Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej - 2 lipca

2 lipca - W diecezji tarnowskiej wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej. Aktu koronacji obrazu MB Tuchowskiej dokonał bp tarnowski Leon Wałęga 2 października 1904. Tuchów jest uznawany za główne sanktuarium diecezji tarnowskiej.

Obraz Matki Bożej Tuchowskiej ma wymiary 52 x 44 cm i namalowany jest na desce lipowej tłustą temperą na podkładzie kredowym. Przeprowadzone badania historyczne dowodzą, że w połowie XVI w. benedyktyni sprowadzili go do Tuchowa. Tym samym nie potwierdzone zostały przypuszczenia dotyczące pochodzenia obrazu z Węgier. Z całą pewnością obraz powstał w polskiej szkole malarskiej Mistrza Ołtarza z Bodzentyna w latach 1530-40.

Tło wizerunku Maryi stanowią motywy postaci. Na lewym ręku Madonna trzyma Dzieciątko Jezus, zaś w prawej dłoni kwiat róży. Głowy obu postaci otoczone są złotymi nimbami. Pan Jezus prawą ręką trzyma na umieszczonej w środku obrazu niebieskiej kuli. Jest ona czymś więcej niż jabłkiem królewskim - symbolizuje ziemię lub nawet wszechświat. Nad tym globem umieszczony jest krzyż, który przypomina o odkupieniu. Lewa ręka Dzieciątka wyciągnięta jest w geście błogosławieństwa. Ewentualnie można to interpretować, jako serdeczne zaproszenie. Autor tego obrazu pozostaje nieznany. Warto podkreślić jednak fakt, iż XVI-wieczny artysta, malując dzieło, już wyposażył postacie w korony. Zachowały się one i są eksponowane w muzeum Sanktuaryjnym".

Kiedy otworzymy kronikarskie zapiski z początku XVI w. dotyczące kościoła Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie, to dowiemy się z nich, że był on zupełnie zaniedbany. Parafię przeniesiono do wybudowanego kilka lat wcześniej kościoła pw. św. Jakuba Apostoła. Natomiast w kościele Matki Bożej, chociaż był konsekrowany, od kilkunastu lat nie odprawiano nawet regularnie Mszy św.

Redemptorysta, o. Szołdrski, w swojej historii o Tuchowie zapisał takie zdanie: "Pan Bóg, który kocha się w ubóstwie i pokorze, wybrał go (tj. kościółek Matki Bożej) na miejsce, skąd niezmiernie wiele łask nadzwyczajnych na świat rozejść się miało". Wierny lud, który kościoła nigdy nie opuszczał, odkrył w jednym z feretronów piękny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na lewej ręce. Przed tym obrazem ludzie zaczęli się modlić. Znowu napisze o. Szołdrski: "I oto na tym obrazie Najświętszej Dziewicy w 1597 r. spoczęło Oko Opatrzności. W tym roku zajaśniał cudami". W tym miejscu historii Tuchowa i Sanktuarium o. Szołdrski odwoływał się do dokumentów zawartych w "Aquila polono-benedictina" (Szczygielski, Kraków 1663, s. 153).

Pierwsze wzmianki o łaskach i cudach pochodzą z 1597. W latach 1641-42 zdarzenia te badała specjalna komisja, powołana przez biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Jej prace zakończyło uznanie prawdziwości cudów przez bpa Tomasza Oborskiego pismem 27 czerwca 1642. Przyczyniło się to do umocnienia i rozszerzenia zasięgu kultu obrazu. Do Tuchowa zaczęli liczniej pielgrzymować wierni, zwłaszcza na dzień Nawiedzenia NMP. Już wtedy, na początku XVII w., przybywało ich do kościoła Matki Bożej ok. 15 000. Szybko wzrastała liczba pielgrzymów i dlatego dla Tuchowskiej Pani wybudowano nowy, murowany kościół sanktuaryjny, który został konsekrowany 8 września 1687 przez bpa krakowskiego Mikołaja Oborskiego, pw. Nawiedzenia NMP oraz św. Stanisława, biskupa i męczennika. Służy on pielgrzymom i parafii do dziś.

Opiekunami sanktuarium byli benedyktyni, jezuici i księża diecezjalni. Od 1893 stróżami cudownego obrazu są redemptoryści, których sprowadził Ignacy Łoboza, bp tarnowski. Redemptoryści na terenie klasztoru utworzyli muzeum misyjne i etnograficzne. Atrakcją dla dzieci jest piękna ruchoma szopka.

Sanktuarium przez te 400 lat nieustannie się rozwija. Rzesze pielgrzymów przybywają do Tuchowa, by pokłonić się Bożej Matce. Tuchowskie Sanktuarium odwiedzają zorganizowane grupy pielgrzymkowe. Do tradycyjnych już należą pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych i rocznicowych w maju i czerwcu.

Wiele jest dowodów, że proszący przed Obrazem Matki Bożej w Tuchowie otrzymują upragnione łaski i dary. Dosłownie tysiące, a może i dziesiątki tysięcy pielgrzymów, mogołyby dzisiaj zaświadczyć, że przez wstawiennictwo Matki Bożej z tuchowskiego Sanktuarium otrzymali wiele łask, darów, czy też stali się uczestnikami cudów Bożej Mocy. Przez ostatnie dziesiątki lat namacalnym tego dowodem są choćby tysiące podziękowań składanych na Nieustannej Nowennie. Najważniejszym przejawem kultu w tuchowskim sanktuarium jest Wielki Odpust Tuchowski, rozpoczynający się każdego roku 2 lipca (do 1969 w tym dniu w Kościele katolickim obchodzone było święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny) i trwający 8 dni, do 9 lipca.

W Jubileuszowym Roku 400 lat główne uroczystości jubileuszowe odyły się w Tuchowie w dniach 25-26 października. Były one przeżywane pod hasłem: "Ty, coś w Tuchowie Tron sobie obrała... Jubileusz 400-lecia". W sobotę, 25 X, odbyło się sympozjum naukowe, w czasie którego referaty wygłosili: prof. A. Jackowski (UJ - Kraków), ks. prof. St. Piech (PAT - Kraków), o. lic. M. Sojka (WSD Redemptorystów Kraków), o. dr K. Fryzeł (proboszcz parafii sanktuaryjnej) oraz A. Słowik (burmistrz Tuchowa). Sesję naukową zakończył "Wieczór maryjny", w czasie którego wystąpiły połączone chóry: Braci Kleryków WSD w Tuchowie i Sanktuaryjny Chór Mieszany. W niedzielę, 26 X, uroczystej sumie przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Władysław Bobowski. Uroczystości Jubileuszowe zakończyły się wieczorną procesją z kopią Cudownego Obrazu na historyczny Plac Koronacyjny, na którym 2 października 1904 uroczystości koronacyjne pod przewodnictwem ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej abpa Leona Wałęgi zgromadziły ponad 150 000 wiernych.

W 2009 Wielki Odpust zgromadził ponad 100 tys. wiernych. Ponadto 8 września odbywa się tzw. Mały Odpust, jednodniowy, związany ze świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Inne również ważne uroczystości to: rocznica koronacji obrazu w niedzielę po 2 października oraz święto NMP Różańcowej (7 października).

W 2010 papież Benedykt XVI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. 2 października 2010 bp tarnowski Wiktor Skworc podczas uroczystej mszy świętej odczytał akt nominacji.

* * *

Ty, coś w Tuchowie tron sobie obrała
By nam pomagać w życia czas.
Wierzymy, Matko, żeś nas pokochała
i nie odrzucisz nigdy nas.
Byłaś nam źródłem wiary i męstwa,
Zawsześ nas strzegła spojrzeniem swym,
W mrokach cierpienia i w dniach zwycięstwa
Tyś nam Królową, my ludem Twym.
Naszą podziękę przyjąć chciej, o Pani,
Serca ci niesiem pieśnią tą
Za łaski strumień tak hojnie rozlany,
za macierzyńską miłość Twą.
Jesteś nam źródłem wiary i męstwa,
Zawsze nas strzeżesz spojrzeniem swym.
W mrokach cierpienia i w dniach zwycięstwa
Tyś nam Królową, my ludem Twym.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej - 2 lipca

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ] 
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej