Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Błogosławieństwa rodziców

"Synod zachęca rodziny do praktykowania wspólnej modlitwy. Zachęca także, aby rodzice udzielali dzieciom błogosławieństwa przed snem, przed pójściem do szkoły, wyjazdem na dłuższy okres, w ważnych chwilach życia." (Synod Krakowski, Uświęcenie czasu 52).

Błogosławieństwa rodziców w różnych okolicznościach

Błosławieństwo dziecka w dniu Pierwszej Komunii Świętej

Przed wyjściem do kościoła dziecko prosi o błogosławieństwo rodziców:

Matka: Ukochane dziecko! Na chrzcie świętym już stałeś (aś) się dzieckiem Bożym. Dziś Chrystus Pan zamieszka w Tobie jak w żywej świątyni. Niech radość tego dnia opromieni całe Twoje życie. Maryja, Matka Jezusa, niech strzeże w Tobie Pana Jezusa. I ja również, jak i Twój Tatuś - błogosławię Ci z całego serca, w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Dziecko odpowiada: Amen.

Ojciec: Ukochany synu (ukochana córko)!

Najpiękniejszy dzień w Twoim i w naszym rodzinnym życiu - dziś przyjmujesz Chrystusa Pana do Twego serca. Strzeż Twego Skarbu przez całe Twe życie. Niech Bóg Wszechmogący wspiera Cię swą łaską w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Dziecko odpowiada: Amen.

W tym dniu cała rodzina uczestniczy w ofierze Mszy świętej i przystępuje do Komunii św. Przyjęcie domowe nie powinno przysłonić religijnego charakteru tego dnia. Przy wieczornym pacierzu, zapalając świecę przed Krzyżem lub obrazem Serca Jezusowego, możemy w tym dniu ponowić akt oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

 • Akt oddania się Rodziny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

  Błogosławieństwo dziecka wyjeżdżającego na kolonie, obóz harcerski czy wakacje

  Rodzice dają wskazania, zalecając, by i poza domem dziecko godnie się zachowało. Mogą wspólnie się pomodlić. Przed wyjściem z domu, dziecko (dzieci) uklęknie (ą), a rodzice go (ich) pobłogosławią.

  Ojciec:

  Kochane dziecko, gdziekolwiek będziesz, pamiętaj o godności dziecka Bożego, którą otrzymałeś na chrzcie świętym. Pamiętaj o codziennej modlitwie, o Mszy Świętej, bądź przykładem prawdziwie chrześcijańskiego życia.

  Matka:

  Niech Wszechmogący Bóg Cię prowadzi, udzieli wytrwania w łasce uświęcającej, błogosławi dniom Twego wypoczynku i pozwoli Ci w radości i zdrowiu wrócić do domu rodzinnego.

  Oboje rodzice:

  Niech Cię błogosławi Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty!
  Niech Maryja, Boża Matka ma Cię w swojej opiece.
  Niech strzeże Twego serca, Twych myśli, Bożej łaski w Tobie.

  Błogosławieństwo syna wyjeżdżającego do wojska

  W tym dniu lub przededniu rodzice z synem biorą udział we Mszy Świętej i wszyscy przystępują do Komunii św., polecając opiece Bożej odjeżdżającego syna do wojska. Przed wyjazdem ojciec i matka błogosławią swego syna.

  Ojciec:

  Synu, jesteś już dorosły i musisz podjąć poważny obowiązek względem naszej Ojczyzny. Ufam Ci, że nie zawiedziesz nadziei pokładanych w Tobie, że sumiennie wypełniając obowiązek względem Ojczyzny, nie zapominasz o swojej chrześcijańskiej godności. Abyś w tych nowych dla Ciebie warunkach życia, był godnym świadkiem Boga żywego, serdecznie Cię błogosławię, w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

  Syn: Amen.

  Matka:

  Ukochany Synu! Bądź dzielny, mężny. Polecam Cię dziś i każdego dnia oddawać Cię będę w opiekę Bożej Rodzicielki. Abyś pozostał wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, z całego serca Cię błogosławię w Imię Ojca + i Syna + i Ducha Świętego.

  Syn: Amen.

  Błogosławieństwo nowożeńców

  Na stole krzyż, płonącą świeca (od chrztu św.), woda święcona i kropidło. Nowożeńcy dziękują rodzicom za cały trud wychowania ich, przepraszają za przykrości i proszą o błogosławieństwo. Klękają.

  BŁOGOSŁAWIEŃSTWO SYNA

  Ojciec:

  Ukochany Synu. Od dziś Ty będziesz Mężem, Ojcem twej przyszłej rodziny. Buduj swe życie małżeńskie, rodzinne na mocnym fundamencie - na wspólnej, wzajemnej miłości i wierności Bogu i Jego przykazaniom. Niech błogosławi Cię Wszechmogący Bóg, który jest Miłością - Ojciec i Syn i Duch święty.

  Syn: Amen

  Ojciec kropi wodą święconą.

  Matka: Ukochany Synu! Gdy Chrystus Pan połączy Cię sakramentalnym węzłem z Twoją Wybraną, będziecie dwoje jednym ciałem. Bądź dla swej żony dobrym mężem, dla Twych dzieci kochającym ojcem. Na tę nową drogę Twego życia błogosławię Cię: Błogosławieństwo Ojca i Syna i Ducha Świętego niech Ci towarzyszy w całym Twoim życiu.

  Syn: Amen

  Matka kropi wodą święconą.

  BŁOGOSŁAWIEŃSTWO CÓRKI

  Ojciec:

  Ukochana córko! Nadszedł czas, byś Ty, jak Twoja Matka, wzięła na siebie obowiązek założenia rodziny, urodzenia i wychowania nowego pokolenia. Córko! Niech Bóg Wszechmogący, Ojciec, Syn i Duch Święty napełni Cię swoją radością i błogosławi Tobie, Twemu mężowi i waszym dzieciom.

  Córka: Amen

  Ojciec kropi wodą święconą.

  Matka:

  Moja Córko! Wiele lat mieszkałaś z nami, od dziś staniesz przy boku Twego męża, przejmiesz troskę o Wasz dom, o Wasze dzieci. Bardzo pragnę, byś była szczęśliwą żoną i matką, byś była oparciem dla Twego męża, radością dla Twych dzieci. Polecam Cię Maryi, Matce pięknej Miłości i z serca błogosławię Cię na nową drogę Twego życia - w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

  Córka: Amen

  Następnie kropi córkę wodą święconą.

  Błogosławieństwo syna - kapłana w dniu prymicji

  Błogosławieństwa udziela się zazwyczaj w domu, zanim ksiądz prymicjant w otoczeniu rodziny wyjdzie do kościoła, w którym złoży Bogu swą pierwszą ofiarę Mszy świętej.

  Ojciec:

  Synu! Bogu składamy dzięki, że zechciał Cię powołać, wybrać i obdarzyć łaską kapłaństwa. Bądź wierny do końca Twemu powołaniu. Na wszystkie trudy i radości Twego kapłańskiego życia niech Cię błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn + i Duch Święty.

  Syn: Amen.

  Matka:

  Synu! Błogosławię serce Twoje, by ono biło dla Boga i zbawienia świata. Błogosławię usta Twoje, aby każde słowo na ambonie, w konfesjonale, w szkole, przeszywało niby miecz obosieczny, powierzone Ci serca. Błogosławię Twoje ręce, by ofiarowały zawsze godnie Jezusa w ofierze Mszy św. Błogosławię każdy krok Twój, abyś wiernie szedł śladami Dobrego Pasterza. Błogosławię ciało Twoje i duszę Twoją, byś trwał w usposobieniu najpiękniejszego dnia życia, dnia święceń kapłańskich oraz prymicji.

  Błogosławię Cię na zwycięski bój z szatanem, światem i ciałem.

  Niech Niebieska Matka ma Cię w szczególnej opiece i wyprasza nieustanne błogosławieństwo Ojca i Syna + i Ducha Świętego.

  Syn: Amen.

  Błogosławieństwo córki wybierającej drogę życia zakonnego

  Rodzice winni cieszyć się, że Bóg zaszczycił ich dziecko powołaniem do służby Bogu i ludziom w życiu zakonnym. Toteż na tę drogę udzielają jej z całego serca, swego błogosławieństwa.

  Ojciec:

  Ukochana Córko!

  Pan Bóg jest Ojcem nas wszystkich. On godzien najwyższej miłości. Niech więc Bóg będzie Twoją miłością, radością i szczęściem. Niech Twoje życie przyniesie Bogu chwałę a ludziom radość, dobroć, łaskę, zbawienie. Idź, jeśli Pan Cię rzeczywiście powołuje - pozostań. Jeśli odkryjesz, że nie jest to dla Ciebie droga, wracaj. Zawsze nasze serca i dom dla ciebie otwarty.

  Na tę więc próbę życia zakonnego z serca Ci błogosławię - w Imię Ojca i Syna + i Ducha Świętego.

  Córka: Amen.

  Matka:

  Ukochana Córko!

  Jesteś moją ukochaną córką, ale przede wszystkim, w pierwszym rzędzie, jesteś dzieckiem Bożym. Jeśli Bóg Cię powołuje, idź za .lego głosem i jak Maryja, powiedz: "niech mi się stanie według Twego słowa, Boże".

  Opiece Niepokalanej Cię oddaję i błogosławię - w Imię Ojca i Syna + i Ducha Świętego.

  Córka: Amen.

  Błogosławieństwo w dniu profesji córki

  Ojciec:

  Ukochana Córko!

  Oddając się Bogu, bądź Mu wierną, niech On Cię prowadzi do doskonałości życia chrześcijańskiego, a dla świata niech Cię uczyni świadkiem życia, śmierci i zmartwychwstania Pana naszego, Jezusa Chrystusa.

  Błogosławię Cię na drogę życia zakonnego i proszę, by błogosławieństwo i łaska Wszechmogącego Boga: Ojca, Syna + i Ducha Świętego towarzyszyło Ci na wszystkich ścieżkach Twego życia.

  Córka: Amen.

  Matka:

  Ukochana Córko!

  Niech Bóg będzie Twoim Szczęściem, Radością i Mocą. Niech Niepokalana Matka strzeże łaski Twego powołania.

  Z całego serca błogosławię Cię w Imię Ojca i Syna + i Ducha Świętego.

  Córka: Amen.

  Wasze komentarze:

  Brak komentarzy

  Autor

  Treść

  Poprzednia[ Powrót ]Następna
 •  
  [ Strona główna ]

  Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

  Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

  © 2001-2024 Pomoc Duchowa
  Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej