Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jak się modlić?

Wśród trzech najważniejszych dobrych uczynków chyba najwięcej kłopotów jest z modlitwą. Wielu pyta: Jak się modlić? Od kogo warto uczyć się modlitwy? Katechizm podpowiada, żeby starać się przede wszystkim zrozumieć przykład Jezusa. Z obrazu modlącego się Nauczyciela rodzi się w uczniu nie tylko pragnienie modlitwy, ale i jej umiejętność (KKK 2598-2616).

Najpierw trzeba rozważać samą osobę Jezusa na modlitwie. Modlący się Jezus już uczy modlitwy. Zaczyna ujawniać się "modlitwa synowska". Ona stanowi wzór. "Modlitwa Jezusa jest Jego pokornym i ufnym powierzaniem się woli Ojca." Ofiarując siebie samego, Chrystus ofiaruje Ojcu także ludzi. Jego modlitwa "niesie wszystkich". Drogą naszej modlitwy jest więc Jego modlitwa do Ojca. I tak naśladując Syna, dzieci uczą się zwracać do Ojca.

Przyglądając się osobistemu przykładowi Jezusa i Jego Ewangelii, można poznać charakterystykę chrześcijańskiej, indywidualnej modlitwy. Zaczyna się ona dziękczynieniem (J 11, 41). Jest miłującym przylgnięciem do woli Ojca. "Modlitwa i oddanie się stanowią integralną całość."

Stąd modlitwa chrześcijanina jest "komunią miłości" (Mt 11,25-30).

Dobra modlitwa podejmowana jest z ufnością. Wypływa z wiary, która jest dziecięcym przybiegnięciem do Boga ponad tym, co czujemy i rozumiemy. Jest świadoma, uważna, bez pośpiechu; pokorna, cierpliwa i wytrwała. Towarzyszy jej szlachetna intencja, tzn. troska o współdziałanie z wolą Bożą. Potrzebna jest cisza, spokojne miejsce, przestrzeń samotności. Powinna być także wypowiadana własnymi słowami. Ale unikająca gadatliwości. Związana jest z godną postawą ciała. Ale przede wszystkim z czystym sercem. Chrześcijanin powinien być wolny od grzechu ciężkiego. Choć prośby nie są najważniejsze, Jezus zachęca jednak do "synowskiej śmiałości". I uczy, w jaki sposób należy prosić: "przed otrzymaniem daru Jezus przylgnął do Tego, który daje. Bo Dawca jest cenniejszy niż dar, który jest udzielany jako dodatek" (Mt 6, 21. 33). Ewangelia podkreśla też warunek przebaczenia i pojednania ze wszystkimi bliźnimi (Mt5, 23-24).

Czasem modlitwa towarzyszy podróży lub wykonywanym pracom. To dobra praktyka. Jednak nie może zastąpić sytuacji, w których modlitwa stanowi pierwszoplanowe i jedyne zajęcie. Wtedy dopiero Bóg jest zasadniczym przedmiotem naszego zainteresowania. To zła praktyka, gdy transmisja Mszy Świętej staje się tłem np. dla domowej krzątaniny w kuchni: słyszę słowa konsekracji i... smażę sobie placki. Jeżeli nie uczestniczysz w tej liturgii, wyłącz radio lub telewizor.

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 3 kwietnia 2011

Wasze komentarze:
 natsu: 20.05.2023, 21:53
 ~Panie Jezu dobrze wiesz jakim jestem samotnym człowiekiem, prosze pozwól mi wyjść za Tsukkiego. To mój promyczek na tym szarym świecie...panie Jesu proszę. Dla niego mogę nawet dać remis.
 luki: 16.01.2023, 13:12
 prosze o nawrocenie mojej kolezanki ady
 Jolanta: 26.02.2020, 07:20
 Sw.Charbelu prosze o wiare dla mojego wnuka .
 Jolanta: 26.02.2020, 07:20
 Sw.Charbelu prosze o wiare dla mojego wnuka .
 KTOŚ: 24.03.2014, 21:25
 Pomodlę się za..ciebie Michale z Sosnowca???
 Michał z Sosnowca: 14.03.2014, 10:20
 Panie Jezu pomóż mi wygrać 13 milionów w totka!!! Wielki królu, podaj mi liczby, które padną w losowaniu lotto!!! Skontaktuj się jakoś ze mną, proszę Cię!!!! Michał z Sosnowca
 Michał z Sosnowca: 26.02.2014, 15:41
 Panie Jezu pomóż mi!!! Chce wygrać w totka!!! Pomóz mi Jezusie!!! Michał z Sosnowca
 Michał z Sosnowca: 20.12.2013, 15:30
 Panie Jezu nie chcę sie przejmowac jakimś MIchaelem Biehnem!!! Pomóz mi rozwiązać ten problem!!! Michał z SOsnowca
 Michał z Sosnowca: 07.12.2013, 19:43
 Jezu chcę wygrać 1 milion złotych żeby założyć własną działalność!!! Pomóz mi!!!! Usłysz mój głos!!! Michał z SOsnowca

 Michał z Sosnowca: 26.11.2013, 15:27
 Jezu powiedz Patrycji G. że wcale nie jest taka ładna za jaką sie uważa i taka mądra za jaką się uważą!!!! Powiedz jej, żeby sie uspokoiła!!! Michał z SOsnowca
 Michał z SOsnowca: 24.11.2013, 18:17
 Jezu proszę, chcę wygrać 10 tys. złotych w loterii!!! Tylko Ty wiesz, że te pieniądze są mi bardzo potrzebne!!! Błagam CIę, Panie dopomóż mI!!! Michał z Sosnowca
 Casimir: 18.03.2012, 23:24
 Zastanawiasz się człowieku jak się modlić? Tak jak robił to Jezus,szukał miejsca ustronnego,gdzieś na uboczu. Z dala od ciekawskich. Dzielił modlitwę na prośbę,błagalną i tę w której chwalił Boga za jego dobroć i wszechmoc. Powierzał mu wszystkie swoje sprawy jak Ojcu,bo tak go nazywał,zwierzał się jak przyjacielowi. Bo także miał trudne chwile w życiu. A Ty jak się modlisz? Czy twa modlitwa wnosi do twej duszy coś nowego?
(1)

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej