Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Sztuka modlitwy

Przypominając sobie podstawowe wiadomości o modlitwie należy podkreślić, że modlitwy trzeba się uczyć, ponieważ "w nią wchodzi się przez ciasną bramę wiary". Nie wystarczy więc wiedza i chęć. Nauka umiejętności modlitwy odbywa się przez żywy przekaz Wspólnoty i Tradycję Kościoła. Dokonuje się to także przez lekturę Pisma Święto i regularny udział w liturgii, która ma przedłużenie w modlącym się sercu.

Modlitwa osobista podtrzymywana przez Ducha Świętego i kształtowana przez cykl roku liturgicznego ma konkretny rytm: codzienny (modlitwa poranna i wieczorna, przed i po posiłku eta), tygodniowy (niedziela - Msza Święta) i roczny (święta i uroczystości). Ważnym wsparciem w nauce modlitwy są świadkowie, szczególnie ci, których Kościół wskazuje jako świętych. Pomagają przez wzór życia, napisane teksty i aktualne orędownictwo u Boga. Z osobistego charyzmatu niektórych z nich rozwinęły się w historii Kościoła różne duchowości chrześcijańskie, np. benedyktyńska, karmelitańska i in. "Rozszczepiają one czyste i jedyne światło Ducha Świętego." Poza tym pomocy należy szukać u osób katechizujących, konsekrowanych, w grupach modlitewnych, a zwłaszcza w stałym kierownictwie duchowym.

Jednakże Katechizm uczy, że to rodzina jest pierwszym miejscem chrześcijańskiego świadectwa i wychowania do modlitwy. Ma być "Kościołem domowym", w którym dzieci uczą się codziennej, wytrwałej modlitwy. Irytującym się na wymagania katechetów trzeba przypomnieć, że "nauczenie się na pamięć podstawowych modlitw jest niezbędną podstawą życia modlitwy. Ważne jest jednak, aby doprowadzić do zasmakowania w ich treści" (KKK 2688). Bo dziecko da się wyuczyć na pamięć tekstów modlitw, tak jak wierszy Tuwima czy Brzechwy, ale bez przykładu rodziców nieprędko poczuje w tym Boga.

Oprócz parafialnego kościoła równie ważnym miejscem sprzyjającym modlitwie jest "domowy kącik modlitewny" (KKK 2691). Aranżacja wnętrza mówi, co jest dla domowników ważne - to, co jest na widocznym i pierwszym miejscu. Stosunek do Boga widać już w sposobie traktowania przedmiotów religijnych. A dziecko żyje w określonej domowej przestrzeni przedmiotów i znaków. To pierwsze środowisko rozwoju wiary. Zanim głębiej pozna wartości, prowadzą i chronią je znaki: krzyż, obraz Matki Bożej, Jana Pawła II, medalik, różaniec. Wielu dzieciom brak silnych związków pokrewieństwa i autorytetów osobowych, stąd potrzebne są wyraźne punkty odniesienia, jednoznaczne komunikaty. One tworzą intensywną więź. Rodzina uzyskuje wtedy duchowy wymiar i jest w łączności z Bogiem. A "rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje" (Jan Paweł II).

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 24 kwietnia 2011

Wasze komentarze:
 wanda: 13.06.2017, 12:29
 Ojcze nasz , badz znami ,zawsze i wszedzie . Tylko przy tobie nic nam nie grozi . Jestesmy zdrowi i szczesliwi , tak bardzo potrzebujemy twej milosiernej laski Ojcze .Amen
 ja: 17.01.2016, 22:39
 Panie Jezu,
DZIĘKUJE CI za wszystkie otrzymane łaski, miej mnie
w opiece. Prowadź przez życie moje dzieci i ich dzieci, aby nigdy nie odeszły od Ciebie. Błagam uzdrów relacje całej naszej zagniewanej RODZINY.
JEZU UFAM TOBIE
 Czesław: 04.03.2014, 17:39
 Jezu! Przebacz mi za wszystkie lata, kiedy uciekałem od Ciebie, żyłem bez Ciebie. Jezu! Przybądź do mojego domi i domów moich synów. Do naszych serc i zamieszkaj na zawsze w nich. Nie umiem żyć dobrze bez Ciebie.
 marek: 06.02.2013, 03:43
 Módlmy się,a najbardziej za innych potrzebujących.amen.
 elżbieta : 21.07.2012, 22:14
 ja nie umiem tak pięknie się modlić jak wy ,nigdy nie wiem jakich słów dobrać ,modlę sie tylko z modlitewnika ,ito jest nieraz problem bo nie wiem do kogo mam zwrócić się bo dużo jest modlitw np.św.Rita,św anna .
 Casimir: 14.04.2012, 16:48
 Jezu mój,Tyś moje wszystko-wraz z dialogiem międzyludzkim oraz modlitwą. Modlitwą która mnie zbliża do Ciebie Jezu,podczas gdy dialog z NIEKTÓRYMI oddala. A nasza modlitwa niech sprawia abyśmy byli miłością dla drugiego człowieka, a tym samym dla Ciebie Jezu. Niech też sprawia zwycięstwo nad wszelkim złem które nam szykują źli ludzie,a którzy w swoich oczach uchodzą za ideały. Jezu ufam Tobie ,Ty wszystko widzisz.
 ***: 03.01.2012, 11:56
 Panie błagam o łaskę milczenia,Boże daj mi serce Maryi,tylko wtedy łatwiej będzie mi się święcie modlić i mówić, dla większej chwały Bożej - amen.
 człowiek: 02.08.2011, 21:23
 Naucz mnie Jezu modlitwy sumienia ,cichej ukrytej dla świata całego ,naucz mnie słuchać Twego milczenia bym mogła usłyszeć rytm serca Twego ,bym Serce Twoje zawsze słyszała i w każdym bliźnim Ciebie widziała,na każde jedno ludzkie wołanie daj mi mój Jezu zapas miłości ,daj mi naj większą wartość dla życia prawdziwą miłość ,Tą miłość którą Ty mój Kochany Jezu nam podarowałeś.Modlić się ,to znaczy kochać bez granic ,aż do skończenia świata.Miłuję Cię mój Jezuniu we wszystkim co jest stworzone ,boś Ty dobro nieskończone.
(1)

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej