Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

     W katechizmowej powtórce trzeba przypomnieć sobie o istnieniu i wartości modlitwy zwanej "godzinkami". Na szczęście, w wielu kościołach można jeszcze usłyszeć śpiew "Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP". Jest to nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Charakteryzuje się prostą budową i archaicznym stylem.

     Nic dziwnego, skoro już w XIII w. Godzinki weszły do praktyk ludowej pobożności wiernych. Jednak te, współczesne wiąże się ze św. Alfonsem Rodriguezem SJ /1531-1617/. Ich łaciński tekst zatwierdził papież Paweł V w 1615 roku. Polski przekład ukazał się w 1625 roku w Krakowie. Odtąd śpiew Godzinek rozbrzmiewał w sanktuariach i bractwach maryjnych, w chatach i na dworach a nawet w obozach wojskowych.

     Nazwa modlitwy pochodzi stąd, że w skróconej formie naśladuje ona godziny (części) codziennej modlitwy kapłanów (brewiarza). Godzinki składają się z siedmiu części będących luźnymi odpowiednikami części brewiarza: jutrzni, prymy, tercji, seksty, nony, nieszporów i komplety. Układ każdej części jest taki sam i obejmuje: wstępną inwokację; hymn, który niesie główną treść danej części; pasujące do hymnu wersety i odpowiedzi oraz modlitwę końcową. Na zakończenie, do komplety dołączone jest ofiarowanie Godzinek, czyli dedykowanie tej modlitwy Maryi z prośbą o Jej orędownictwo u Boga.

     Forma nabożeństwa wywodzi się ze średniowiecznej pobożności. Treść przedstawia Boży plan zbawienia, ale koncentruje się głównie na rozważaniu prawdy o niepokalanym poczęciu Maryi. Jest to dogmat wiary ogłoszony w 1854 roku przez Piusa IX w bulli "Ineffabilis Deus". Jednak w Godzinkach można odnaleźć wersety akcentujące też inne maryjne dogmaty: Boże macierzyństwo, dziewictwo a nawet wniebowzięcie. Korzystając z bogactwa symboli, figur i obrazów biblijnych ukazują godność i misję Maryi w historii zbawienia. Odwołują się też do szlachetnych niewiast i zdarzeń ze Starego Testamentu.

     Z uwagi na to bogactwo treści teologicznych wielu nazywa Godzinki "małym traktatem mariologicznym". Jednak modląc się Godzinkami trzeba mieć świadomość jedności z Chrystusem przez Maryję, bo w Nim odczytujemy pełne znaczenie treści.

     Warto wiedzieć, że Episkopat Polski zalecił śpiew Godzinek w niedziele przed pierwszą Mszą i w święta maryjne. Natomiast w 1979 roku decyzją Konferencji EP do znanej formy dodano nową "godzinę" o NMP Matce Kościoła.

     Warto pielęgnować zabytkowe modlitwy, wydawałoby się nieaktualne, aby nauczyć się wrażliwości moralnej pokolenia, które odchodzi. Urodzeni w pierwszej połowie XX w. byli bardziej wrażliwi na te natchnienia Ducha, których nowoczesne uszy nie chcą słuchać.

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika

12 czerwca 2011

   

Wasze komentarze:
 Anna: 08.12.2014, 19:47
 Maryjo Niepokalanie Poczęta,opiekuj się moją rodziną,proszę o zdrowie dla Kubusia,Helenki.Asi ,Filipa,Magdzi.Pomóż znależc pracę mojemu synowi,spraw aby jego sytuacja materialna się poprawiła.Dziękuje za Twoje łaski .
 Mariusz G: 20.04.2014, 04:58
 O Maryjo kocham Cię i uwielbiam całym sercem swym
 Mariusz G: 20.04.2014, 04:55
 O Maryjo kocham Cię i uwielbiam całym sercem swym
 Ela: 30.03.2014, 20:10
 O Maryjo wielbię Cię, dopomóż mi
 mak: 27.12.2013, 03:31
 O Maryjo wielbię Cie,o Maryjo kocham Cię,o Maryjo pobłogosław wszelkie zamiary me. O Maryjo wielbię Cie,o Maryjo kocham Cię,o Maryjo pobłogosław wszelkie poczynania me. O Maryjo wielbię Cie,o Maryjo kocham Cię,o Maryjo pobłogosław wszelkie dzieci me. O Maryjo wielbię Cie,o Maryjo kocham Cię,o Maryjo pobłogosław wszelkich z rodziny mej.
 czeslaw: 21.05.2013, 00:19
 sluchac godzinki jak spiewaja zakonnicy w roznych zakonach i czesciach Polski to az chcialo by sie razem z nimi zaspiewac to jest cos przepieknego dla kogos kto sie zna i umie sluchac jak mi sie udaje to slucham a nawet i spiewam
 Casimir: 14.04.2012, 16:57
 O Maryjo wielbię Cie,o Maryjo kocham Cię,o Maryjo pobłogosław wszelkie poczynania me.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Pełna wersja | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej