Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Liturgia domowa

Rodzina chrześcijańska jest Kościołem domowym, jest pierwszą szkołą wiary, modlitwy, życia chrześcijańskiego. Chrystus przez sakrament małżeństwa uświęca małżonków i rodzinę, jest Przewodnikiem, Przyjacielem, Drogą, Prawdą i Życiem, prowadząc wszystkich w Duchu Świętym w ramiona Ojca.

"Ten święty charakter rodziny chrześcijańskiej rozświeca ją od wewnątrz i daje jej moc ducha miłości i szczęścia, umacnia ją w doświadczeniach i próbach życiowych, pozwala właściwie zrozumieć jej zadania, daje wyczucie miłości daje siłę i mądrość oraz umiejętność wspólnego życia - w doczesności, ale dla wieczności. Rodzina stanowi domowy Kościół: jeżeli jej członkowie wspólnie troszczą się o sprawiedliwość, jeżeli spełniają uczynki miłosierdzia, służą braciom, biorą udział w życiu liturgicznym, a wreszcie jeżeli wspólnie się modlą. Bez tego bowiem, wspólnota domowa nie ma już cechy rodziny chrześcijańskiej.

Drodzy synowie i córki, prosimy was, znajdujcie w waszych rodzinach miejsce dla wspólnej modlitwy. Niech ona znajdzie dla siebie najwłaściwszą formę 1 niech będzie jawnym wyrazem wspólnej religijności. Matki i ojcowie, uczcie wasze dzieci modlitwy chrześcijańskiej i módlcie się wraz z nimi" (Paweł VI)

W chrześcijańskiej rodzinie ma miejsce zatem wspólna, codzienna modlitwa. Cała rodzina uczestniczy w niedzielnej Mszy św. Rodzice, dzieci, starają się nieustannie pogłębiać życie eucharystyczne, np. praktykują miesięczną spowiedź, przystępują do Komunii św. na pierwsze piątki, w rocznicę ślubu, w swe imieniny; Uroczystości ważniejsze i wydarzenia rodzinne łączą z udziałem we Mszy św. i Komunii św.

Rodzice udzielają swego błogosławieństwa dzieciom orzy pacierzu wieczornym jak również w pewnych, ważnych momentach w życiu.

W domu chrześcijańskim na honorowym miejscu umieszczony jest krzyż lub obraz religijny, jest to wyraz i świadectwo naszej wiary. "Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie" (Mt 10, 32-33).

W domu naszym także znajduje się Pismo Święte, do którego często sięgają zarówno rodzice jak i ich dzieci. Rodzice dbają o regularne uczęszczanienie dzieci na katechizację, zachęcają dzieci, młodzież do udziału w Służbie Liturgicznej.

Rodzina chrześcijańska służy życzliwą pomocą najbliższym sąsiadom, troszczy się o osoby chore, samotne, o ludzi znękanych starością, pomaga innym, zwłaszcza wielodzietnym rodzinom, pamiętając na słowo Pana: "Przykazanie nowe aaję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali" (J 13, 34-35).

Chrześcijańskim pozdrowieniem są słowa: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Odpowiadamy na nie: "Na wieki wieków. Amen". Wychodząc z domu żegnamy się słowami: "Zostańcie z Bogiem!" Spotykając ludzi przy pracy pozdrawiamy ich życzeniem: "Szczęść Boże".

Rodzina chrześcijańska w religijny sposób przeżywa święta i uroczystości związane z Rokiem Liturgicznym. Szczególnie dba ona o religijny charakter wieczoru wigilii Bożego Narodzenia, udział w liturgii Triduum Paschalnego, o przeżycie w religijnej atmosferze poranku wielkanocnego, połączonego ze składaniem życzeń w gronie rodzinnym.

W rodzinie katolickiej przestrzega się zwyczajów uświęconych ojczystą tradycją religijną.

"Odrodzenie rodziny jest podstawą odrodzenia społeczeństwa. (...) Pogłębienie religijnego, w szczególności apostolskiego charakteru rodziny ma również doniosły wpływ na życie całego Kościoła. Im bardziej bowiem rodziny stają się - domowymi Kościołami, tym bardziej Kościół staje się rodziną dzieci Bożych." (Synod Krakowski, Rodzina 26).

"Liturgia Godzin stanowi bogate i najbardziej autentyczne źródło indywidualnej modlitwy chrześcijanina oraz jej inspirację. Wybrane fragmenty Liturgii Godzin powinny stanowić konkretną formę modlitwy w każdej rodzinie chrześcijańskiej" (Synod Krakowski, uświęcenie czasu, 17).

Wybór modlitw

Wasze komentarze:
 marzena aneta: 14.02.2024, 15:28
 Liturgia Domowa dziękuję prosze o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry Jezu kocham Was bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry Jezu Maryjo Józefie Święty Duchu Święty Janie Pawle ll Święty kocham Was bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode czarne ładne włosy młody wygląd symetryczną twarz zdrowie biodra nogi oczy zęby zdrowe dziękuję proszę o odzyskanie pieniędzy skradzionych w świecku żeby nikt nie kradł z tego będziemy sądzeni zdamy Bogu sprawe dziękuję proszę o pieniądze żebym miała zawsze dziękuję żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję żeby pracowali uczciwie zarabiali dziękuję żeby mądrze pieniądze wydawali dziękuję proszę o odzyskanie syna którego wychowam na kapłana dziękuję proszę o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję proszę o prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej