Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

W pogodny wieczór

     W pogodny wieczór, gdy Słońce chowa się już za horyzontem na niebie iskrzy się mrowie gwiazd. Znajdują się one bardzo, bardzo daleko od nas. Tak daleko od Ziemi, że trudno to sobie wyobrazić. Dlatego wydają się nam takie maleńkie. Ale każda z gwiazd to olbrzymia kula gorącego, rozżarzonego gazu, który świeci i wysyła ciepło.

     Najjaśniej świecą na niebie gwiazdy bardzo duże albo takie, które znajdują się bliżej nas niż inne. A czy wiesz jak nazywa się najbliższa z nich? To Słońce. Ono też jest gwiazdą, czyli rozpaloną gazową kulą. Blask Słońca przyćmiewa za dnia światło innych gwiazd i dlatego w dzień nie widzimy ich na niebie.

     Ziemia, na której mieszkamy krąży wokół Słońca. Każde okrążenie trwa 12 miesięcy, czyli rok. Ale nie tylko Ziemia obiega Słońce. Wokół niego krążą też inne planety - Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton. Planety możemy widzieć jako jasne punkty na niebie dzięki temu, że odbija się od nich, światło słoneczne; one same nie wytwarzają światła.

     Każda z planet wygląda inaczej. Merkury jest znacznie mniejszy niż Ziemia, nie posiada otoczki powietrznej, a cała jego powierzchnia przypomina skalistą pustynię. Wenus jest prawie tej samej wielkości co nasza planeta, ale otaczają ją bardzo gęste obłoki, przez które nie widać wcale powierzchni. Z kolei na powierzchni Marsa znajdują się płaskie pustynie i poszarpane łańcuchy górskie. Są tam też kręte koryta, którymi, jak się przypuszcza, płynęła kiedyś woda.

     Największy wśród planet, Jowisz, otoczony jest pasami chmur. Te chmury są nieprzezroczyste, ale nawet gdyby można było przeniknąć je wzrokiem, nie zobaczylibyśmy żadnych gór ani mórz. Jowisz nie ma wcale takiej powierzchni jak ta, na której buduje się na Ziemi domy i po której chodzimy oraz jeździmy pojazdami. Jest to jak gdyby gazowa kula zagęszczająca się ku środkowi.

     Podobnie zbudowany jest olbrzymi Saturn, którego otaczają tajemnicze, widoczne przez teleskop pierścienie. Pozostałe planety okrążają Słońce w znacznie większej odległości niż Ziemia i na razie wiemy o nich niezbyt wiele.

     Tak jak Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, tak dookoła większości planet obiegają ciała od nich mniejsze. Są to ich księżyce. Ziemia ma tylko jeden księżyc, Mars dwa, Jowisz aż czternaście, Saturn dziesięć, Uran pięć, zaś Neptun dwa.

     Planety i ich księżyce można badać obserwując je przez lunety i teleskopy. Ale najwięcej dowiadujemy się o tych ciałach niebieskich dzięki pojazdom kosmicznym. Pojazdy takie wysyłane poza Ziemię za pomocą olbrzymich rakiet przeleciały już w pobliżu Wenus, Merkurego, Marsa i Jowisza. Wylądowały na powierzchni Księżyca, Wenus i Marsa. Dzięki nim wiemy dość dokładnie, jak wyglądają z bliska te ciała niebieskie i jakie panują na nich warunki.

     Poza Ziemię latają też ludzie. Niektórzy okrążają ją w statkach kosmicznych, zaś kilku odbyło dalsze wyprawy - aż na Księżyc, skąd przywieźli odłamki skał i pył. Ich pracę przy ustawianiu na powierzchni księżycowej aparatów badawczych oraz jazdę po Księżycu specjalnym samochodem można było przed kilku laty oglądać dzięki telewizji.

     Być może za kilkanaście lat będziemy oglądać podobną transmisję z lądowania ludzi na Marsie lub z wypraw w pobliże innych planet. A może wy sami zostaniecie kosmonautami i weźmiecie udział w takiej wyprawie.

J. W.   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej