Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Polscy misjonarze w świecie


     Aktualnie w 76 krajach świata pracuje 1905 polskich misjonarzy i misjonarek. W stosunku do roku ubiegłego liczba ta wzrosła o 29 osób. Wprawdzie w roku 1998 pracę na misjach rozpoczęło 138 nowych misjonarek i misjonarzy, jednak równocześnie w roku ubiegłym 94 osoby wycofały się z pracy misyjnej, a 15 osób zmarło (według danych Komisji Misyjnej Episkopatu Polski z 15 I 1999 roku).

     Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce - 869. Kraje z najliczniejszym polskim personelem misyjnym to: Kamerun - 128, Zambia - 105, Madagaskar - 63. W Ameryce Łacińskiej pracuje 765 misjonarzy, w tym najwięcej w Brazylii. gdzie jest aż 327 polskich mi- > tonarzy i misjonarek. W Azji działalność misyjną prowadzi 203 Polaków. Najwięcej w Izraelu - 41, w Japonii - 39 i w Kazachstanie - 37. Ponadto polscy misjonarze pracują w Indonezji i na Filipinach. W Oceanii najwięcej Polaków jest w Papui Nowej Gwinei.

     Wśród misjonarzy zakonnych w 1998 r. wyjechało z Polski na misje 138 misjonarzy: 19 werbistów, 10 franciszkanów oraz 5 oblatów. Spośród żeńskich zgromadzeń zakonnych: 8 misjonarek Chrystusa Króla, 7 franciszkanek misjonarek Maryi oraz 5 służebnic Ducha Świętego. Spośród księży fideidonistów - 4 księży z diec. radomskiej.

     W minionym roku, w różnych krajach świata, 37 misjonarek i misjonarzy oddało życie w czasie pełnienia swojej posługi. Wśród nich jest również polski misjonarz ks. Jan Czuba, kapłan diec. tarnowskiej, który został zamordowany 30 października w Republice Kongo Brazzaville.

     Jak informuje agencja "Fides" Kongregacji Ewangelizacji Narodów, w wielu krajach miliony chrześcijan cierpią prześladowania, czy to na skutek ateistycznych rządów komunistycznych, jak w Chinach, Wietnamie, Kubie, Korei Północnej, czy też ze strony fundamentalistów, zwłaszcza muzułmańskich, w Sudanie, Pakistanie, Egipcie, Arabii Saudyjskiej i innych.

     Liczba katolików na świecie przekroczyła miliard. Stanowi to blisko 18 proc. ogółu ludności świata.

     Najszybciej wzrastała liczba katolików w Afryce. Z początkiem naszego stulecia było ich zaledwie 2 min. Teraz jest ich już około 107 min, co stanowi prawie 11 proc. wszystkich katolików świata (15 proc. wszystkich mieszkańców Afryki). Spada natomiast liczba katolików w Europie, w której do niedawna było 35 proc. ogółu katolików w świecie. Dziś jest ich już tylko 28 proc. (katolicy w Europie stanowią 41 proc.). Na niskim poziomie utrzymuje się nadal liczba katolików w Azji, gdzie przekroczyła ona wprawdzie 100 min, ale ciągle jest to zaledwie około 3 proc. wszystkich mieszkańców tego kontynentu. Najbardziej katolicka jest Ameryka, gdzie liczba katolików przekracza 60 proc. wszystkich mieszkańców (katolikami jest 90 proc. mieszkańców Ameryki Łacińskiej). W Oceanii katolicy stanowią 28 proc. mieszkańców tego kontynentu.

     Z diecezji pelplińskiej na misjach pracuje 10 misjonarzy.

Redackja
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 22/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej