Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Moja codzienna modlitwa

Jest sposób, by dzień przeżyć świadomie i twórczo, aby w naszym sercu dokonywało się zwycięstwo dobra i miłości a nie zła.

Żyjemy w świecie nieustannej walki między życiem a śmiercią, prawdą a kłamstwem. Nie można zapominać, że istnieją demoniczne moce, które za wszelką cenę pragną nas zniewolić i pozbawić radości życia. Wiedzą, że tylko wtedy odniosą nad nami zwycięstwo, gdy uda im się odwieść nas od trudu codziennej modlitwy.

Matka Teresy z Kalkuty często mówiła, że modlitwa powinna stać się najważniejszą czynnością dnia, a to dlatego, że otwiera nasze serca na Jezusa, który daje nam Siebie jako Miłość, jako Radość, Prawdę. "Bez modlitwy - mówiła Matka Teresa - nie potrafiłabym pracować nawet przez pół godziny. Bóg obdarza mnie siłą dzięki modlitwie(...) Modlitwa jest pokarmem duszy - czym krew jest dla ciała, tym modlitwa jest dla duszy. Dzięki modlitwie nasze serca stają się czyste i szlachetne (...) Jeśli poszukujesz Boga i nie wiesz, gdzie rozpocząć swoje poszukiwania, naucz się modlić i podejmij trud codziennej modlitwy (...) Jeśli będziemy się modlić, otrzymamy odpowiedź na wszystkie trapiące nas pytania".

Aby żyć życiem godnym człowieka koniecznie trzeba wygospodarować codziennie przynajmniej 15 minut rano i wieczorem na osobiste spotkanie z Bogiem. Matka Teresa radzi: "Rozpoczynaj i kończ swój dzień modlitwą. Zwracaj się do Boga jak dziecko. Jeśli okaże się, że trudno ci się zdobyć na modlitwę, możesz powiedzieć: «Przybądź, Duchu Święty, poprowadź mnie, oświeć mój umysł, abym potrafił się modlić». Jeśli wierzysz w Boga i moc modlitwy, przezwyciężysz wszelkie uczucia zwątpienia, lęku i samotności".

Nie sądź, że modlitwa zawsze będzie ci dostarczać duchowej rozkoszy. Jest to ciężka duchowa praca. Samo natchnienie i nastrój nie wystarczy. Nie szukaj w modlitwie błogości, przeżyć i uniesień. Poszukiwanie w modlitwie duchowej rozkoszy to pewien rodzaj egoizmu. Fakt, że modlitwa przychodzi z trudem, jest często oznaką jej działania.

Postanów, że każdego poranka po przebudzeniu całkowicie powierzysz się Bogu w osobistym, intymnym dialogu odmawiając: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga, 10 Przykazań, modlitwę do Anioła Stróża lub inne. Po tej modlitwie zrób sobie gimnastykę i poranną toaletę. Następnie jeszcze w chwili medytacji razem z Panem Jezusem uporządkuj przewidywane zajęcia i wydarzenia według hierarchii ich wartości: najprzód obowiązki zawodowe (lub szkolne) i rodzinne, potem różne zaangażowania społeczne, towarzyskie itp. Zastanów się nad czekającym cię szczególnie odpowiedzialnymi lub trudnymi zadaniami, przykrą rozmową, której się spodziewasz, decyzją, która dzisiaj musi być podjęta.

W czasie tego czasu rozmawiamy z Bogiem naszym własnym językiem, językiem naszych uczuć i problemów. Przeczytaj również fragment Ewangelii. Na końcu powierz Duchowi Świętemu ten dzień i to, co on niesie, bo nie wszystko wiemy.

Wieczorem koniecznie trzeba znaleźć też przynajmniej 15 minut na modlitwę. Przeżegnaj się i wzbudź w sobie wiarę, że Bóg cią kocha i jest najbliższym z bliskich. Trwaj w milczeniu, aż się emocje uspokoją, i wszystkie swoje troski i kłopoty powiesz Jezusowi. Usuń ze swego serca wszelką gorycz, żal i poczucie krzywdy. Matka Teresa radzi: "Każdego wieczoru przed snem powinieneś zrobić rachunek sumienia (bo nie wiadomo, czy dożyjesz rana). Wszystko, co cię gnębi, co obciąża twoje sumienie, powinieneś naprawić. Na przykład, jeśli cokolwiek komuś skradłeś, staraj się oddać. Jeśli sprawiłeś komuś przykrość, przeproś natychmiast, nie zwlekaj. Jeśli nie możesz tego uczynić zaraz, wtedy przynajmniej wyznaj Bogu, że bardzo tego żałujesz. Jest to naprawdę ważne. Możesz powiedzieć: «Boże, tak mi przykro, że Cię obraziłem, ale obiecuję, że już więcej tego nie zrobię». Pamiętajcie, że Bóg jest miłosiernym Ojcem wszystkich ludzi. Jesteśmy Jego dziećmi i zawsze nam przebaczy jeśli tylko się do Niego zwrócimy. Przedtem jednak zajrzyjmy w głąb własnego serca, czy nie tkwi w nim żal do innych, którym nie potrafimy przebaczyć, bo trudno zwracać się do Boga o przebaczenie, gdy sami nie możemy innym przebaczyć. Módlmy się o to, abyśmy potrafili przebaczyć tym, którzy nas ranią albo których nie lubimy, i przebaczmy tak samo, jak i nam zostało przebaczone".

W czasie wieczornej modlitwy medytacyjnej, razem z Jezusem i Maryją dokonajmy refleksji nad dniem, który minął. Próbujmy go ocenić, ale nie wyłapujmy tylko naszych upadków i niepowodzeń, lecz spójrzmy najpierw na to, co w nim było dobre: spełnione pomyślnie obowiązki, uczynione dobro, słusznie podjęte decyzje, spotkania, które ubogaciły, pokusy odrzucone - łączmy to z serca płynącym aktem wdzięczności Bogu, że nam w tym pomógł, że nie zostawił samych w trudniejszych momentach, że podsunął odpowiednie słowa czy zachowania. Potem niech nastąpi refleksja nad tym, co się stało złego: nad popełnionym grzechem, sprawą nieudaną z naszej winy. Tu trzeba stanąć w rzetelnej prawdzie o sobie i swoich słabościach. W tym nam pomoże Duch Prawdy, przywołujmy Go. W planach Bożych każde zło może być wykorzystane dla większego dobra: skruszyć naszą zbytnią pewność siebie, ukazać słabe strony, nauczyć odpowiedzialności, zmobilizować do pokonywania przeszkód.

W końcu cały dzień, łącznie z aktem wdzięczności Bogu za dobro i żalu, za to co było złe, złóżmy Bogu Ojcu jako ufające Mu dzieci, Chrystusowi, jako Temu, który nas z Ojcem ustawicznie pojednywa i Duchowi Świętemu, który tym dniem kierował. Byłoby wspaniale, gdyby tę wieczorną medytację zakończyć modlitwą różańcową.

Teresa Tyszkiewicz

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 9-10/1998

Zobacz: Modlitwy codzienne

Wasze komentarze:
 krystyna: 13.06.2016, 22:00
 dzięki Ci Boże że Jesteś
 Ewa: 22.05.2016, 19:15
 Boze wszechmogacy prosze cie dopomoz abym mogla pracowac.
 Honorka: 26.04.2016, 22:05
 Kochany Boże Ojcze Wszechmogący, dziękuję Ci z całej duszy i serca za wszystko co robisz dla mnie. Proszę Cię o uzdrowienie mnie z chorób, które mnie obciążają i zabierają siły. Proszę też o zdrowie dla mojego narzeczonego i całej mojej rodziny. Kocham Cię Ojcze i oddaję się pod Twoją opiekę. Amen
 Honorka: 26.04.2016, 21:09
 Kochany Boże Ojcze Wszechmogący, dziękuję Ci z całej duszy i serca za wszystko co robisz dla mnie. Proszę Cię o uzdrowienie mnie z chorób, które mnie obciążają i zabierają siły. Proszę też o zdrowie dla mojego narzeczonego i całej mojej rodziny. Kocham Cię Ojcze i oddaję się pod Twoją opiekę. Amen
 Ja: 04.04.2016, 08:07
 Proszę Cie Boze o dobry I bezpieczny lot oraz bezpieczne spędzenie czasu daleko od kraju dla Andrzeja , by po wielu dniach szcześliwie wrócił do rodziny, amen
 Kasia s: 04.04.2016, 08:05
 Proszę Cie Boze o dobry dzien dla moich ukochanych chlopcow oraz dla dalszej rodziny , mniej ich wszystkich w swojej opiece i zachowaj od złego, amen
 krystyna: 08.02.2016, 00:13
 Jezu miłosierny proszę Cię o opiekę i zdrowie całej mojej rodziny,każdy dzień niech wypełnia nam radość i dobro,nasze dzieci i wnuki niech cieszą się każdym nowym dniem,który Ty Panie nam dajesz.Boże chroń nas przed złymi ludżmi, prosze o trzeżwość w rodzinie.Matko Boża wstawiaj sie za nami do Pana Jezusa Chrystusa,dziękuje za całe dobro które nas spotkało,proszę o dar modlitwy,o dobrą pracę ,zgodę w rodzinie,Boże Ty znasz mnie najlepiej,proszę o błogosławieństwo,oddaje całą moją rodzinę w Twoje ręce.Bądż miłościw mnie grzesznemu.Amen
 gosia: 07.10.2015, 22:19
 Boże proszę Cię o zdrowie i szczęście dla całej mojej rodziny. O siłę na pokonywanie trudów życia codziennego, oddal ode mnie i moich bliskich troski i zmartwienia. Wysłuchaj moich próśb i pomóż mi zbliżyć się do Ciebie bardziej, bym o Tobie nie zapominała w żadnej z chwil w życiu. Otaczaj mnie dobrymi ludźmi. Przepraszam Cię za moje chwile zwątpienia i moje słabości. Dziękuje za całe dobro, które mi dajesz
 gosia: 07.10.2015, 22:18
 Boże proszę Cię o zdrowie i szczęście dla całej mojej rodziny. O siłę na pokonywanie trudów życia codziennego, oddal ode mnie i moich bliskich troski i zmartwienia. Wysłuchaj moich próśb i pomóż mi zbliżyć się do Ciebie bardziej, bym o Tobie nie zapominała w żadnej z chwil w życiu. Otaczaj mnie dobrymi ludźmi. Przepraszam Cię za moje chwile zwątpienia i moje słabości. Dziękuje za całe dobro, które mi dajesz

 Teresa: 20.08.2015, 21:40
 Panie niech Twoja dobroć uczyni nas lepszymi,by na świecie był pokój,skrusz ludzkie serca,aby były otwarte na niedolę uciemiężonych,pomóż nam zwyciężać zło dobrem,Duch Święty niech oświeca nasze umysły w każdym momencie,każdy dzień niech wypełnia nam radość i dobro,nasze dzieci i wnuki niech cieszą się każdym nowym życiem,które Ty Panie nam dajesz, amen
 KASIA : 27.07.2015, 19:35
 PANIE BOŻE PROSZĘ CIĘ GORĄCO O UZDROWIENIE MOJEGO KOCHANEGO MACIUSIA KTOREGO TAK BARDZO MOCNO KOCHAM I PRAGNĘ ZAŁOŻYC Z NIM SZCZĘŚKIWĄ RODZINĘ DO KOŃCA DASZYCH DNI.

 Zona : 24.06.2015, 16:06
 Boze Ty znasz mnie najlepiej, proszę Cie o błogosławieństwo dla moich najblizszych sercu, amen
 Kalina: 06.05.2015, 00:31
 Mój Kochany Boże,
oddaję Ci wszystko co mam, czym jestem- a przecież to wszystko Twoje. Jesteś Moją Prawdą, Moim Życiem, Moim Pokojem. Oddanie się Tobie jest moją wolnością. Każdy oddech, słowo czy gest, wszystkie moje drogi są w Tobie. Moje Światło, oddalając się od Ciebie zsyłam cierpienie na wszystko co mi drogie. Już nigdy nie chcę Cię opuszczać. Chcę przy Tobie trwać, jesteś moją Radością, Szczęściem. Dzięki Tobie widzę jaki Piękny i Cudowny jest ten świat, który tworzysz. Wierzę w Ciebie Boże Żywy w każdym przejawie istnienia. Ufam Ci Bezgranicznie, Jesteś Moim Domem. Oddaję wszystko Tobie, Dziękuję za Twoją Śmierć na krzyżu Kochany Panie Jezu. Kochasz mnie, nie chcesz bym cierpiała. Umarłeś za moje winy, bym mogła Żyć Twą Radością. Dziękuję Ci!
Kocham Cię ponad wszystko, Jesteś wszystkim we mnie. Na zawsze, cała Twoja!
 Kasik: 01.04.2015, 07:50
 Błagam Cie Boze o dobry dzien dla moich najbliższych a w szczególności dla mojego kochanego meza by bezpiecznie dojechał do pracy i by tam bezpiecznie spędził czas by wieczorem bezpiecznie dojechał do domu, amen
 DANUTA: 23.03.2015, 03:03
 pANIE BOZE WYSLUCHAJ MODLITW MOICH I DAJ MI SILE I MOCNIEJSZA WIARE W TO ABYM BYLA PRZYKLADEM DO NASLADOWANIA I TWOICH NAUK .BOZE UFAM TOBIE BOS JEST DOBRO NIESKONCZONE ,DAJ MI SILE I CHRON NAS OD WSZELKICH CIERPIEWN AMEN
 Patrycja: 07.03.2015, 12:05
 Panie Boże prosze abyś zesłał na moją rodzine Szacunek Zgode i żeby sie jusz nie kłucili Amen
 Martyna: 18.11.2014, 11:29
 Panie Boże spraw aby w moim życiu było jak najmniej zła a dużo dobra, aby kazdy dzien przepelniony byl radoscia, aby nikt z moich bliskich niecierpial z jakiegos powodu, aby wszyscy ludzie na swiecie mieli spokoj. Abym potrafila sie modlic tak jak dotychczas. Kocham CieBoze.
 Monika 6.07.2014: 06.07.2014, 22:52
 Panie Jezu naucz mnie modlić się do Ciebie i proszę o opiekę i zdrowie dla moich córek i proszę żeby mój mąż był blisko Ciebie Ze byśmy byli dobrymi ludżmi proszę Matko Boska nasza wstaw się za moją rodzinę i proszę powierz w moich i swoich prozbach do Pana naszego Jezusa Chrystusa moje dzieci i nas Kocham Cię Jezu i Matko Przed najświętsza Proszę o Ducha Świętego dla mojej rodziny i córek
 Monika 6.07.2014: 06.07.2014, 22:48
 Panie Jezu naucz mnie modlić się do Ciebie i proszę o opiekę i zdrowie dla moich córek i proszę żeby mój mąż był blisko Ciebie Ze byśmy byli dobrymi ludżmi proszę Matko Boska nasza wstaw się za moją rodzinę i proszę powierz w moich i swoich prozbach do Pana naszego Jezusa Chrystusa moje dzieci i nas Kocham Cię Jezu i Matko Przed najświętsza Proszę o Ducha Świętego dla mojej rodziny i córek
 Mama księdza: 21.05.2014, 10:59
 Jezu Miłosierny Ty znasz moje pragnienia. Zmiłuj się proszę Cię .Amen
[1] (2) [3] [4] [5]

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej