Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel - 16 lipca

"A szkaplerz do dzisiaj noszę, tak jak go przyjąłem u Karmelitów na Górce, mając kilkanaście lat"... (Jan Paweł II, 16 czerwca 1999 na Rynku w Wadowicach).

Liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Matki Bożej Szkaplerznej)

- W nocy z 15 na 16 lipca 1251 - W Aylesford (Anglia) Maryja ukazała się w otoczeniu aniołów. Wskazując na szkaplerz, powiedziała do Szymona Stocka, generała zakonu Karmelitów: "To będzie przywilejem dla ciebie i wszystkich karmelitów - kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".

Obchodzimy dziś wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, w Polsce najczęściej nazywanej Matką Bożą Szkaplerzną. W tym dniu wraz z Maryją przenosimy się duchowo do miejsca, w którym upatruje się początków nabożeństwa szkaplerznego - na Górę Karmel w Ziemi Świętej, wzgórza od wieków tętniącego modlitwą św. proroka Eliasza, pustelników i pielgrzymów.

Góra Karmel - po hebr. "winnica Boga", wznosi się 546 m npm. i leży w okręgu Hajfy w Izraelu. Obok góry Tabor jest górą świętą. Góra była mieszkaniem proroka Eliasza, była więc miejscem wytrwałej, gorącej i jak się okazało skutecznej modlitwy. Góra, ta była miejscem, gdzie Bóg okazał człowiekowi swoją wierność, gdzie Bóg okazał się Bogiem.

Na Górze Karmel pod koniec XII w. osiedlili się pustelnicy - anachoreci, którzy założyli zakon kontemplacyjny pw. Najświętszej Maryi Panny. Zakon ten uznaje za swoją szczególną patronkę Najświętszą Bożą Rodzicielkę. Szerzy on też nabożeństwo do Maryi, propagując noszenie szkaplerza. Stąd pojawił się w Kościele nowy tytuł przypisywany Matce Najświętszej: Matka Boża Szkaplerzna.

Po klęsce krzyżowców w 1291 klasztor karmelitański na Karmelu został zburzony, a wielu zakonników zginęło jako męczennicy za wiarę. Do 1634 karmelici nie mogli przebywać na górze, od której wzięli początek, ale symbolika tej góry zawsze pozostała obecna w ich duchowości. W szczególny sposób odgrywa ona rolę w mistycznych dziełach św. Teresy z Avila, św. Jana od Krzyża i wielu innych przedstawicieli Zakonu Matki Bożej z Góry Karmel.

Zakonnicy prześladowani na "rodzinnym" Karmelu przez muzułmanów, musieli uciekać do Europy. Jako datę ich oficjalnej emigracji do Europy przyjmuje się rok 1238. Przybyli najpierw na Sycylię, a potem do Francji i Anglii. W Europie karmelici spotkali się z nieufnością i niechęcią hierarchii kościelnej. Gdy Zakonowi groziła kasata, jego święty generał, Anglik Szymon Stock zaczął zwracać się z gorącą prośbą o pomoc do głównej Patronki pustelników z Góry Karmel - Matki Bożej. I - jak podaje tradycja karmelitańska - w odpowiedzi Maryja ukazała mu się w nocy z 15 na 16 lipca 1251, w otoczeniu aniołów klasztorze Ayelsford w Anglii. W ręku trzymała płócienną szatę, którą ofiarowywała karmelicie jako znak schronienia pod Jej macierzyńską opieką. "Przyjmij, synu, szkaplerz twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania" - miała powiedzieć Matka Boża, wskazując na szatę, zwaną potem Szkaplerzem (łaciński źródłosłów "szkaplerza" - scapulae to barki, ramiona, plecy).

Z noszeniem Szkaplerza związane są tzw. przywileje szkaplerzne, czyli łaski obiecane przez Matkę Bożą. Po pierwsze Szkaplerz gwarantuje szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny w trudnych sytuacjach i niebezpieczeństwach doczesnego życia, a po drugie - w znaku Szkaplerza Maryja obiecała szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia. Po trzecie: udział we wszystkich dobrach duchowych całego Zakonu Karmelitańskiego.

Pod koniec XV w. dołączono do nich również tzw. przywilej sobotni, wyrażający wiarę pobożnego ludu, że Matka Jezusa szybko, bo już w pierwszą sobotę po śmierci, uwalnia z czyśćca tych, którzy za życia praktykowali nabożeństwo szkaplerzne. Mówiąc o tym przywileju pap. Pius XII napisał w 1950: "Nie omieszka zapewne Najczulsza Matka sprawić, aby Jej dzieci oczyszczające się z win w czyśćcu, jak najszybciej za Jej przyczyną u Boga dostały się do niebieskiej ojczyzny, według podania owego, zwanego przywilejem sobotnim".

Obowiązki:

  1. Naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej cześć.
  2. Dniem i nocą nosić na sobie szkaplerz.
  3. Odmawiać codziennie modlitwę naznaczoną w dniu przyjęcia do szkaplerza.
  4. Czynić dobrze bliźnim.
Karmelici podkreślają jednak, że "Szkaplerz święty jest rzeczywiście znakiem i gwarancją szczególnej opieki Najświętszej Dziewicy, ale niech nikt nie sądzi, że nosząc tę szatę, może oddać się opieszałości serca i obojętnym duchem czekać na zbawienie" - wyjaśniał pap. Pius XII. Szkaplerz nie ma charakteru "talizmanu", automatycznie chroniącego przed karą potępienia. Niezbędne jest świadome i poważne traktowanie uczestnictwa w rodzinie szkaplerznej, polegające zwłaszcza na staraniu o naśladowanie postawy Maryi, której noszący Szkaplerz powierza się pod opiekę.

Istotą tego nabożeństwa była idea przyodziania się w miłą Maryi szatę - szczególny znak przynależności do Niej, a zarazem oddanie się w Jej opiekę i wyrażenie pełnej ufności w Jej wstawiennictwo oraz zmiłowanie świadczone żywym i umarłym. Ufność wspierały potem łaski, których udzielił Kościół w postaci odpustów.

Od 1910 został wprowadzony do użytku przez pap. Piusa X medalik szkaplerzny. Przedstawia on z jednej strony Najświętsze Serce Jezusa, a z drugiej obraz Najświętszej Maryi Panny. Medalikiem tym można właśnie zastąpić znany z tradycji kościelnej szkaplerz sukienny.

Święto Matki Bożej z Góry Karmel obchodzili karmelici od XIV w. Święto Matki Bożej Szkaplerznej zatwierdził Benedykt XIV dla całego Kościoła w 1726. Stanowi ono, podobnie jak i praktyka noszenia szkaplerza, wyraz wiary we wstawiennictwo Matki Najświętszej.

Słynny obraz Jana Matejki: "Rejtan" przedstawia bohatera w momencie, kiedy rzucił się do progu drzwi, aby po jego ciele przechodzili ci, którzy chcieli podpisać haniebny akt zaprzedania Polski. Rozpięta koszula odkrywa pierś Rejtana a na niej szkaplerz Maryi.

Relikwie św. Szymona Stocka znajdują się w karmelitańskim sanktuarium w Aylesford. Autorem wystroju Sanktuarium, m.in. licznych prac wykonanych w glinie, był, spoczywający na miejscowym karmelitańskim cmentarzu, polski artysta rzeźbiarz Adam Kossowski (zm. 1986 w Londynie).

Modlitwy

Modlitwa do Matki Bożej SzkaplerznejModlitwa do Matki Bożej Szkaplerznej

Litania do Matki Bożej Szkaplerznej z Góry KarmelLitania do Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel

Litania do Matki Bożej SzkaplerznejLitania do Matki Bożej Szkaplerznej

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości



Nowenna przed Świętem Podwyższenia Krzyża Świętego - dzień 7Nowenna przed Świętem Podwyższenia Krzyża Świętego - dzień 7

Modlitwa do św. Hiacynta z RzymuModlitwa do św. Hiacynta z Rzymu

Modlitwa do św. Prota z RzymuModlitwa do św. Prota z Rzymu

Modlitwa do św. AdelfaModlitwa do św. Adelfa

Modlitwa do bł. Franciszka Jana BonifacioModlitwa do bł. Franciszka Jana Bonifacio

Moja ucieczka z 82 piętra World Trade CenterMoja ucieczka z 82 piętra World Trade Center

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej