Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Natrętne myśli na modlitwie

Gdy tylko rozpoczynam się modlić w ciszy, zaraz zalewa mnie rzeka rozmaitych myśli. Uprzytamniam sobie, ile rzeczy mam jeszcze do zrobienia, a jedna wydaje się być pilniejsza od drugiej. Widzę w wyobraźni pewne osoby, których widok wywołuje we mnie rozmaite nastroje. Nagle zaczynam myśleć: "Jak on (ona) mógł mi coś takiego powiedzieć!" Narasta we mnie oburzenie, niepokój, poczucie niesprawiedliwości, krzywdy, upokorzenia itd... Usiłując jednak się modlić, walczę z tymi myślami z cala determinacją, lecz bezskutecznie, ponieważ narzucają się tym natrętniej. Czuję niechęć do modlitwy z powodu tej wyczerpującej i nieskutecznej walki...

Natrętne myśli na modlitwie

Iluż z nas widzi siebie - przynajmniej w jakimś stopniu - w powyżej przedstawionym doświadczeniu! U niektórych ludzi miewa ono jeszcze inną postać: "Zupełnie wbrew mojej woli w mojej wyobraźni przesuwają się straszliwie nieczyste i absurdalne sceny. Im bardziej je odganiam, tym bardziej nacierają. Tracę pokój, ponieważ zapewne bardzo obrażam Boga taką "modlitwą"..."

Kłopoty z rozproszeniami i natrętnymi myślami ma każdy modlący się człowiek. Niekiedy wyobrażamy sobie, że św. Jan od Krzyża czy św. Teresa z Avila ulepieni byli z innej gliny. Tymczasem oni również byli grzesznikami, zanim łaska Boża i trud oczyszczenia wewnętrznego nie doprowadziły ich do mistycznego zjednoczenia z Miłością. Właśnie dlatego, że przeżyli burzę rozmaitych rozproszeń, mogą być dla nas przewodnikami w szukaniu ciszy i pokoju serca, w których przemawia Bóg. Zauważmy, że człowiek rozproszony nie potrafi słuchać innych. Nie jest w stanie skupić uwagi na tym, co drugi chce powiedzieć. Świadczy to o tym, że człowiek taki nie potrafi przede wszystkim słuchać samego siebie, nie umie wsłuchiwać się w głos własnego wnętrza. Tymczasem, nasze wnętrze ma bardzo wiele do powiedzenia! Wydawałoby się, że wystarczy jedynie zanurzyć się w ciszę i zacząć się modlić, a oto pojawiają się natrętne myśli i przeróżne rozproszenia. Lecz jeżeli na modlitwie nie podejmiemy walki z nimi, to całe życie zacznie się rozpraszać.

Walka "wprost" z rozproszeniami w czasie modlitwy przypomina zawracanie wody kijem. Zamiast niecierpliwić się i męczyć bezskutecznym ich powstrzymywaniem pozwólmy raczej na to, aby cały ten potok niepoukładanych myśli, skojarzeń i emocji mógł nieskrępowanie wypłynąć. Starajmy się jedynie spokojnie wysłuchiwać i pokornie powierzać Panu wszystko to, co przez nas przepływa. Nie bądźmy perfekcjonistami, którzy usiłują na modlitwie pokazać się z najlepszej strony. W modlitwie staję przed Bogiem taki, jakim jestem; jeśli pełen jestem przeróżnych rozproszeń, to trudno, takim właśnie aktualnie jestem. Słuchajmy jedynie tego toku myśli i spokojnie powierzajmy Panu wszystko to, co za nimi się kryje: niepokoje i lęki, radości i nadzieje, zmęczenie i zniecierpliwienie, agresję i gniew itd... Czas płynięcia tej "rzeki" jest czasem spojrzenia kochającego Boga. Możemy zwrócić się do Boga w następujący sposób: Panie, ty widzisz bezsens moich myśli i moją bezradność w walce z nimi. Ty, który przenikasz serca i umysły, spójrz na moje wnętrze, które należy tylko do Ciebie!

Natrętne myśli na modlitwie I bądźmy spokojni: w gąszczu najbardziej bzdurnych i upokarzających myśli czy obrazów, Pan doskonale potrafi odczytać właściwe przesłanie, co nas cieszy, gnębi, boli, niepokoi... Podobnie, jak najlepsza matka i ojciec, na naszych duchowych zranieniach Bóg składa swój uzdrawiający pocałunek łaski.

Problem tkwi w tym, że jednak dajemy się wciągnąć przez jakąś nieuporządkowaną myśl i ponieść przez nią gdzieś daleko... Gdy zdamy już sobie z tego sprawę, cierpliwie powróćmy do postawy powierzania. W ten sposób nurt rozproszeń będzie się stawał mniej porwisty i mniej obfity. Jeśli wytrwamy w tej postawie słuchania i ufnego powierzania, w końcu zacznie mówić wnętrze serca. Powoli zaczniemy się wsłuchiwać w głos sanktuarium naszego bytu, gdzie przemawia Bóg Miłości. Po okresie mętnej wody rozproszeń powoli zaczną płynąć czyste wody prawdy. Modlitwa nie jest bowiem relacją z kimś na zewnątrz mnie, lecz spotkaniem z Bogiem, któremu pozwoliłem zamieszkać wewnątrz mej istoty. Uświadomienie sobie tej prawdy było największym odkryciem św. Augustyna: "Ty byłeś wewnątrz mnie, podczas gdy ja byłem na zewnątrz mnie samego i szukałem Cię poza mną. W mojej brzydocie rzucałem się na wdzięk Twoich stworzeń; Ty byłeś ze mną, lecz ja nie byłem z Tobą". Modlitwa więc prowadzi do spotkania z Bogiem w moim własnym sercu, do którego wchodzę razem z Nim, odkrywając prawdę o tym, kim jestem. Uczy mnie tej prawdy Jego niezmierzona miłość do mnie. "Drogie dzieci, pozostańcie wraz z Jezusem w ciszy waszych serc, aby mógł was przeobrazić swą miłością" - zachęca nas Matka Boża w Medjugorje.

Natrętne myśli i przeróżne rozproszenia na modlitwie Przez spokojne składanie rozproszeń u stóp Pana wzrastamy w umiejętności słuchania Jego głosu. Lecz zdolność tę nabywamy tylko przez trud podjęcia codziennej modlitwy. Modlitwa jest rzeczą najprostszą w świecie, ale dochodzi się do niej wyłącznie przez osobiste doświadczenie. Trzeba nam też pamiętać, że mamy wroga modlitwy - Kusiciela, który nieustannie usiłuje nas zniechęcić do podjęcia trudu otwierania się na miłość na drodze modlitwy. Szatan chętnie miesza się w mgłę naszych rozproszeń, usiłując nam udowodnić, że nie jesteśmy zdolni do modlitwy, do spotkania Z Bogiem Żywym. "Bądźcie trzeźwi, czuwajcie - upomina nas św. Piotr - nieprzyjaciel wasz, diabeł, krąży jak lew ryczący, szukając, kogo pożreć. Przeciwstawiajcie się jemu mocą waszej wiary"" (1 P 5,8-9a).

W walce z pokusami nasza wiara rośnie i doskonali się ku naszej chwale, dlatego to my, a nie szatan, okazujemy się prawdziwymi zwycięzcami. Jednocześnie Kusiciel za wszelką cenę usiłuje zakryć przed nami radość modlitwy. Modlitwa jest bowiem niewyczerpalnym źródłem radości duchowej, nawet, jeśli towarzyszy jej trud oczyszczenia wewnętrznego.

Cierpliwe zasłuchanie na modlitwie wprowadza nas w końcu na drogę całkowitego powierzenia siebie Ojcu Niebieskiemu. Słuchając całym sobą przyjmujemy dar Jego Osoby. Odkrywamy coraz bardziej, że stajemy wobec niezmierzonej Dobroci, Czułości, Miłosierdzia, Usprawiedliwienia, Mocy. Niezaspokojone pragnienie miłości jest pierwszą przyczyną poczucia zagrożenia, z którego usiłujemy się wyzwolić poprzez posiadanie, zawłaszczanie sobie osób i przedmiotów (na zasadzie kompensacji).

Modlitwa leczy nas z tych duchowych poranień! Zanurza nas bowiem w pewność miłości ze strony mojego Stworzyciela, Pana i Ojca. Poprzez doświadczenie daru Jego obecności sam zaczynam się otwierać i darować innym na drodze miłości. Modlitwa uczy mnie postawy dawania i ofiary, ponieważ z racji mych duchowych zranień trwałem w procesie zagarniania. Codzienne stawanie w obecności Pana doprowadzi nas w ostateczności do najwspanialszego na ziemi odkrycia, że jesteśmy ukochanymi dziećmi Ojca Przedwiecznego. Modlitwa stanie się wówczas czymś dużo więcej, niż tylko relacjonowaniem Bogu wydarzeń. Stanie się codziennym chlebem i słodyczą. "Dlatego też, kochane dzieci, módlcie się, módlcie się, módlcie się - aż cale życie stanie się modlitwą" (orędzie Maryi, 25.08.98).

Modlitwa o oddalenie wszelkich lęków i niepokójów

Modlitwa o oddalenie wszelkich lęków i niepokójówModlitwa o oddalenie wszelkich lęków i niepokójów

ks. Andrzej Trojanowski TChr

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 3-4/1999

Wasze komentarze:
 kika: 02.06.2013, 18:23
 Bóg jest Miłośćią a szatan natrętem
 czeslaw: 21.05.2013, 00:39
 co jest tu napisane to prawda mysli sie rozpraszaja ale to jest dzialanie zlego SZATANA ON MA DUZO PRZEWAGE NAD NAMI BO DUZO LUDZI I TO KATOLIKOW NIE WIEZY W ISTNIENIE SZATANA I JEGO TOWARZYSZY I SMIEJE SIE Z NAS a my na to uwagi nie zwracamy lub malo a dla niego to jest dobre dlatego warto ogladac film o ojcu ,,PIO'' i inne filmy co mozna sie duzo dowiedziec O DZIALANIU SZATANA NA NASZE OSOBISTE ZYCIE
 bogdan : 26.03.2013, 11:42
 Pnie Boże spraw, aby mój syn mógł Cię odnaleźć w swoim życiu.Teraz bez Ciebie, jest bardzo rozbity i zagubiony,boję się o niego,cały czas myślę i podpowiadam, tak delikatnie,żeby go nie zrazić.Efektów nie ma,ale moja wiara karze mi wierzyć.
 Marcin: 11.03.2013, 02:14
 Zachęcam do codziennego odmawiania różańca w intencji dusz które znikąd nie mają pomocy bo nikt już o nich nie pamięta.
 Prosząca mama.: 09.03.2013, 18:14
  Jezu błagam w intencji syna ,spraw bym została wysłuchana.Jezu Ufam Tobie.
 bob: 08.02.2013, 23:30
 Panie Boże bardzo Cię proszę o miłość i zgodę w naszej rodzinie
 Aaaa.: 31.01.2013, 16:19
 Wierzę, żę z dniem, moja Wiara będzie rosła i przeciwstawiała się złu. Boże daj mi siły. :)
 marek: 12.01.2013, 05:32
 normalka.szatan działa tym bardziej im jesteś lepszy i bliżej Boga.codziennie tego doznaję.wiem że to minie.amen.
 Tomuś: 23.12.2012, 01:14
 Boże ,kocham Cię.Proszę o kochającą żonę,z którą będę się modlił i chodził do kościoła,wysławiać twoje imię,daj taką łaskę Panie ,wybawco mój.

 B:03.12.2012: 03.12.2012, 23:48
 KOCHAM CIĘ BOŻE ...DAJ MI SIŁĘ BYM MOGŁA WALCZYĆ Z PIJAŃSTWEM MOJEGO MĘŻA..CZASEM BRAKUJE MI SIŁ....ALE WIERZĘ ZE JESTEŚ ZEMNĄ
 maciej: 31.08.2012, 21:11
 boze ty wiesz czego mi najbardziej potrzeba przepraszam za moje grzechy za moj egoizm za moje tchorzostwo w wypelniniu twej woli ulecz mnie od lekow pomoz mi pogodzic sie z synem niech wroci milosc do mego serca radosc z zycia Jezu Ufam Tobie
 Emilka: 29.08.2012, 19:35
 mi też jest się czasem trudno pomodlić. za dużo myśli tych takich niepoukładanych. Świetny Artykuł! Bóg zapłać za tę stronę!
 rafal: 21.07.2012, 17:02
 Panie Boze coz powiedziec prosze przebacz grzechy moje i mojej rodziny,spraw abysmy byli lepsi
 zakłopotany ojciec: 19.06.2012, 20:05
 św.MICHALE ARCHANIELE błagamy ciebie,spraw aby szatan opuścił dom w którym mieszka moja córka. A zło które w nich tkwi opuściło ich samych.Niech miłość powróci do nich samych . Niech zaczną kochać starszą córkę.Niech córka zobaczy jak piękne jest życie w miłości do drugiego człowieka.BARDZO,BARDZO CIEBIE BŁAGAMY. rodzice.
 //: 18.06.2012, 19:46
 Pomóż mi walczyć, z tym co złe.
 Beata: 31.05.2012, 16:36
 Zawsze gdy trwałam na modlitwie ,bądź w kościele nachodziły mnie natrętne myśli obrażające Pana Boga.Strasznie źle się z tym czułam ,mówiłam o tym przy każdej spowiedzi...Pewnego dnia ,gdy byłam na mszy uzdrawiającej w Łodzi u ojców jezuitów,ksiadz powiedział mi że to nie ja obrażam Pana Boga ,tylko szatan i to nie jest mój grzech,żebym nie czuła się winna.Teraz już mogę normalnie się modlić,choć czasem jeszcze szatan próbuje swoich sztuczek,wtedy mówię Panie Jezu pomóż mi...i znów mogę się modlić.BĄDŹ UWIELBIONY PANIE.
 tm77: 22.05.2012, 08:45
 troszcz się TY Panie Jezu!
 ewag 20 5 2012: 20.05.2012, 07:01
 kochany jezu pomoz i ulecz natretne mysli psychike obdarz mnie swoja laska i ulecz bym powrocila do swoich bliskich meza jerzego synow mip by mi pomogli blagam od dzisiaj dziekuje
 Łukasz: 19.04.2012, 18:12
 Dochodzi 6tyg bez grzechu nieczystości po 10latach trwania. na początku nawrócenia miałem ooochydne mysli w czasie modlitwy, ale Pan po jakimś czasie oddalił je ode mnie. Odmawiam codziennie rózaniec i koronke. Dziękuję za pomoc Najświętszej Matce. Chwała Panu!
 Czesław: 29.03.2012, 20:57
 Boże, Boże, Boże daj mi łaskę gorącej wiary, przemień mnie i moich synów.
[1] [2] (3) [4] [5] [6] [7] [8]

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej