Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Natrętne myśli na modlitwie

Gdy tylko rozpoczynam się modlić w ciszy, zaraz zalewa mnie rzeka rozmaitych myśli. Uprzytamniam sobie, ile rzeczy mam jeszcze do zrobienia, a jedna wydaje się być pilniejsza od drugiej. Widzę w wyobraźni pewne osoby, których widok wywołuje we mnie rozmaite nastroje. Nagle zaczynam myśleć: "Jak on (ona) mógł mi coś takiego powiedzieć!" Narasta we mnie oburzenie, niepokój, poczucie niesprawiedliwości, krzywdy, upokorzenia itd... Usiłując jednak się modlić, walczę z tymi myślami z cala determinacją, lecz bezskutecznie, ponieważ narzucają się tym natrętniej. Czuję niechęć do modlitwy z powodu tej wyczerpującej i nieskutecznej walki...

Natrętne myśli na modlitwie

Iluż z nas widzi siebie - przynajmniej w jakimś stopniu - w powyżej przedstawionym doświadczeniu! U niektórych ludzi miewa ono jeszcze inną postać: "Zupełnie wbrew mojej woli w mojej wyobraźni przesuwają się straszliwie nieczyste i absurdalne sceny. Im bardziej je odganiam, tym bardziej nacierają. Tracę pokój, ponieważ zapewne bardzo obrażam Boga taką "modlitwą"..."

Kłopoty z rozproszeniami i natrętnymi myślami ma każdy modlący się człowiek. Niekiedy wyobrażamy sobie, że św. Jan od Krzyża czy św. Teresa z Avila ulepieni byli z innej gliny. Tymczasem oni również byli grzesznikami, zanim łaska Boża i trud oczyszczenia wewnętrznego nie doprowadziły ich do mistycznego zjednoczenia z Miłością. Właśnie dlatego, że przeżyli burzę rozmaitych rozproszeń, mogą być dla nas przewodnikami w szukaniu ciszy i pokoju serca, w których przemawia Bóg. Zauważmy, że człowiek rozproszony nie potrafi słuchać innych. Nie jest w stanie skupić uwagi na tym, co drugi chce powiedzieć. Świadczy to o tym, że człowiek taki nie potrafi przede wszystkim słuchać samego siebie, nie umie wsłuchiwać się w głos własnego wnętrza. Tymczasem, nasze wnętrze ma bardzo wiele do powiedzenia! Wydawałoby się, że wystarczy jedynie zanurzyć się w ciszę i zacząć się modlić, a oto pojawiają się natrętne myśli i przeróżne rozproszenia. Lecz jeżeli na modlitwie nie podejmiemy walki z nimi, to całe życie zacznie się rozpraszać.

Walka "wprost" z rozproszeniami w czasie modlitwy przypomina zawracanie wody kijem. Zamiast niecierpliwić się i męczyć bezskutecznym ich powstrzymywaniem pozwólmy raczej na to, aby cały ten potok niepoukładanych myśli, skojarzeń i emocji mógł nieskrępowanie wypłynąć. Starajmy się jedynie spokojnie wysłuchiwać i pokornie powierzać Panu wszystko to, co przez nas przepływa. Nie bądźmy perfekcjonistami, którzy usiłują na modlitwie pokazać się z najlepszej strony. W modlitwie staję przed Bogiem taki, jakim jestem; jeśli pełen jestem przeróżnych rozproszeń, to trudno, takim właśnie aktualnie jestem. Słuchajmy jedynie tego toku myśli i spokojnie powierzajmy Panu wszystko to, co za nimi się kryje: niepokoje i lęki, radości i nadzieje, zmęczenie i zniecierpliwienie, agresję i gniew itd... Czas płynięcia tej "rzeki" jest czasem spojrzenia kochającego Boga. Możemy zwrócić się do Boga w następujący sposób: Panie, ty widzisz bezsens moich myśli i moją bezradność w walce z nimi. Ty, który przenikasz serca i umysły, spójrz na moje wnętrze, które należy tylko do Ciebie!

Natrętne myśli na modlitwie I bądźmy spokojni: w gąszczu najbardziej bzdurnych i upokarzających myśli czy obrazów, Pan doskonale potrafi odczytać właściwe przesłanie, co nas cieszy, gnębi, boli, niepokoi... Podobnie, jak najlepsza matka i ojciec, na naszych duchowych zranieniach Bóg składa swój uzdrawiający pocałunek łaski.

Problem tkwi w tym, że jednak dajemy się wciągnąć przez jakąś nieuporządkowaną myśl i ponieść przez nią gdzieś daleko... Gdy zdamy już sobie z tego sprawę, cierpliwie powróćmy do postawy powierzania. W ten sposób nurt rozproszeń będzie się stawał mniej porwisty i mniej obfity. Jeśli wytrwamy w tej postawie słuchania i ufnego powierzania, w końcu zacznie mówić wnętrze serca. Powoli zaczniemy się wsłuchiwać w głos sanktuarium naszego bytu, gdzie przemawia Bóg Miłości. Po okresie mętnej wody rozproszeń powoli zaczną płynąć czyste wody prawdy. Modlitwa nie jest bowiem relacją z kimś na zewnątrz mnie, lecz spotkaniem z Bogiem, któremu pozwoliłem zamieszkać wewnątrz mej istoty. Uświadomienie sobie tej prawdy było największym odkryciem św. Augustyna: "Ty byłeś wewnątrz mnie, podczas gdy ja byłem na zewnątrz mnie samego i szukałem Cię poza mną. W mojej brzydocie rzucałem się na wdzięk Twoich stworzeń; Ty byłeś ze mną, lecz ja nie byłem z Tobą". Modlitwa więc prowadzi do spotkania z Bogiem w moim własnym sercu, do którego wchodzę razem z Nim, odkrywając prawdę o tym, kim jestem. Uczy mnie tej prawdy Jego niezmierzona miłość do mnie. "Drogie dzieci, pozostańcie wraz z Jezusem w ciszy waszych serc, aby mógł was przeobrazić swą miłością" - zachęca nas Matka Boża w Medjugorje.

Natrętne myśli i przeróżne rozproszenia na modlitwie Przez spokojne składanie rozproszeń u stóp Pana wzrastamy w umiejętności słuchania Jego głosu. Lecz zdolność tę nabywamy tylko przez trud podjęcia codziennej modlitwy. Modlitwa jest rzeczą najprostszą w świecie, ale dochodzi się do niej wyłącznie przez osobiste doświadczenie. Trzeba nam też pamiętać, że mamy wroga modlitwy - Kusiciela, który nieustannie usiłuje nas zniechęcić do podjęcia trudu otwierania się na miłość na drodze modlitwy. Szatan chętnie miesza się w mgłę naszych rozproszeń, usiłując nam udowodnić, że nie jesteśmy zdolni do modlitwy, do spotkania Z Bogiem Żywym. "Bądźcie trzeźwi, czuwajcie - upomina nas św. Piotr - nieprzyjaciel wasz, diabeł, krąży jak lew ryczący, szukając, kogo pożreć. Przeciwstawiajcie się jemu mocą waszej wiary"" (1 P 5,8-9a).

W walce z pokusami nasza wiara rośnie i doskonali się ku naszej chwale, dlatego to my, a nie szatan, okazujemy się prawdziwymi zwycięzcami. Jednocześnie Kusiciel za wszelką cenę usiłuje zakryć przed nami radość modlitwy. Modlitwa jest bowiem niewyczerpalnym źródłem radości duchowej, nawet, jeśli towarzyszy jej trud oczyszczenia wewnętrznego.

Cierpliwe zasłuchanie na modlitwie wprowadza nas w końcu na drogę całkowitego powierzenia siebie Ojcu Niebieskiemu. Słuchając całym sobą przyjmujemy dar Jego Osoby. Odkrywamy coraz bardziej, że stajemy wobec niezmierzonej Dobroci, Czułości, Miłosierdzia, Usprawiedliwienia, Mocy. Niezaspokojone pragnienie miłości jest pierwszą przyczyną poczucia zagrożenia, z którego usiłujemy się wyzwolić poprzez posiadanie, zawłaszczanie sobie osób i przedmiotów (na zasadzie kompensacji).

Modlitwa leczy nas z tych duchowych poranień! Zanurza nas bowiem w pewność miłości ze strony mojego Stworzyciela, Pana i Ojca. Poprzez doświadczenie daru Jego obecności sam zaczynam się otwierać i darować innym na drodze miłości. Modlitwa uczy mnie postawy dawania i ofiary, ponieważ z racji mych duchowych zranień trwałem w procesie zagarniania. Codzienne stawanie w obecności Pana doprowadzi nas w ostateczności do najwspanialszego na ziemi odkrycia, że jesteśmy ukochanymi dziećmi Ojca Przedwiecznego. Modlitwa stanie się wówczas czymś dużo więcej, niż tylko relacjonowaniem Bogu wydarzeń. Stanie się codziennym chlebem i słodyczą. "Dlatego też, kochane dzieci, módlcie się, módlcie się, módlcie się - aż cale życie stanie się modlitwą" (orędzie Maryi, 25.08.98).

Modlitwa o oddalenie wszelkich lęków i niepokójów

Modlitwa o oddalenie wszelkich lęków i niepokójówModlitwa o oddalenie wszelkich lęków i niepokójów

ks. Andrzej Trojanowski TChr

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 3-4/1999

Wasze komentarze:
 www e 23 3 2012: 24.03.2012, 22:18
 Panie Jezu UFAM
 Agi: 21.03.2012, 22:25
 Boże nałucz mnie kochać Ciebie prawdziwą i czystą miłością spraw bym wyzbyła się egoizmu i umiała spożytkować dla Ciebie każdą cząstkę czasu jaki mi dałeś tu na ziemi.
 syn Boży: 12.03.2012, 09:33
 Ojcze bądź ze mną w chwilach trudnych, kiedy brakuje mi sił na walkę z natrętnymi myślami, myślami o mojej śmierci. Tato wyrwij mnie z tego impasu i pozwól odczuwać radość z życia,rodziny, z polnych kwiatów. Nie lękam się bądź przy mnie. Strzeż także moją przyszłą żonę i dziecko, od złych myśli! Kocham Cię Dobry Boże!
 www: 13.02.2012, 10:11
 pomóż mi!!! JEZU UFAM TOBIE
 www: 13.02.2012, 10:10
 pomóż mi!!! JEZU UFAM TOBIE
 Ewka XXL: 28.01.2012, 13:57
 Panie Boże proszę Cię,abyś obdarował mnie swoją łaską! Proszę Cię z całego swojego serca ,abyś usunął moje NATRĘTNE MYŚLI ! Nigdy już Cię nie zawiodę! Masz moje SŁOWO! Na Twoje ręce składam swą obietnicę! Proszę ulecz mnie !
 Klasa: 28.01.2012, 13:41
 Panie Boże proszę o uzdrowienie mojego umysłu ! Złoż na mnie swoje łaski ! Proszę z całego serca byś sprawił,aby z mojej głowy zniknęły natrętne myśli ! Pragnę zdrowia psychicznego,fizycznego i duchowego. PROSZĘ ULECZ MNIE JUŻ DZIŚ !
 Ola: 25.12.2011, 12:22
 Kochani. Proszę z całego serca o modlitwę za mnie. Zgubiłam się w życiu. Choć nie mam jako takich nałogów, nie radzę sobie. Jeśli trafiłam na ten artykuł to oznacza, że jest coś nie tak ze mną. Straciłam kontrolę. Bóg niech będzie z Wami! Bóg zapłać za tę modlitwę o mnie. Boga proszę o to, bym za pomocą jego łask mogła odnaleźć cel życia.
 S: 22.12.2011, 19:29
 Dziękuję że zawsze jesteś z nami i nigdy nas nie opuszczasz. Proszę Was drodzy przyjaciele o modlitwę za wszystkich ludzi z takimi problemami.

 S: 22.12.2011, 19:24
 Dziękuję że zawsze jesteś z nami i nigdy nas nie opuszczasz. Proszę Was drodzy przyjaciele o modlitwę za wszystkich ludzi z takimi problemami.
 HANNA : 02.12.2011, 14:46
 DOBRY BOŻE POMÓZ MI ŻYC W ZGODZIE Z TWOJA WOLA ,BOJĘ SIĘ SWOICH MYSLI ,BOJĘ SIE ZE NIE JESTEM GODNA NAZYWAC SIE TWOIM DZIECKIEM ,BOJE SIE O MĘZA DZIECI ABY WRÓCIŁY NA DOBRE DROGI ,NAUCZ NAS UFNOŚCI W CIEBIE PANIE.
 Casimir: 12.10.2011, 21:22
 Jezu,Maryjo,Józefie Święty ratujcie moją duszę przed katastrofą życiową, a zarazem do pomóżcie Mi zachować tą miłość której tak bardzo pragnąłem. Abyśmy mogli zachować ją jak najdłużej tak dla siebie jak i dla innych. Niech Najświętrze Serce Jezusa promieniujące miłością największą uchroni nas przed złem które moglibyśmy nieopacznie popełnić. Oraz przed żmijowymi językami ludzi.
 renata: 04.10.2011, 22:37
 Boże proszę Cię o powrót do Sakrementu Eucharystii , bo bez tego trudno w pelni mi Cię kochać
 Justytna: 28.06.2011, 12:04
 bardzo przydatny artykuł. dziekuje. moja modlitwa jest mącona różnymi myslami , a teraz już wiem, że to normalne i będę wiedziała, że trzeba "pozwolić im płynąć" a potem wrócić do modlitwy. pozdrawiam
 dorota: 27.06.2011, 09:24
 Ukochany Boże, proszę zabierz wszelkie rozproszenia na modlitwie,wejdź w te miejsca z mocą Ducha Świętego i przemień mnie - amen
 anja: 03.06.2011, 11:21
 każde dziecko, gdy nauczy się czytac, powinno dostawać tę modlitwę zawartą w tekście, przed wejściem do kościoła. Przez wiele, wiele, wiele lat miałam poczucie, że obrażam Boga .Ale teraz wiem jak sobie radzić z głupimi myślami. Nie mam już 6,7 czy 12 lat. Jestem "babskiem"przed cztrdziestką. Chociaż nadal pamiętam te głupoty które nie pozwalały skupić się na mszy a rodzicom było wstyd powiedzieć, o bzdurnych myślach które nachodziły akurat w kościele. Dobry Jezusie Chrystusie dzisiaj oddaję to Tobie. Dziękuję mój stróżu dany mi od Boga Miłości za doprowadzenie mnie do tej chwili. Już wystarczy tych bzdur myślowych. Króluj nam Chryste!
 ds: 21.05.2011, 19:45
 BOŻE PRZEPRASZAM CIĘ ZA TEN GRZECH ,KTÓREGO NAJBARDZIEJ ŻAŁUJĘ.NIE SŁYSZAŁAM WTEDY CIEBIE,NIE WIDZIAŁAM TWOICH ZNAKÓW,PRZEPRASZAM CIĘ ZA TO.KOCHAM CIĘ JEZU.JEZU UFAM TOBIE I POWIERZAM CI MOJE ŻYCIE ORAZ ŻYCIE MĘŻA I CÓREK.KOCHAM CIĘ MÓJ PANIE BOŻE.
 xxl: 22.04.2011, 16:49
 Kocham Cię Jezu, Uwielbiam Cię, proszę Cię o to bym nie miała jakiś myśli w czasie modlitwy które nie pozwalają mi normalnie uczestniczyć,
 Danusia: 10.04.2011, 20:54
 Tak bardzo Ci dziękuję Panie za całe moje życie. Za dobro którym mnie obdarzasz, za wszystkie łaski, za Twe Miłosierdzie, za wszystkie wysłuchane modlitwy. Jesteś moim Życiem, moim Sensem, Prawdą, moją Drogą i Celem. Wzmacniaj mnie w wierze i dopomóż poprowadzić tą droga moją rodzinę. Aby moje życie było dowodem na istnienie Ciebie. Zawsze Twoja ...
 MATKA: 08.03.2011, 15:38
  PANIE JEZU PROSZE O POWROT DO KOSCIOLA SW I SAKRAMENTOW SW MOJEJ CORKI ZRODZINA
[1] [2] [3] (4) [5] [6] [7] [8]

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej