Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Różnica wieku

     Czy duża różnica wiekowa między kobietą i mężczyzną ma jakiekolwiek znaczenie? Czy istnieje szansa na udany związek między takimi osobami czy lepiej się rozstać? Czy można się dogadać z kimś z innego pokolenia?

     W pierwszym odruchu chciałoby się odpowiedzieć, że jeśli ludzie się kochają to nic ich nie podzieli, a wiek to ma już tutaj najmniejsze znaczenie. Zasadniczo różnice wiekowe zacierają się... z wiekiem tzn. lepiej się dogadają osoby, których dzieli powiedzmy 12 lat, ale ta młodsza ma lat 29 a starsza 41. Będzie tak gdyż są to już ludzie dorośli, o ukształtowanym charakterze, wiedzący czego chcą w życiu. Natomiast zupełnie inaczej ułożą się relacje między 18-latką a 30-latkiem czy między 20-latkiem a 32-letnią kobietą. Oczywiście, jest wiele znanych (nie tylko biblijnych) przykładów udanych związków osób, których dzieli znaczna różnica wieku. Myślę, że prawie każdy ma w swym otoczeniu takie osoby. Nie sięgając daleko: moja prababcia będąc 45-letnią wdową po wojnie poślubiła 22-letniego młodzieńca, nota bene własnego pracownika i żyli długo i szczęśliwie. Dzieci wprawdzie już nie mieli (prababcia miała 4 synów z poprzedniego małżeństwa, z których najstarszy... był starszy od swego ojczyma - nie mówię, że było łatwo między tymi chłopakami ale jakoś się dogadywali) i naprawdę, szczególnie już w starości stanowili w swojej wsi przykład udanego małżeństwa.

     Trzeba jednak powiedzieć, że na pewno taki związek jest trudniejszy niż związek rówieśniczy. Nieco odmienne zainteresowania, nawyki, znajomi. Młodsza dziewczyna (no, powiedzmy, że dziewczyna, bo z reguły to dziewczyna jest młodsza, choć są i odwrotne przypadki) może się nudzić towarzysząc swemu chłopakowi podczas służbowych spotkań: oni rozmawiają o interesach, ona nie ma pojęcia o czym mówią, na dodatek musi wyglądać reprezentacyjnie, uśmiechać się i dobrze by było, żeby od czasu do czasu wtrąciła jakąś inteligentną uwagę choćby na temat sztuki... Albo ona ma ochotę iść potańczyć a czterdziestoletniemu mężowi już nie bardzo się chce szaleć na dyskotece. Na początku ona może rezygnować z tej dyskoteki na rzecz teatru, na początku to może nawet on się przełamie i wybierze się z jej przyjaciółmi na imprezę, ale z czasem oboje będą się czuć nieswojo. Mam taką koleżankę: jej mąż jest z 15 lat starszy od niej. Kiedy ja opowiadam o urlopowych rowerowych szaleństwach z mężem, jak to zmokliśmy w lesie i komary nas pogryzły, jak w ciągu jednego tygodnia nocowaliśmy w pięciu miejscach i rano wyjeżdżaliśmy nie wiedząc gdzie wylądujemy wieczorem widzę taki mały smuteczek w jej oczach: "Ach, Tobie to fajnie, ja z moim Mirkiem to tak nie pojeżdżę". No nie pojeździ. Bo co roku jeżdżą na zorganizowane wczasy w tym samym ośrodku. Trochę smutne. Co wcale nie oznacza, że ona swojego męża kocha mniej niż ja. Absolutnie. Ona tylko tak sobie z nim nie pojeździ.

     Jeszcze jeden aspekt. Starszy partner (z reguły) szybciej odejdzie, zostawi tę drugą stronę wdową lub wdowcem. Tak jakoś wcześnie...a mieli razem na emeryturze chodzić na spacerki i cieszyć się wnukami. Starszy mąż (powiedzmy tak pod siedemdziesiątkę) zaczyna narzekać na kręgosłup albo jakąś inną dolegliwość i pięćdziesięciokilkuletnia żona choć jeszcze w sile wieku parzy mężowi ziółka i smaruje maścią - kochająca żona tak robi i to z miłością - to normalne przecież, tylko tak jakoś...ona jeszcze młoda i na wycieczkę by pojechała i to czy owo zrobiła, ale to już nie na męża siły i samego go przecież nie zostawi.

     Kolejny aspekt to dzieci. Jeśli starszy małżonek ma mniej sił i cierpliwości to ciężar wychowania dzieci w większym stopniu spada na młodszego. Ponadto starsza strona szybciej dąży do urodzenia dziecka, bo zegar biologiczny bije, a młodsza nie czuje się jeszcze na to gotowa. No i tak by można jeszcze długo. Oczywiście są i dobre strony. Starszy partner jest (a przynajmniej powinien być) bardziej dojrzały, mądrzejszy życiowo, często tego młodszego potrafi przestrzec przed popełnieniem jakiegoś błędu, doradzi, przewidzi konsekwencje takiej czy innej decyzji.

     Raczej nie wygłupi się w towarzystwie. Na pewno młodsza dziewczyna czuje się przy boku starszego mężczyzny bezpiecznie.

     Jednakże bardzo ważnym, a wręcz zasadniczym problemem jaki trzeba tu rozważyć są motywy takich związków. Bo bardzo źle jest gdy kiepskie relacje z własnym ojcem i brak poczucia bezpieczeństwa z jego strony popychają dziewczynę w ramiona starszego mężczyzny (mówiąc "starszego" mamy na myśli różnicę wieku ok. 7-15 lat, nie 2-5). Gdy podświadomie szuka ona relacji ojcowskiej w takim związku. Jeśli dziewczyna będzie się zachowywać nie jak partnerka ale jak mała dziewczynka, jeśli będzie oczekiwała od mężczyzny nie oparcia i poczucia bezpieczeństwa jak od męża tylko jak od tatusia. Sami przyznacie, że czego innego oczekujecie i inne macie relacje z ojcem i matką niż z chłopakiem czy dziewczyną, prawda? I teraz, jeśli dziewczyna w domu nie zaznała ciepła i miłości od ojca, jeśli nie pokazywał jej świata, nie był filarem domu, nie łączyły go dobre stosunki z jego żoną, to taka dziewczyna czuje pewną pustkę i próbuje ją zapełnić we własnym związku. Bardzo szybko zatem wchodzi w związek z pierwszym napotkanym człowiekiem, który da jej namiastkę ciepła. Wydaje jej się zatem, że to czego nie dał jej ojciec da jej partner. Chłopcy w jej wieku wydają jej się dziecinni i nie dają jej tego czego ona potrzebuje. Podświadomie więc może szukać starszego mężczyzny. Znajdując go wreszcie czuje że otrzymuje to czego pragnęła. Ale uwaga! - ona zaspakaja swoje potrzeby jak córka a nie jak partnerka. Oczekuje, że ten mężczyzna pokaże jej świat, będzie ją rozpieszczał, spełni jej oczekiwania. Często tak właśnie się dzieje, bo ten starszy mężczyzna jest już ustabilizowany finansowo, do tego cieszy go uroda młodszej partnerki. Mówi się, że niektórzy panowie przeżywają wtedy drugą młodość. Jednak często niestety taki związek okazuje się ogromną pomyłką, za którą przychodzi płacić do końca życia. Bo albo taka dziewczyna pozostaje na utrzymaniu tego mężczyzny i musi podporządkować się jego zasadom (a te jak wiemy bywają bardzo różne!) albo z jakichś względów związek się rozpada: albo on po jakimś czasie znajduje jeszcze młodszą i atrakcyjniejszą partnerkę albo ona nie wytrzymuje takiego życia i odchodzi. Oczywiście nie jest tak w każdym przypadku i nie każdy związek oparty na różnicy wieku tak wygląda, ale w części związków tak właśnie bywa.

     I tu dochodzimy do motywów tej drugiej strony: co starszego mężczyznę pociąga w młodszej kobiecie? Ba, chciałoby się powiedzieć - wszystko! Czy na pewno? Bo o ile nie dziwimy się - tak jak pisałam - związkom trzydziesto-czterdziestolatków to w wypadku 21-letniego chłopaka i 13-letniej dziewczyny jesteśmy zaskoczeni, prawda?

     No bo o czym oni rozmawiają na randkach? Co robią? Czy mają wspólne zainteresowania? Czy to nie dziwne, że student interesuje się dziewczynką z początków gimnazjum? W takim wypadku podejrzewamy, że albo on jest trochę niedojrzały emocjonalnie albo ona bardzo go pociąga - ale fizycznie, bo jakoś naprawdę nie chce się wierzyć, że dogadują się w każdej dziedzinie.

     Często młodsze dziewczyny mówią, że najbliżsi, rodzina i znajomi odradzają im taki związek ze starszym chłopakiem. Czasem nawet dochodzi do sytuacji, że muszą one wybrać między nim a przyjaciółmi. Dzieje się tak dlatego, że przyjaciele doskonale czują tę przepaść między nim a sobą. Po prostu nie czują się dobrze w jego obecności, bo o czym innym rozmawia się w gimnazjum a o czym innym na studiach. To zupełnie różne światy! Czasem też sama dziewczyna boi się lub wstydzi pokazać z nim w towarzystwie: świadczy to o tym, że sytuacja ją przerasta a ona nie jest jeszcze wystarczająco dojrzała, żeby jej sprostać. Rodzice zaś zwyczajnie boją się o córkę, o to czy chłopak ma uczciwe zamiary czy się tylko nią nie bawi.

     Powstaje też pytanie czy taki chłopak rzeczywiście dobrze się czuje w jej towarzystwie. Czy odpowiada mu ona intelektualnie czy też denerwuje go jej dziecinność i takie "nieważne jeszcze" problemy? Czy nie niecierpliwi się gdy musi jej wiele rzeczy tłumaczyć? Czy mają wspólne tematy i zainteresowania? Opowiem coś z własnego doświadczenia. Byłam kiedyś zaproszona przez starszego kolegę na parapetówkę do jego znajomych. Było miło, ale ja się czułam trochę dziwnie. Oto bowiem znalazłam się bardzo eleganckim domu wśród osób, z których każda (prócz tego kolegi) miała już swoją rodzinę. Panie były całkowicie inaczej ubrane i pomalowane niż ja - może to mało ważne, ale ja naprawdę czułam, że mocno od nich odstaję. Tematy, które poruszali i problemy, które omawiali były mi całkowicie obce. Dominowały bowiem rozmowy o dzieciach, kupnie mieszkania czy domu i jego urządzeniu. Ja nawet męża nie miałam więc temat dzieci średnio mnie interesował, a kupno domu kiedy mieszkałam na stancji był dla mnie wizją cokolwiek kosmiczną. Czarę goryczy przelała muzyka z czasów wczesnej młodości tego towarzystwa, przy której oni szaleli jak na dyskotece a dla mnie była to muzyka odpowiednia na wieczór z książką. Na domiar złego, mimo, iż dzieliło nas na ogół nie więcej niż 10 lat wszyscy traktowali mnie jak dziewczynkę, ot, kolejną sympatię owego kolegi, który tak jakoś ciągle nie mógł znaleźć żony.

     Piszę to, by pokazać, że oczywiście sam wiek nie jest przeszkodą, ale może też świadczyć o niedojrzałości starszego chłopaka i nieumiejętności nawiązania relacji z kobietami w jego wieku. Być może potrzebuje on dziewczyny młodszej od siebie, żeby się dowartościować, żeby poczuć się pewniej.

     Bycie z kimś wymaga pewnej jedności w kilku sferach: zarówno fizycznej, jak i intelektualnej, emocjonalnej, także duchowej. Jeśli zatem jesteś młodsza i nie wiesz czy związać się ze starszym chłopakiem zastanów się nad kilkoma kwestiami: czy na pewno jesteście w tych wszystkich płaszczyznach na takim samym etapie? Czy byłabyś gotowa wyjść za niego za mąż? Czy w ogóle jesteś gotowa wyjść za mąż? Bo Twój chłopak jest już dorosły i dziewczyny, z którymi się spotyka powinien rozpatrywać pod kątem przyszłej kandydatki na żonę. Nie mówimy, że ma się od razu żenić, zaznaczamy tylko, że powinien tak patrzeć na dziewczyny: jak na ewentualną przyszłą żonę - i tak je traktować.

     A jeżeli to chłopak jest młodszy?

     Taka sytuacja gdy to chłopak jest kilka lat młodszy jest przyjmowana z jeszcze większą rezerwą. Dlaczego? No tak to już jest, że procesy dojrzewania u mężczyzn przebiegają później niż u kobiet. To jest reguła. W indywidualnym przypadku może być inaczej. Fakt pozostaje faktem, że dziewczynie w takim związku może być ciężej. Bo na pewno nie może odnaleźć się w towarzystwie jego znajomych, a i ma świadomość, że jemu się może "odwidzieć", bo pozna kogoś młodszego. Poza tym na pewno trudniej będzie u niej o poczucie bezpieczeństwa np. ona już pracuje lub kończy studia, a on chodzi do szkoły i do samodzielności to mu jeszcze daleko. A wiadomo, że to mężczyzna ma zapewniać oparcie kobiecie, a nie ona ma mu matkować.

     Jak zatem ocenić szanse takiego związku? Czy lepiej się rozstać czy też może poczekać na chłopaka? Jeśli jesteś starsza i nie wiesz co zrobić popatrz na tego chłopaka teraz tak jakby był Twoim rówieśnikiem: co w nim cenisz, co Ci się podoba? Jak się czujesz w jego towarzystwie? Czy masz poczucie bezpieczeństwa przebywając z nim? Czy nie martwisz się o przyszłość? Czy wyobrażasz go sobie jako męża i ojca? Jaki jest jego stosunek do innych, zwłaszcza własnej rodziny? Czy jest zaradny? Czy jeśli przebywacie razem to on ma pomysły na spotkania czy Ty czujesz się w obowiązku coś wymyśleć? Jaki jest jego stosunek do czystości, do Boga w ogóle? To są ważne pytania, bo nawet jeśli chłopak jest młody, ale jest odpowiedzialny, zaradny, ma pomysły na życie(!) to bardzo dobrze rokuje i wtedy można nawet "poczekać" na niego. Jeśli natomiast jego zachowanie jednoznacznie wskazuje jeszcze na dużą dziecinność, na chwilowe zauroczenie dziewczyną to lepiej darować sobie trudny przebieg i bolesny koniec takiego związku. Podkreślmy, że my tu absolutnie nikogo nie chcemy odwodzić od związku z kimś starszym, choćby o kilkanaście lat. Tak jak mówiliśmy, moja prababcia żyła długo i szczęśliwie. Chcemy tylko zwrócić uwagę, że różnica wieku pociąga za sobą inne różnice między nami i choć prawdziwa miłość "wszystko przetrzyma" to nie zawsze będzie jej łatwo. No i jeszcze jedno: jak długo się znacie? Jeśli bardzo krótko a on już deklaruje, że Cię kocha to znaczy, że myli zakochanie z miłością i bierze owo podobanie się za coś co będzie trwało wiecznie. Bo żeby pokochać tak naprawdę to trzeba (powtarzamy się, wiem, ale to prawda) dobrze poznać. Bo nie można kochać czegoś czego nie znamy, tak "w ciemno". Kocha się zawsze realnie.

     Reasumując:

     Nie ma nic złego w zdrowych związkach z kimś starszym, źle tylko jest jak ktoś w związku oczekuje innej relacji niż powinna być. I dotyczy to wszystkich: i tych, którzy mają w domu dobre relacje i tych, którzy ich nie mają. Jest szansa aby związek, w którym jest różnica wieku, może nawet spora miał pomyślny finał. Jeśli wszystko inne będzie w nim poukładane i we wszystkich innych dziedzinach będziecie potrafili się dogadać. Jeśli to co najważniejsze - hierarchia wartości, zasady będą wspólne, jeśli podstawowe potrzeby będziecie potrafili wzajemnie zaspokoić pozostaje nam życzyć Wam szczęścia.


Kasia i Tomek


Redakcja portalu   


Miłość i wojna. Jak znaleźć małżeństwo o jakim marzymy? Miłość i wojna. Jak znaleźć małżeństwo o jakim marzymy?
John Eldredge, Stasi Eldredge
"Bóg stwarza Adama i Ewę - mężczyznę i kobietę. Zbliża ich do siebie tak blisko, jak to tylko możliwe. Morderczo blisko. Łączy ich w małżeństwo. A potem żyją już na zawsze szczęśliwie..." Ta historia potoczyła się zupełnie inaczej...... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 ja: 14.02.2011, 21:16
 moj przypadek jest bardzo rzadko zdarzajacym sie przypadkiem.nasza roznica to 40 lat.jestesmy ze soba od prawie 5lat.i co mam zrobic jesli sie kochamy-odejsc bo jest starszy?nie sadze.
 smutasek : 26.01.2011, 19:19
 ja mam problem z tym ze mam dziewczyne rok starsza mam 15 lat ona 16 i chce jej udowodnic ze ja kocham. calowalem sie znia .i niewiem co robic pomocy:( ja bez niej nie umie wytrzymac 2 godzin:D moj email lis1920@wp.pl
 pusia: 15.01.2011, 22:41
 nie wiem czy go kocham ale to cos ja mam 30 lat on 20 i chyba go kocham prosze pomuzcie czy taki awiazek ma szanse::))
 nieznajoma: 01.01.2011, 23:26
 a ja zauroczyłam się chłopakiem jak się okazało 15 lat młodszym. i ryczę teraz po nocach bo serce swoje z rozum swoje...
 edyta: 11.12.2010, 19:02
 hej ja mam 13 lat a mój chłopak 19 idealnie nam sie układa najwazniejsza jest miłosc i pewnie wszyscy wam to powtórzą wiec nie martwcie sie o wiek to naprawde nie ma znaczenia
 załamana: 29.11.2010, 19:43
 Ja nie wiem co mam robic ;/ Pooniewaz zakochałam sie w chlopaku ktory ma 27 lat a ja 15 ... i w dodatku on ma 8 lat juz Kobiete ;/ ..... Mowil mi ze mnie kochA I WGL . Ale tez powiedział mi ze mogłby ze mna byc tytle ze on jest tylko o 7 lat mlodszy od mojego Ojca :( !!!!!!!! Co mam zrobic?
 martyna: 25.11.2010, 23:15
 a ja mam 21 lat zakochałam sie w chłopaku który ma 15;/
 Ania22: 25.11.2010, 13:16
 Hej mam na imie Ania 22 lata i mój chłopak jest o 8 lat starszy(30 lat ma) i cały czas okazuje mi miłość do mnie jest osoba o której marzyłam on zreszta też. dodam że obydwoje jesteśmy po przejściach i idealnie sie dopełniamy. Wystarczy ze go 5 min nie ma juz tesknie , kocham jego zapach , jego ciepło jak sie tulimy wszystko w nim.
 czaarnullkawp.pl: 16.11.2010, 20:11
 ja mam 48 lat a on 21
 piotrek: 08.11.2010, 00:00
 ja to mam beznadziejną sprawę. Morzcie się śmiać bo mam tylko 12 lat i zakochałem się w dziewczynie o sześć lat starszej ( nazywa się Żaneta) od czasu gdy ją zobaczyłem ( pół roku temu) myśle tylko o niej: idąc spać, jedząc, idąc do szkoły. Codziennie wpatruję się w jej zdjęcie. Morze czas zatrze różnica wieku ale nie wiem czy wtedy nie wyjdzie już za mąż. Piszcie na email : asasyned@o2.pl jeżlei da się coś jeszcze coś z tym zrobić. Prosze błagam ja ją naprawde kocham i nie wiem co mam zrobić żeby mi się udało :(
 ~S: 06.11.2010, 19:52
 A ja kocham starszego o 21 !!!
 xdd : 04.10.2010, 18:59
 Różnica wieku sie przecież nie liczy .. . Między mną a moim chłopakiem są 4lata różnicy .. Ale jednak dobrze się dogadujemy .. Mam nadzieję ,ze wam tez będzie dobrze się układało ! I Pamiętajcie : RÓŻNICA WIEKU SIĘ NIE LICZY !! UCZUCIE SIE LICZY . ! Pozdrawiam . ; )
 mamuśka: 10.09.2010, 00:09
 hej jestem mama 17latki,,,,która od miesiąca twierdzi iż kocha meżczyznę starszego od siebie o 23 lata.Zaczeło sie od szkoleń psa(bo tym zajmuje sie On)...potem wyjechalismy z meżem na wczasy, córki były pod opieka babci.Jako matka czułam , czułam że coŚ jest nie tak. Po powrocie zaczęły się kłamstwa jakieś nie do końca wyjaśnione spotkania z koleżankami ,przyjaciołmi.PostawiŁam na jedna karte-zadzwoniłam do Niego powiedział że sie spotykaja że kocha ja,córka że kocha Jego że ta miłosc rozwineła sie podczas tygodnia naszej nieobecności...nie wiem co robić... wychodzi rano do szkoły, po szkole spotyka sie z nim wraca wieczorem,nie rozmawia z NAmi ,mąż jest zrozpaczony....ja ,ja nie wiem co robic jaka postawę przyjąć jak rozmawiać z córką,,,,Prosze O Pomoc mój mail dorotkaa2@tlen.pl [
 maria: 08.09.2010, 07:56
 no właśnie jak to jest. ja spotkałam przypadkowo na miescie człowieka z Ameryki. Cudowny, to samo poczucie humoru, rozmawia sie jak z nikim innym, wszystko doskonałe. Wyjechał wrócił specjalnie do mnie i znowu wyjechał. Mój ideał . Ale na początku powiedział ze jest 12 lat starszy ( ja 33-on 45) . jednak potem okazało sie ze jest 19 lat starszy. kawaler marzący o rodzinie dzieciach, mógłby zamieszkać w Polsce. Ale dla mnie to był szok. On tak młodo wyglądał,że uwierzyłam w te 12 lat. On bał się powiedzieć prawde bo bał sie ze go odrzuce. teraz piszemy , i on widząc moje obiekcje mówi ok nie bede cie dłuzej przekonywał ze wiek nie jest wazny. I co płacze po nocach bo jakby miał te 45 lat to byłaby to moj wymodlona historia a tak to serce mi pęka. Bo jak mam wejsc w związek z osoba tyle lat starszą. I on katoilik, wszystko co bym chciała. I pytam Boga po co go postawił na mojej drodze. I modle sie o znak, bo jak to on to jak mam to poznać? CO robic
 marta_palinger: 02.08.2010, 13:50
 Chcecie pomocy w przekonaniu rodziców do swojej drugiej połówki, piszcie !!! m.wasiak2@tvn.pl
 terrorystka: 17.07.2010, 14:04
 hm roznica wieku to skomplikowana sprawa. Ja mam 21 on 32 jest nam dobrze ale czuje wielki lęk. Narzie spotykamy sie i mozna powiedziec ze jestesmy razem. Pracuje poza granicami kraju wiec moge zlapac do tego dystans, mam czas na zastanowienie sie nad tym wszystkim, jest w pl co 3 tyg. W przyszlym miesiacy rezygnuje z pracy i wraca do polski. Czasem czuje ze tak bardzo pragne go i potrzebuje, chce miec przy sobie, a czasem sama nie wiem czy to wszystko ma brawo przetrwac. nie bedzie latwo, walczyc? jak mam z nim o tym porozmawiac.
 saherb: 26.06.2010, 02:50
 Ja mam 33 lata i podobają mi się dziewczyny w wieku 20 lat i młodsze (nawet 13-15). Niestety żadnej nie mogę poznać i z nią być...
 Gotik122: 25.06.2010, 22:27
 Niestety ja mam inny problem będąc na imprezie poznałem dziewczyne o 5 lat starszą ja mam 18 a ona 23. Niestety okłamałem ją w wieku bo widziałem że jak powiem jej że mam 18 lat to ucieknie i powiedziałem że mam 24 ( to był największy błąd) Gdy doszło co do czego nie potrafiłem sie skupić bo wiedziałem że ją okłamałem i było mi z tym bardzo źle w końcu gdy pojechałem do domu myślałem nadal o niej i nie potrafiłem sobie tego wybaczyć i w końcu napisałem jej że ją okłamałem ale zrozumcie mnie tak pięknej dziewczyny jak ona jeszcze nie widziałem a wiedziałem że pewnie jest starsza ode mnie ale nie o tyle. Teraz wyklinam na siebie że tak zrobiłem i bardzo tego żałuje ogólnie paracuje i mam zamiar iść na żołnierza
 sadness: 17.06.2010, 00:05
 Pozwólcie,że przedstawię tu swoją sytuację, mam chłopaka o 15 lat starszego, moi rodzice nie akceptują tego związku. Ale nie mam zamiaru przez nich rezygnować z niego. Ale nie o tym chciałam. Rodzice często używają argumentu typu: różnica wieku potem sprawi wam problemy. Ale przecież skąd oni mogą wiedzieć. Czyż nie lepiej jest mieć kochającego mężczyznę trochę starszego, niż idiotę w podobnym wieku? Każdy z nas zna przypadki znęcania się nad partnerem, i co, uratowało ich to, że są z tego samego rocznika? Nie sądzę. Każdy z nas może natrafić na kretyna który nas skrzywdzi, ale przy wiązaniu się z kimś należy brać pod uwagę nie tylko głupie cyfry w dowodzie, ale to jaki jest ten człowiek. Problemy w przyszłości? A kogo to teraz obchodzi? Każdej innej parze może się przydarzyć jakiś wypadek, każdy może zachorować, tak samo mój partner może w przyszłości na coś zachorować, ale przecież wyznacznikiem tego jest tryb życia lub przypadek. Matko, tak ciężko zrozumieć, że wiek nie ma większego znaczenia?
 Misiaa: 07.06.2010, 21:59
 Mam 19 lat, mój ukochany ma 34. Na początku trochę się obawiałam różnicy wieku, spotkałam się z Nim z ciekawości, ale teraz już wiem, że jestem baaardzo szczęśliwa i tego szczęścia nie zamieniłabym na żadne inne. Czuje się młodo, wygląda młodo, nie zachowuje się jak niektórzy w jego wieku chociaż jest dojrzały i odpowiedzialny. Znam jego znajomych, on moich, moja mama na wieść o jego wieku najpierw się śmiała, bo myślała, że żartuje, a potem wzruszyła ramionami (nie zna go jeszcze). Jest dobrze, oby tak dalej. Wszystkim w podobnej sytuacji życzę szczęścia, bo miłość może znieść wszystko :)
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]


Autor

Treść
[
Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej