Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

O szkole "Słowa uczą, przykłady pociągają"

Od kilku lat przyglądam się uważnie polskiej szkole jako czynny nauczyciel, pracując w szkole podstawowej i średniej. Będąc świadkiem wprowadzenia w życie reformy szkolnictwa, nie mogę powstrzymać się od wyrażenia kilku spostrzeżeń na temat szkolnego środowiska.

"Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie..."

Wydaje mi się bowiem, że oczekujemy od reformy tego, czemu ona sprostać nie może. Zarówno młodzież jak i rodzice, a nawet część pedagogów upatrują w niej swego rodzaju antidotum na wszystkie szkolne bolączki: począwszy od podniesienia statusu nauczycielskiego zawodu a skończywszy na wyśmienitym merytorycznym i wychowawczym poziomie wyedukowanych uczniów.

Nie pomoże nam jednak żadna reforma systemowa, gdy nie zreformujemy samych siebie, środowiska nauczycielskiego! Reforma szkolna nie oparta na zmianie sposobu postrzegania rzeczywistości przez tych, którzy niosą kaganek oświaty w swych rękach, nie ma szans powodzenia. I nie daję absolutnie wiary temu, że administracyjne pouczenia wyegzekwują skutecznie odpowiedni poziom, nie tylko intelektualny, uczniów, którzy stanowią przyszłość narodu. Zresztą naród nie może skutecznie rozwijać się praktykując demokrację, gdy nie będzie miał duchowego, moralnego kośćca, którym są wspaniali ludzie idący w życie wprost ze szkół czy uniwersytetów.

Łacińskie przysłowie "słowa uczą, przykłady pociągają" byłoby zdaje się najwłaściwszym mottem wspomnianej przeze mnie autoreformy, którą musiałby przeprowadzić każdy nauczyciel czy wykładowca. Bo przecież nie można opierać przyszłości Polski jedynie na wartościach intelektualnych, które piękne zaczynają być dopiero w połączeniu z wartościami uniwersalnymi, a takimi są wartości katolickie.

Edukacja człowieka światłego to nie tylko wyuczenie kompletu zachowań, które skutkowałyby "świętym spokojem" w dorosłym życiu. Naszym zadaniem jest takie zreformowanie siebie samych, byśmy potrafili kształtować całego człowieka. Bowiem człowiek światły, dobry obywatel państwa prawa i demokracji, które ma nie tylko bogacić się, ale i rozwijać; dobry Polak to człowiek, którego edukacja obejmowała kształtowanie ducha, umysłu i ciała. Braki, szczególnie w dziedzinie ducha i umysłu, zawsze procentują wypaczeniem. Parafrazując słowa jednego z papieży, można by rzec: duch bez prawidłowo ukształtowanego umysłu błądzi, a umysł bez takiego ducha nadyma. Gdy wspomni się na słowa Jana Pawia II, mówiącego o konieczności wymagania od siebie, nawet gdy inni tego od nas nie wymagają, zdają się być one potwierdzeniem słuszności postulatu pedagogicznego nawrócenia. Stąd wniosek, że bez właściwego zreformowania nas pedagogów nie może być mowy o zreformowaniu polskiej szkoły. Nie chodzi tu wcale rzecz jasna o wprowadzenie katolicyzmu jako wykładnika przydatności do nauczycielskiego zawodu, ale reprezentowanie takiego morale i postawy etycznej, która generowałaby kształtowanie się młodych ludzi na ludzi wspaniałych, którym można by i warto jak Stanisławowi Konarskiemu wybijać medale Sapere auso. Chodzi o edukowanie ludzi, dla których hasła: patriotyzm, oddanie, poświęcenie to nie jedynie słowa-klucze z okupacyjnej twórczości.

Jak osiągnąć poziom szkoły gwarantującej pomyślność Rzeczpospolitej? Właśnie przez tę autoreformę, swoiste pedagogiczne nawrócenie. Trzeba nam wyjść odważnie ze swoich wygodnych, ciepłych mieszkań egoizmu i wyruszyć jak Mędrcy ze Wschodu na poszukiwanie Prawdy. Pokornie tak jak oni schylić się do dziecka. Musimy stawać się wzorem do naśladowania i pamiętać o tym, że wychowanie to spotkanie osób nie zaś suchy informatyczny przekaz! Trzeba nam nauczycielom katolikom pamiętać o tym, że założyciel zakonu pijarów, do którego należał wielki reformator szkolnictwa wspomniany Stanisław Konarski powiedział: "Jeżeli od najmłodszych lat będzie wychowywać się dzieci w pobożności i nauce, można się spodziewać szczęśliwego biegu całego ich życia".

Tomasz Zukiewicz


   

Wasze komentarze:
 Marzena: 08.10.2021, 19:53
 Prawda Święta Panie Tomasz Zukiewicz wymagacie od siebie choćby inni od was nie wymagało🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏👍👍👍👍👍💪💪💪💪💪
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Stefana IModlitwa do św. Stefana I

Modlitwa do św. RochaModlitwa do św. Rocha

Litania do św. RochaLitania do św. Rocha

Blady, chudy... anemik?Blady, chudy... anemik?

Modląc się nogami czyli o pieszych pielgrzymkachModląc się nogami czyli o pieszych pielgrzymkach

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej