Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Bóg jest miłością - czy tak trudno w to uwierzyć narzeczonym?

Nie pamiętam, kiedy z takim trudem odprawiałem Mszę św. Mój kolega, który jest proboszczem w sąsiedniej parafii poprosił mnie, bym rozpoczął katechezę dla narzeczonych, tzw. kurs przedmałżeński. Chętnie się zgodziłem. Należało do mnie odprawienie Mszy św. z homilią i powiedzenie konferencji na temat sakramentalności małżeństwa.

Trudna Msza

O wyznaczonej godzinie pociągnąłem za dzwonek i udałem się do ołtarza. Stanąłem przed prawie 120-osobową grupą młodych ludzi. Po pozdrowieniu zorientowałem się, że będzie ciężko. Rzeczywiście, udział narzeczonych w niedzielnej Najświętszej Ofierze był znikomy, a dla wielu żaden. Dwie proste, znane pieśni, zacząłem śpiewać sam wsparty zaledwie kilkunastoma osobami. Podobnie było z odpowiedziami liturgicznymi, których prawie nie słyszałem. Do rozdzielania Komunii świętej przyszedł wikariusz neoprezbiter, który z tabernakulum wziął jedną puszkę, a drugą postawił na ołtarzu. Myślał zapewne, iż do Stołu Pańskiego przystąpi tylu, że jego obecność będzie przydatna i pomocna. Cóż, jest księdzem zaledwie kilkanaście tygodni.

Widząc, jakie było zaangażowanie obecnych na Mszy Św., oraz to, że są to narzeczeni, nie miałem złudzeń, że znikoma ich liczba zechce przyjąć Komunię św. Tak też się niestety stało. Z tłumu przygotowujących się do małżeństwa wyszło zaledwie kilka osób. To mnie "przybiło" do końca. Po błogosławieństwie, prawie sam odśpiewałem pieśń na zakończenie Mszy i udałem się do zakrystii. Po chwili wróciłem i powiedziałem konferencję na temat sakramentalności małżeństwa. Po pół godzinie byłem już w samochodzie. Kierowca, który mnie wiózł był bardzo rozmowny, mnie zaś nie chciało się mówić. Zmęczony "niezwykłą" Mszą św. myślałem z niepokojem co z nich będą za małżeństwa. Po pierwsze, miłość budowana na grzechu nie może być trwała i wytrzymała. Dalej brak zaangażowania w Liturgię był też związany z tym, że chyba większość narzeczonych z reguły nie brała w niej udziału, albo w formie symbolicznej stała przed kościołem. Wreszcie brak w sercu Komunii św. to brak tej podstawowej wspólnoty, która niesie łaskę Bożą, pomaga żyć i kochać.

Przed laty katechizując młodzież, niekiedy dyskutując o Bogu, Kościele i wierze mawiałem: - Pamiętajcie, do wszystkiego można człowieka przymusić, tylko nie do Boga. Mówiąc tak, chciałem uświadomić katechizowanym to, że sakramenty wymagają wiary, a Bóg doskonale wie, co jest w sercu człowieka. Gdy nie ma wiary albo jest wątła, to nawet przysłowiowa kartkavdo spowiedzi nic nie pomoże. Jeśli narzeczeni nie chodzą w niedzielę na Mszę Św., albo "są" na niej przed kościołem, to ich obecność w dniu ślubu metr od ołtarza, jest sztuczna, nieprawdziwa.

Zdaję sobie sprawę, że mój punkt widzenia tego problemu może być dyskusyjny. Jestem jednak przeświadczony o swojej racji, zwłaszcza gdy otwieram rocznik statystyczny i czytam ile jest rozwodów w Polsce. A przecież "Bóg jest miłością"; czy tak trudno w to uwierzyć?

Ks. WOJCIECHWasze komentarze:
 marzena aneta: 30.03.2023, 18:23
 Bóg jest miłością- czy tak trudno w to uwierzyć narzeczonym? proszę o dobrych narzeczonych mających wiarę w swoim wieku naukowo udowodnione że tak najlepiej dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Grzegorz VIIGrzegorz VII

Modlitwa do św. Grzegorza VIIModlitwa do św. Grzegorza VII

Związki Jezusa ze świątyniąZwiązki Jezusa ze świątynią

ks. Tadeusz Lisieckiks. Tadeusz Lisiecki

Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)

Przewlekła biegunka u dzieckaPrzewlekła biegunka u dziecka

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej