Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Moja codzienna modlitwa

Jest sposób, by dzień przeżyć świadomie i twórczo, aby w naszym sercu dokonywało się zwycięstwo dobra i miłości a nie zła.

Żyjemy w świecie nieustannej walki między życiem a śmiercią, prawdą a kłamstwem. Nie można zapominać, że istnieją demoniczne moce, które za wszelką cenę pragną nas zniewolić i pozbawić radości życia. Wiedzą, że tylko wtedy odniosą nad nami zwycięstwo, gdy uda im się odwieść nas od trudu codziennej modlitwy.

Matka Teresy z Kalkuty często mówiła, że modlitwa powinna stać się najważniejszą czynnością dnia, a to dlatego, że otwiera nasze serca na Jezusa, który daje nam Siebie jako Miłość, jako Radość, Prawdę. "Bez modlitwy - mówiła Matka Teresa - nie potrafiłabym pracować nawet przez pół godziny. Bóg obdarza mnie siłą dzięki modlitwie(...) Modlitwa jest pokarmem duszy - czym krew jest dla ciała, tym modlitwa jest dla duszy. Dzięki modlitwie nasze serca stają się czyste i szlachetne (...) Jeśli poszukujesz Boga i nie wiesz, gdzie rozpocząć swoje poszukiwania, naucz się modlić i podejmij trud codziennej modlitwy (...) Jeśli będziemy się modlić, otrzymamy odpowiedź na wszystkie trapiące nas pytania".

Aby żyć życiem godnym człowieka koniecznie trzeba wygospodarować codziennie przynajmniej 15 minut rano i wieczorem na osobiste spotkanie z Bogiem. Matka Teresa radzi: "Rozpoczynaj i kończ swój dzień modlitwą. Zwracaj się do Boga jak dziecko. Jeśli okaże się, że trudno ci się zdobyć na modlitwę, możesz powiedzieć: «Przybądź, Duchu Święty, poprowadź mnie, oświeć mój umysł, abym potrafił się modlić». Jeśli wierzysz w Boga i moc modlitwy, przezwyciężysz wszelkie uczucia zwątpienia, lęku i samotności".

Nie sądź, że modlitwa zawsze będzie ci dostarczać duchowej rozkoszy. Jest to ciężka duchowa praca. Samo natchnienie i nastrój nie wystarczy. Nie szukaj w modlitwie błogości, przeżyć i uniesień. Poszukiwanie w modlitwie duchowej rozkoszy to pewien rodzaj egoizmu. Fakt, że modlitwa przychodzi z trudem, jest często oznaką jej działania.

Postanów, że każdego poranka po przebudzeniu całkowicie powierzysz się Bogu w osobistym, intymnym dialogu odmawiając: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga, 10 Przykazań, modlitwę do Anioła Stróża lub inne. Po tej modlitwie zrób sobie gimnastykę i poranną toaletę. Następnie jeszcze w chwili medytacji razem z Panem Jezusem uporządkuj przewidywane zajęcia i wydarzenia według hierarchii ich wartości: najprzód obowiązki zawodowe (lub szkolne) i rodzinne, potem różne zaangażowania społeczne, towarzyskie itp. Zastanów się nad czekającym cię szczególnie odpowiedzialnymi lub trudnymi zadaniami, przykrą rozmową, której się spodziewasz, decyzją, która dzisiaj musi być podjęta.

W czasie tego czasu rozmawiamy z Bogiem naszym własnym językiem, językiem naszych uczuć i problemów. Przeczytaj również fragment Ewangelii. Na końcu powierz Duchowi Świętemu ten dzień i to, co on niesie, bo nie wszystko wiemy.

Wieczorem koniecznie trzeba znaleźć też przynajmniej 15 minut na modlitwę. Przeżegnaj się i wzbudź w sobie wiarę, że Bóg cią kocha i jest najbliższym z bliskich. Trwaj w milczeniu, aż się emocje uspokoją, i wszystkie swoje troski i kłopoty powiesz Jezusowi. Usuń ze swego serca wszelką gorycz, żal i poczucie krzywdy. Matka Teresa radzi: "Każdego wieczoru przed snem powinieneś zrobić rachunek sumienia (bo nie wiadomo, czy dożyjesz rana). Wszystko, co cię gnębi, co obciąża twoje sumienie, powinieneś naprawić. Na przykład, jeśli cokolwiek komuś skradłeś, staraj się oddać. Jeśli sprawiłeś komuś przykrość, przeproś natychmiast, nie zwlekaj. Jeśli nie możesz tego uczynić zaraz, wtedy przynajmniej wyznaj Bogu, że bardzo tego żałujesz. Jest to naprawdę ważne. Możesz powiedzieć: «Boże, tak mi przykro, że Cię obraziłem, ale obiecuję, że już więcej tego nie zrobię». Pamiętajcie, że Bóg jest miłosiernym Ojcem wszystkich ludzi. Jesteśmy Jego dziećmi i zawsze nam przebaczy jeśli tylko się do Niego zwrócimy. Przedtem jednak zajrzyjmy w głąb własnego serca, czy nie tkwi w nim żal do innych, którym nie potrafimy przebaczyć, bo trudno zwracać się do Boga o przebaczenie, gdy sami nie możemy innym przebaczyć. Módlmy się o to, abyśmy potrafili przebaczyć tym, którzy nas ranią albo których nie lubimy, i przebaczmy tak samo, jak i nam zostało przebaczone".

W czasie wieczornej modlitwy medytacyjnej, razem z Jezusem i Maryją dokonajmy refleksji nad dniem, który minął. Próbujmy go ocenić, ale nie wyłapujmy tylko naszych upadków i niepowodzeń, lecz spójrzmy najpierw na to, co w nim było dobre: spełnione pomyślnie obowiązki, uczynione dobro, słusznie podjęte decyzje, spotkania, które ubogaciły, pokusy odrzucone - łączmy to z serca płynącym aktem wdzięczności Bogu, że nam w tym pomógł, że nie zostawił samych w trudniejszych momentach, że podsunął odpowiednie słowa czy zachowania. Potem niech nastąpi refleksja nad tym, co się stało złego: nad popełnionym grzechem, sprawą nieudaną z naszej winy. Tu trzeba stanąć w rzetelnej prawdzie o sobie i swoich słabościach. W tym nam pomoże Duch Prawdy, przywołujmy Go. W planach Bożych każde zło może być wykorzystane dla większego dobra: skruszyć naszą zbytnią pewność siebie, ukazać słabe strony, nauczyć odpowiedzialności, zmobilizować do pokonywania przeszkód.

W końcu cały dzień, łącznie z aktem wdzięczności Bogu za dobro i żalu, za to co było złe, złóżmy Bogu Ojcu jako ufające Mu dzieci, Chrystusowi, jako Temu, który nas z Ojcem ustawicznie pojednywa i Duchowi Świętemu, który tym dniem kierował. Byłoby wspaniale, gdyby tę wieczorną medytację zakończyć modlitwą różańcową.

Teresa Tyszkiewicz

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 9-10/1998

Zobacz: Modlitwy codzienne

Wasze komentarze:
 marzena aneta: 18.09.2023, 12:00
 Moja codzienna modlitwa dziękuję proszę o codzienną modlitwe na całym świecie dziękuję proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szczęśliwość uczciwość ufność wiare na całym świecie dziękuję proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą domu kupno dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Arek: 29.12.2022, 11:59
 Kocham Cie bardzo panie Jezu !
 Zbigniew : 10.03.2021, 21:20
 Panie Jezu Chryste prowadź mnie wspomagaj w każdej chwili nie opuszczaj i ratuj w mojej chorobie nowotworowej oraz mniej w opiece moją żonę i rodzinę amen
 Grażyna : 26.07.2020, 19:18
 Kochany boże kocham cię z całego serca dziękuję za wszystkie łaski za prowadzenie każdego dnia za to że w każdej chwili mojego życia oraz pomoc innym w każdej sytuacji nagle wiem co mam zrobić że jesteś przy mnie i nie prowadzisz z kochaną Maryja dziękuję Grażyna
 Joanna: 24.01.2020, 12:39
 Panie,blagam z calego serca w intencji mnie i mojego partnera o uratowanie,umocnienie naszej relacji.Prosze o wzajemna milosc,dobroc,radosc,wiernosc,lojalnosc i szacunek.Prosze,abysmy sie nigdy nie zranili tylko nawzajem wspierali i szanowali.Bardzo go kocham,pragne jego dobra i pragne widziec go szczesliwym.Panie,blagam wlej w nasze serce Twoja milosc zebysmy zawsze podazali ku dobremu i kochali sie coraz mocniej.Dziekuje za wszystko.
 gucio: 10.12.2019, 12:30
 Panie to Ty jesteś miłością ,to Ty nas prowadzisz...do Ojca swego...prowadż naszą rodzinę do miłości Twojej i ześlij nam wiele łask uzdrowienia duszy,serca i umysłu....!!!
 Łucja .: 11.04.2019, 16:02
 Boże Ojcze Wszechmogący ulituj się nad Piotrem , spraw by założył rodzinę Bogiem silną .
 Bogumił: 19.03.2019, 07:36
 Wiara to moja siła sens życia to co czyni każdego dnia niech prowadzi nas do Boga Pana naszego reszta w czym trwam to tylko chwila.,..
 Gabi: 30.12.2018, 11:15
 Boze . Pomoz w sprawie babci, obysmy mogli ja widzieć....by byla SZCZĘŚLIWA...a Zikow ularać

 Lucyna: 06.04.2018, 20:58
 Dziękuję Ci za te słowa Boże. Nie umiem się modlić. Tka jestem słaba w modlitwie. Pokazałeś mi drogę do Ciebie i sposób na piękna modlitwę. Dziękuję
 Elżbieta: 02.08.2017, 22:41
 Nie umiem dziękować Ci Panie bo małe są moje słowa, zechciej przyjąć moje milczenie i naucz mnie życiem dziękować.
 Łucja: 31.07.2017, 22:01
 Jezu Chryste mój Panie,dziekuje za miniony dzień,za słońce tak wielkie jak Twoja miłość, za to że jesteś w każdym moim tchnieniu ,w każdej radości i w cierpieniu. Ofiaruje Ci Zbawco swoje życie i życie moich bliskich przez Niepokalane Serce Twej Matki. Niech Ona uprasza łaski dla rodzin, strzeże kapłanów i ochrania naszą umiłowana Ojczyznę Polskę. Spraw bym rano obudziła się i niosła przesłanie Twojej miłości i miłosierdzia tym, którzy tego potrzebują.
 Ja: 13.07.2017, 10:20
 Prosze Cie kochany Boze o pomyslnosc i zdrowie dla calej mojej rodziny oraz przyjsciol. Blagam o pokore dla mnie, i bym tak wszystkim sie nie przejmowala. Prosze Cie rownoez o pomyslny sezon w moim miescie i by wszystko ukladalo sie po mojej mysli amen
 MonikaP: 13.05.2017, 23:04
 Panie Boże przepraszam za wszelkie złe uczynki które wyrządziłam do tej pory . Przepraszam Cię również za błędy mojego partnera do którego czasami mam żal . Naucz mnie Panie wybaczać i mówić prawdę . Proszę cię również o pogłębienie stosunków rodzinnych . Proszę o odwagę bo jej nie mam , zdrowie dla naszej całej rodziny , czuwanie nad nami . Dziękuję za każdy dzień który nam dajesz . Wierzę w Ciebie i w to że jesteś przy nas. Modlę się za wszystkie dusze zmarłe . Amen .
 Krystian: 24.03.2017, 21:47
 Przepraszam Cie Panie Boże, że tyle razy Cię zawiodłem, przepraszam za to, że jestem taki słaby... Proszę Cię wybacz mi moje wszystkie złe czyny. Wiem, że jesteś! Proszę Cię daj mi siłę do tego, żebym żył i szedł tą drogą, którą wskazał nam Twój umiłowany syn, a nasz Pan Jezus Chrystus.Amen!
 Czesława 10 luty 2017: 10.02.2017, 07:23
 Prosze cie Boże ,który jesteś miłością,daj aby moje życie było radością dla mnie i moich dzieci a przede wszystkim by przyniosło chwałe Tobie samemu .PANIE TY JESTES WIELKI.Myśli słowa,sprawy moje poświecam na chwałe Twoja.UFAM TOBIE w TOBIE MAM NADZIEJE.AMEN.
 czeslawa 29.01.2017,10.20: 29.01.2017, 10:41
 Panie Boże daj mi siłe iwiare w pokonywaniu trudow życia codziennego.Oddal od moich dzieci troski i zmartwienia.Wysłuchaj mych prośb i pomóż moim córkom ułożyc sobie życie i dobrą prace.Dziekuje ci za przeżycie w zdrowiu 60 lat które mi dałeś.Chron nas od cierpien,pokus .Kocham Cie Boże. Amen.
 Ja: 02.01.2017, 08:45
 Boze dziekuje Ci za rok ktory ostatnio pozegnalismy i prosze Cie by ten co przyszedl byl rownie dobry, bysmy byli zdrowi , szczesliwy i by w tym nowym roku qszystko sie dobrze ukladalo moim najblizszym, amen
 Renata: 11.08.2016, 14:56
 Panie Boze dziekuje ci z calego serca za kazdy dzien i za radosc ktora mi dajesz ,wiem ze jestes zawsze blisko mnie i mojej rodziny.Dziekuje ci za polepszenie relacji w mojej rodzinie i za wszystkich nowych przyjaciol ktorych poznalam dzieki Tobie .Przepraszam ze kiedys bladzilam bo wtedy tak bardzo Cie nie znalam jak teraz,dopiero dzis jestem szczesliwa bo wiem ze Ty nigdy mnie nie opuscisz.Kocham Cie Jezu.
 Renata: 11.08.2016, 14:54
 Panie Boze dziekuje ci z calego serca za kazdy dzien i za radosc ktora mi dajesz ,wiem ze jestes zawsze blisko mnie i mojej rodziny.Dziekuje ci za polepszenie relacji w mojej rodzinie i za wszystkich nowych przyjaciol ktorych poznalam dzieki Tobie .Przepraszam ze kiedys bladzilam bo wtedy tak bardzo Cie nie znalam jak teraz,dopiero dzis jestem szczesliwa bo wiem ze Ty nigdy mnie nie opuscisz.Kocham Cie Jezu.
(1) [2] [3] [4] [5]

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej