Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dlaczego nauczyciele nie lubią, gdy uczniowie wagarują

     Uczniowie niekiedy podejrzewają nauczycieli, że ci czerpią satysfakcję z więzienia swoich podopiecznych w szkolnym "getcie". Temu właśnie przypisują niechęć pedagogów do idei hucznych, klasowych wagarów, która zdaniem uczniów niesie same pozytywne wartości: umiłowanie wolności, miłość do budzącej się wiosną przyrody, chęć poznawania świata, umacnianie braterskich więzi w klasowej gromadzie.

     Jak jest naprawdę?

     Uczniowie często nie przyjmują do wiadomości jednego: że nauczyciele zauważają kilka innych aspektów wagarowania, które zmuszają do głębokiego namysłu nad takim sposobem obchodzenia pierwszego dnia wiosny. A mianowicie:

     Sprawa pierwsza i najważniejsza: BEZPIECZEŃSTWO

     Gdy na ulice miasta wychodzą rzesze młodzieży, nie zawsze jest bezpiecznie. Nawet osoby, które nie mają złych zamiarów, mogą stać się ofiarą tych, którzy są już "po kilku piwach", a takich, niestety, 21 marca jest na ulicach więcej niż zwykle.

     Poza tym w wesołej atmosferze żartów obniża się czujność i łatwiej dostać się pod samochód, zwłaszcza idąc w dużej gromadzie często zmuszeni jesteśmy poruszać się na krawędzi chodnika. Nauczyciele więc zwyczajnie troszczą się o Wasze bezpieczeństwo, gdyż czują się odpowiedzialni za Was wobec Waszych Rodziców. Jak zapewne wiecie z własnego doświadczenia, o wiele trudniejszy do zniesienia jest lęk o osobę, której w danym momencie nie widzimy.

     Sprawa druga: ZAWIEDZIONE ZAUFANIE

     Nikt nie lubi być oszukiwany. Źle wspominamy chwile, gdy ktoś, komu ufaliśmy, wystawił nas do wiatru. Nauczyciel lub wychowawca klasy mogą się właśnie tak czuć, gdy zobaczą, że ich uczniowie uciekli. Choć nie zawsze przyznają się potem do swoich uczuć, nietrudno się domyślić, że może to być dla nich niezbyt przyjemna sytuacja.

     Sprawa trzecia: ASPEKT WYCHOWAWCZY

     Choć młodzież nie lubi być "wychowywana na siłę" i na dźwięk słów "aspekt wychowawczy" dostaje gęsiej skórki, to jednak fakt pozostaje faktem. Klasowe wagary zawsze stwarzają atmosferę napięcia między tymi, którzy "urywają" się bardzo ochoczo a tymi, którzy woleliby zostać w klasie. Napięcia tego nie uda się łatwo rozładować, niezależnie od tego, czy jedna strona ustąpi drugiej, czy nie.

     Poza tym wagary są zaprzeczeniem cechy obowiązkowości. Warto sobie uświadomić, że "wagary" osoby pracującej są wystarczającą podstawą do dyscyplinarnego zwolnienia z pracy!

Tomasz Flaga

Tekst pochodzi z Tygodnika
Młodziezy Katolickiej DROGA
nr 11   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej