Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Gdzie ci mężczyźni?

    Z mojego doświadczenia wynika przekonanie, że nie warto być dla kobiety dobrym. Wszystkie one są w swoim zachowaniu przewidywalne: jeśli serce otworzę, będę starający się, szczery, partnerski - będę przez kobietę odrzucony. Ale jak będę miał dużą kasę, będę szorstki dla kobiety i jakby odsuwający się - wtedy kobiecie będzie stale zależeć na mnie. Księża błędnie uczą, że mąż ma być dobrym dla żony, bo to kobiet nie mobilizuje, tylko rozpuszcza.

     Temat jest trudny. W relacjach damsko-męskich najłatwiej dotykamy naszego egoizmu lub lęku przed drugim człowiekiem. Najszybciej wyłażą zakodowane w nas złe wzorce. Nie zgadzam się, że najlepiej jest być typem "macho" z kasą. Na pewno przystojny, zadbany, inteligentny i... bogaty mężczyzna budzi zainteresowanie płci pięknej, ale wątpię, żeby większość kobiet lubiła być źle traktowana. Istnieje różnica pomiędzy "być pomiataną" a "być zdobywaną". Chodzi o to drugie. Mężczyzna powinien być mężczyzną - ani ofiarą losu, ani zimnym brutalem. Ma mieć w sobie mieszankę siły i delikatności.

     Otworzyć się na kobietę, nie znaczy "wleźć jej pod jej pantofel". Kobiety nie chcą i nie szanują osób, które żebrzą, łaszą się i są pokorne. Mężczyzna musi mieć "pazur". "Kasa" ma znaczenie, ale jako jeden z wielu czynników. Każdy chce, żeby druga osoba kochała nas, a nie nasze pieniądze, prawda?

     Myślę, że częściowo - zarówno kobiety, jak i tak mężczyźni - jesteśmy przewidywalni: ewolucja utrzymywała przy życiu te, które były bardziej zaradne. Potrzebujemy tej przewidywalności. Woli Pan sytuację, że codziennie nie wie Pan, czy i kiedy Pańska żona wróci do domu?

     Schemat, że nie warto być dobrym dla kobiety, jest głęboko niechrześcijański. Chrystus zostawił nam inne myślenie: nie siła, przewaga i dominacja, lecz miłość, szacunek i miłosierdzie. Bywa, że jakiejś poranionej osobie dobroć szkodzi, potrzebuje twardej miłości. Nie wolno jednak szufladkować wszystkich kobiet, zakładać u nich od razu złej woli, oskarżać od razu o najgorsze. Co Pan czuje, słysząc słowa: wszyscy mężczyźni są podli? Ja czuję niesprawiedliwość.

     Czy potrzebne są szorstkość i oddalanie? Owszem, trzeba czasem mobilizować się wzajemnie do starania się. Ale proszę nie mylić tego ze stałą kontrolą, manipulowaniem. Zdarzają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy czując pewność, że mają już wróbla w garści, szukają gołębia na dachu. Ważniejsze jednak spoiwo małżeństwa stanowią szacunek, zaufanie i miłość. Nie wtedy jest pięknie, gdy ma się wszystko i świetnie się wygląda. Wtedy, gdy czujemy się nędznie, nieatrakcyjnie i nadal doświadczamy szacunku, miłości i wsparcia.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika

29 marca 2009


   

Targ zamknięty. Droga do zbawienia - lekcje Hioba Targ zamknięty. Droga do zbawienia - lekcje Hioba
o. Adam Szustak OP
To konferencja, która całkowicie odrzuca w kąt starotestamentalną zasadę handlowania z Panem Bogiem. O. Adam Szustak na pierwszy plan wysuwa tutaj to, co mamy najcenniejsze, czyli... naszą relację z Bogiem, opartą na wolności. Żeby Ci to pokazać, o. Adam Szustak sięga po historię Hioba i... niemal odwraca ją do góry nogami, ukazując nieznane dotąd spojrzenie. ... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 martyna: 16.01.2011, 20:33
 no właśnie gdzie oni są?! jak mądry to brzydki, a jak przystojny to głupi.
 niekochana: 22.11.2010, 15:54
 jak ja go kocham a on ....a on kocha inna! Boze pomóż mi sie uporac z tym uczuciem to taki ból patrzec co dzien na nich takich zakochanych i idealnych wrecz bez skazy .....eh
 Krys: 12.07.2010, 23:28
 no właśnie, są prawdziwi mężczyźni bo sama takiego znam ale on też chyba zwątpił w istnienie naprawdę kochających kobiet:( a są takie! Trudno zdobyć jego zaufanie. Ja nie patrzę na to ile facet ma kasy jaki na samochód i wygląd, chociaż dobrze jak by był zadbany ale nie patrzę na to czy jest idealny jak chłopak barbie. Patrzę na charakter, jaki jest na codzień... No i w ogóle, co się bd jeszcze produkować jak to wszystko wiadome... :)
 mic: 08.01.2010, 13:16
 Takie gadanie dla tych porządnych by nie zeszli na złą drogę. Zbyt wiele już widziałem w życiu, mało która dziewczyna powie że chce być z jakimś brutalnym macho. Niestety serce nie sługa i nic na to nie poradzą że bardziej pociągający jest taki "drań".
 ???: 05.01.2010, 18:03
 Porządni mężczyźni-ten gatunek już wymiera... Dziś kobiety mogą liczyć tylko na siebie,w każdym razie nie mam szczęścia w miłości...
 Grazyna: 30.12.2009, 23:29
 hmm... nie wiem ktora kobieta lubi brutalnego mezczyzne, to chyba takie ktore lubią brutalnosc. lepiej zyc skromnie z ukochanym mezczyzna ktory nas bedzie kochał i szanował , niz z bogatym brutalem.?przemoc jest okrutna/
 Ania: 30.12.2009, 22:38
 a ja czytałam że DUZO ZALEZY OD KOBIETY że możemy na facetów wpływać, zresztą możecie przeczytać "Dlaczego faceci kochają zolłzy" Zołza - to nie wsciekła kobieta, tylko taka która ma swoje wartości, wyraża swoje zdanie, która potrafi powiedzieć NIE...i tak dalej, wtdy taką kobiete facet szanuje a jeśli babka jest uległa, niańczy faceta to facet myśli że ma babke w garści i robi co chce i wtedy jest niedobrze....oj co ja tam bede gadać, w sumie to prawda bo widze na swoim przykładzie że dużo sie zgadza:) Szanując siebie inni też mnie szanują:)
 Najs: 20.08.2009, 16:47
 Tytuł tego tekstu jest odpowiedzią na twoja wypowiedz . Właśnie: Gdzie są mężczyźni ? ? Gdzie wy się wszyscy podziewacie jak jesteście potrzebni , jak nie odbieracie telefonów i nie odpisujecie na wiadomości ? A nagle jesteście poza miastem z jakaś inna kobietą . Gdzie wy jesteście ? ?
 Monika: 15.06.2009, 01:00
 Bardzo mi się podoba sposób, w jaki ksiądz Marek odpowiada na ten i inne listy - wieloaspektowo, prowokująco do myślenia, a przy tym konkretnie i zwięźle. Przyznam, że po przeczytaniu listu a przed przeczytaniem odpowiedzi byłam mocno zaniepokojona, co w niej znajdę - to sam list spowodował u mnie taką reakcję, zwłaszcza ten fragment: "Jeśli serce otworzę, będę starający się, szczery, partnerski - będę przez kobietę odrzucony. Ale jak będę miał dużą kasę, będę szorstki dla kobiety i jakby odsuwający się wtedy kobiecie będzie stale zależeć na mnie." Włos mi się zjeżył i pot na czoło wystąpił :) że ktoś może w ten sposób myśleć. No być może i może, ale pozwolę sobie to krytycznie skomentować. Bo co prawda znajdą się kobiety, którym to odpowiada, ale to moim zdaniem nieco masochistki poszukujące nie mężczyzny, ale chcące się na siłę dowartościować złudzeniem (podkreślam!) męskiej siły. I jeśli autor twierdzi, że wszystkie, to obraża większość ludzi, których znam, mnie też zresztą. Po kolei: jeśli mężczyzna jest szczery i partnerski, jeśli otworzy swoje serce przede mną, to uważam to za prawdziwy dowód jego odwagi. I biada mi, jeśli odrzucę w tym momencie tę szczerość! Jest ona przecież dowodem zaufania, a więc powodem do dumy i nawet pewnym zaszczytem. Naprawdę biada mi, jeśli nie będę umiała tego docenić! Ktoś ryzykuje wszystko (odrzucenie), kładąc przede mną najcenniejszy skarb, jaki posiada - swoje serce, a ja mam się odwdzięczyć pogardą? Ej, nie łapię, naprawdę... Dalej: duża kasa to duże kłopoty. A tak całkiem poważnie, to pośród kryteriów kierujących wyborem partnera (jeśli o czymś takim można mówić) nie istnieje kryterium finansowe. Tzn istnieć istnieje, ale to raczej nie dotyczy związku a chciwości materialnej, bo czy pieniądze coć zapewniają, czy coś gwarantują? Szacunek? A może uznanie? Eh.. A jak będzie pacjent "szorstki i jakby (fajne słowo) odsuwający się" to ja nie jestem pewna, czy on chce związek z kobietą stworzyć czy związek wojskowy ;D Przepraszam, ale takie mam poczucie humoru - złośliwe. Jeszcze mała wycieczka osobista. Pracuję z chłopakiem o naprawdę szczerym sercu, już od początku było to widoczne, i co? I to właśnie z nim najchętniej spędzam czas, bo otwartość to szansa na poznanie drugiej osoby a trzeba naprawdę niewiele, może trochę również otwartości z drugiej strony, akceptacja i słuchanie siebie nawzajem. Wiecie co o nim sądzę - że jest mężczyzną niezwykłej odwagi. Skąd to wiem? Bo zdecydował się posłuchać głosu swojego serca i mieć z nim kontakt. To jest prawdziwy mężczyzna :) Jak panadol ;) Buźka (tj siostra mnie wygania) ZPB
 ania: 12.06.2009, 21:54
 bardzo mądry artykuł z trzeźwym podejściem do problemu; nie wolno generalizować. są różne kobiety i różni mężczyźni
 aina: 12.06.2009, 13:14
 Choć znam niewielu porządnych mężczyzn, to jednak są:) - szczerzy, otwarci, starający się, kochający Boga itp.
 ???: 12.06.2009, 11:09
 tak na serio to i ja znam kilku,miały szczęście ich żony :)
 polka: 12.06.2009, 10:51
 Jeszcze się nie urodzili ^^ hehe żartuje :) a tak na serio, to znam porządnych mężczyzn:)
 ???: 12.06.2009, 09:00
 niestety,ale niektórzy mężczyźni potrafią stale kontrolować,manipulować,przy kimś takim kobieta czuje się jak uwięziona w klatce,a więc gdzie ci PORZĄDNI mężczyźni???
[1] (2)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej