Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Masło maślane, czyli pleonazmy

     Wyrażenia masło maślane używamy wówczas, gdy chcemy podkreślić (zwykle z dezaprobatą), że ktoś po raz kolejny mówi o tym samym, że się powtarza. Łatwo jest odtworzyć motywację tego połączenia: masło niejako z natury rzeczy zawsze jest (a przynajmniej niegdyś było...) maślane, nie trzeba więc dodawać tego określenia, nie wnosi ono bowiem żadnej nowej treści.

     Podobne połączenia w różnego typu tekstach pojawiają się stosunkowo często, a ich nadawcy zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, że używają konstrukcji błędnych. Podręcznikowym przykładem jest cofnąć się do tyłu. Czasownik cofnąć się znaczy tyle, co wykonać ruch do tyłu, wrócić', zatem określenie do tyłu jest zupełnie zbędne. Inny częsty przykład to fakt autentyczny. Fakt to coś prawdziwego, rzeczywistego, autentycznego, także w tym przypadku wyraz określający nie wnosi więc żadnego dodatkowego elementu znaczeniowego.

     Oto kilka podobnych połączeń: aktywna działalność {aktywny znaczy tyle, co 'działający'), akwen wodny {akwen to 'zbiornik wodny'), godzina czasu (godzina jest jednostką miary czasu), kontynuowaćdalej (kontynuować to 'robić coś nadal'), krótka wzmianka (wzmianka to 'krótki tekst' ), pełny komplet (komplet to 'zbiór zawierający wszystkie konieczne elementy'),potencjalne możliwości {potencjalny to tyle, co 'możliwy'), wzajemna współpraca (współpraca musi być obustronna), podskoczyć do góry (podskoczyć to 'wykonać ruch ku górze'), poprawić się na lepsze (poprawić się to 'stać się lepszym'), wrócić z powrotem {wrócić to 'przybyć gdzieś raz jeszcze, na powrót'), wykuć na pamięć {wykuć to 'nauczyć się czegoś na pamięć, bez zrozumienia), wyważyć drzwi siłą {wyważyć to 'otworzyć siłą'), zamrzeć bez ruchu (zamrzeć to 'przestać się ruszać').

     Omawiany typ wyrażeń nosi nazwę "pleonazmów" (z greckiego pleonasmos 'nadmiar'). Charakteryzuje się tym, że dwa wyrazy (wyrażenia) pozostają względem siebie w relacji nadrzędno-podrzędnej, a człon podrzędny powtarza elementy znaczenia członu nadrzędnego, jest więc znaczeniowo zbędny. Poprawa takich połączeń zwykle polega po prostu na usunięciu członu podrzędnego.

     Na koniec warto zaznaczyć, że niektóre połączenia pleonastyczne są albo regularne, albo też na tyle utrwalone, że nie uznaje się ich za błędy językowe. Oto przykłady: kopnąć nogą, mały domek, szczekanie psa, wypieki na twarzy, zaspy śnieżne.


dr Tomasz Korpysz

Autor jest językoznawcą, pracownikiem UKSW i UW


Tekst pochodzi z Tygodnika

12 września 2010   

Wasze komentarze:
 Gosia: 13.11.2017, 21:54
 Wydaje mi się, że nie bo nie każdy uznaje Boga za Świętego, tylko za nikogo lub poprostu Boga samego w sobie.
 redie: 09.08.2011, 08:56
 Czy wyrażenie "boże święty" to pleonazm?
 wierny sługa: 01.03.2011, 03:33
 Jako na niebie tak i na ziemi! Łatwo jest zrozumieć kiedy się używa serca a nie rozumu! Jak miałbym kopnąć mego brata - ręką? Kopnąłem go nogą, nogą go kopnąłem, żałuję tego językiem naszym POLSKIM!!! Na wszystko się zgadzacie, jak przedtem na łacine, co okaleczyła mowę naszą POLSKĄ!!! Przeszkadza kopnąć nogą a nie przeszkadza PLEONAZM... O GĘSI MY GĘSI!!! Mowa nasza ojczysta podeptana, skundlona, zborsuczona jak ostatnia sucz. Sieg mail! Sig mejl! Komisja dopuściła i zwala na ludzi na prawdziwych POLAKÓW. Mejl to wiadomość elektroniczna, ale w mowie oszustów i złodziei jedno słowo wystarczy, bo można oszukiwać i mieszać i kłamać i rzucać na innych potwarze i sycić się nie swoim! U Żydów jeszcze to jest bardziej rozwinięte. I co Polak powie trzema zdaniami uczciwie, dokładnie, powie Żyd zdaniem jednym i jeszcze się tym szczyci a czemu to służy? NIEDOMÓWIENIOM, oszustwu!!! Nie kalajcie NASZEGO języka, bo on jest NASZ!!! Pozbawić naród języka, uczynić go ślepym i głuchym na głos przodków, żeby nie widzieli i nie słyszeli, że nie są i nie byli GĘSIAMI, a teraz więcej się dzieci uczy obcych niż swojego i wszystko TAM jest cudowne, a u nas złe i zacofane, żeby ciągle miał POLAK kompleksy, żeby się siebie samego wstydził!!!! My wiemy to dobrze - wstyd najmocniejszym jest więzieniem! WSTYDŹ SIĘ POLAKU!!! WSTYDŹ!!! Boś swoją mowę utracił, bo swoje dzieci poniewierasz po świecie zawstydzone, wyśmiewane za swoją polskość. Nawet w Ameryce - a kto to promuje najbardziej??? Komu pasuje obraz przygłupiego POLAKA??? Murzyna Polak nic nie obchodzi, murzyn jak i Polak nie ma banku ani Holiwudu. Nie wszystko mogę powiedzieć, bo chcę żeby było na temat.
 Biedronka: 08.01.2008, 20:16
 Czy to wszystko się wydarzyło? Czy sie wydarza, czy się wydarzy?Jak wielkie są dzieła Twoje Panie.Czytam ciszą, łzami milczenia we mnie, czytam raz jeszcze dlatego cisza we Panie i nie wiem dlaczego ja,nie bardzo rozumiem krzyku, ciszy, Mocy we mnie.Cierpliwości, to cnota, czyż nie?
 :/: 08.01.2008, 15:45
 nie bardzo wiem, o co chodzi w tych komentarzach Ewy - mógłby mi ktoś wytłumaczyć?
 krysia: 06.01.2008, 14:29
 Ewa jesteś za życia świętą ale na wyniesienie na ołtarze długo będziesz czekała bo takie sa kryteria stania w kolejce do wyniesienie na ołtarze
 ewa: 06.01.2008, 12:36
  " Pokorna SŁUŻEBNICO PANA , ŁAMIĄCA STRZAŁY NIEPRZYJACIELA , MIAŻDŻĄCA Głowę węża !!! BĄdź zawsze przy mnie , abym stawał się - POKORNYM SŁUGĄ na WZÓR mego Mistrza i Pana " . Drogi Ojcze !!! , Ty , Któryś JĄ Obrał Za GWIAZDĘ EWANGELIZACJI Bądź Pozdrowiony .... bo BÓG Składa Pocałunek na Twoich Stopach , Które Niosą JEGO SŁOWO do biednych , chorych , samotnych , małych i wielkich !!! BÓG Składa Pocałunek na Twoich Dłoniach , Które Dokonują TAK WSPANIAŁYCH RZECZY , na Twoich Ramionach , które jak Wielkie SKRZYDŁA ORŁA Osłaniają Małe POLSKIE ORLĘTA , na Twojej Umęczonej Głowie , Ociera TWOJE ŁZY ... i TAK BARDZO CIĘ MIŁUJE !!!
 ewa: 06.01.2008, 12:16
  A teraz pragnę spotkać się z tym , który " pragnie " być Polki - naszej Ojczyzny - bozkiem , złotym cielcem któremu będą oddawali cześć , który szydził z " mocherowych beretów " a sam założył b a r a n i ą czapkę ..... który zaostrzył Strzały ... aby Ugodzić .... Synów Koścoła .... powykręcać IM Skrzydła , Rozszarpać Je bo Stał się Pełen PYCHY , Głupoty , która nazywa oświeconą wiedzą .... a W Z B I E R A się G N I E W BOGA - BOGA POLSKICH ORŁÓW - Wielkich i Wspaniałych , a o n jest karłem !!!!!! i przyjdzie CZAS , gdy ORŁY C H W Y C Ą go w SWOJE SZPONY i zaniosą do ziemi , gdzie nie ma ziemi , do miejsca , gdzie nie ma miejsca i BĘDZIE z nim G O R Z E J niż z KAINEM , bo będzie wołał ale nikt go nie usłyszy , wzniesie swe oczy ku Niebu .... a z Nieba posypią się błyskawice i ZROBI Się GROŹNIE ..... i Czeluści Otworzą swą gardziel ..... aby pochłonąć .... ale jeszce JEST CZAS , Aby ZROZUMIEĆ , aby Przeprosić i Się Nawrócić i prosić Świętą Matkę Kościół o MIŁOSIERDZIE A BÓG OTWORZY BEZMIAR .... MIŁOSIERDZIA ..... i przytuli do Swojego Łona i wrócą dobre Dni - dni Łaski a więc ty - który chcesz czynić cuda , PAMIĘTAJ , że BÓG NIE DA z SIEBIE SZYDZIĆ ....., NA KOLANA - glino i prochu - i kajaj się i nie podnoś głowy , aż ci każą ją podnieść , bo TA < KTÓRA > Depczę Głowę Węża PRZYCIŚNIE CI JĄ i Więcej jej nie podniesiesz .... może wyślesz .... aby mi włożyć gąbkę z octem ... a ja ci powiadam - kamienie Wołać BĘDĄ , może uderzysz w dzieci .... uważaj !!!!! bo i masz dzieci .... a BÓG niszczy do ....pokolenia tych , którzy chcą z NIM WALCZYĆ , chcesz mnie ubiczować - BICZUJ a ja ci powiadam - NIE BOJĘ SIĘ CIEBIE mimo ,że jestem kobietą a i ty masz kobietę . NAWRÓĆ SIĘ i Upadnij i ODDAJ CZEŚĆ KRÓLOWI KRÓLÓW i nie rób z siebie blazna ... nie wrócisz w glorii ale z krzyżem - ja też tak wróciłam , ale pamiętaj ,że możni tego świata odwrócą się od ciebie , bo gdyby do Nich przemówił BÓG to by Oddali CZEŚć I PROSZĘ CIĘ SPOKORNIEJ .... NIE BRNIJ W TO BAGNO BO SAM SIĘ W NIM UTOPISZ , BĘDZIE WSTYD - WIEM , ALE URATUJESZ SIEBIE , SWOJE DZIECI , HONOR A RACZEJ JEGO RESZTKI I PAMIĘTAJ MŁODZIEŻ CIE WYBRAŁA BO MYSLAŁA ,ŻE BEDZIESZ PRZEWODNIKIEM BO ODSZEŁ WIELKI ORZEŁ JAN PAWEŁ a ty ratuj się , jeśli jesteś na tyle głupi , że nie zrobisz tego dla siebie to zrób to dla swoich dzieci bo przyjdzie CZAS , że będą się ciebie bardzo wstydzili .
 ewa: 06.01.2008, 11:13
  Ks. Prymasie A . Hlondzie przepraszam bo "cię" lekko skróciłam i pogłębiłam przez to " ą " zamiast "on" , ale widzisz jak to Jest z tymi kobietami i ich emocjami ... dlatego "" Twoje Ręce to mój ląd , wiem - nie utonę . Twoje Ręce to mój brzeg ... kiedy dookoła SZtorm , Twoje Ręce to mój ląd , Pokonam Drogę do Tych Wyciągniętych Rąk. Czuję , że już blisko - JEST - To WYtęsknione . Wtulam się w Ramiona Twe ... kiedy dookoła chłód ... Pierwsza Gwiazda Wskazuje Drogę !!!!! Św. Franciszku pierwszy Twórco Stajenki Betlejemskiej , Synu Włoskiej Ziemi , Sługo Ukrzyżowanego Chrystusa UCZ mnie , UCZ Nas , Ucz Kościół JEZUSA P O K O R Y - Ty Byłeś tak zawsze pokorny - Tak Wielki a tak mały a TWOI Wielcy Synowie to bracia mniejsi , zawsze na końcu chociaż ciągle Przewodnicy . UCZ - U B Ó S T W A - bo tak bardzo Tą Panią Umiłowałeś ; byłeś ubogi a tak bardzo bogaty ; ubodzy duchem a Mocarze Duchowi . Składałeś U K Ł O N przed Kazdym Stworzeniem - jakby to były królewny i królewicze , a TO TY Byłeś PIĘKNYM SYNEM KOŚĆIOŁA , Synem Najwyzszego KRÓLA . U C Z CZYSTOŚCI Słowa , Oczu , Uszu , Dłoni , Stóp - niech nasze stopy prowadzą nas do Pana , abyśmy byli Zwiastunami Dobrej Nowiny ; Dłoni - Dobrych , aby dotykały i leczyły , opatrywały rany Serc ... Dusz ... Ciał ... ; Uszu -niech otwierają się na to , co Dobre i Piękne a zamykają na zło , Oczu - niech nie zabierają , ale podziwiają , podnoszą GODNOŚĆ anie JĄ BRUKAJĄ ; UCZ SŁOWA - Prostego i Pięknego , SŁOWA PANA , UCZ - RADOŚCI - tej trudnej , bardzo trudnej , gdy boli ... a siostra Śmierć - nie będzie nam Straszna , nie będzie naszym wrogiem , gdy nadejdzie , bo " obtuli " nas i zaprowadzi DO D O M U PANA .
 ewa do barki: 06.01.2008, 10:42
  ....droga barko , gdzie Jesteś ? dlaczego nie przypływasz ? Pewnie powiesz " mądrala" ... z czym ? z niczym po Coś . Posłuchaj prosiłam Cię abyś zostawiła swój bagarz ale to Twój bagaż na zawsze ... tylko że przypływając do brzegu będziesz mógł poprzebywać ze swoim bagażem , pogłaskać , sprawdzić czy wszystko na miejscu , bo przecież tak bardzo Kochałeś ten Swój " Bagaż" . No dobrze , tak trwaj aż nadejdzie CZAS UZDROWIENIA ale przypłyń .... co mi powiesz... Wszystko ... czy wstałeś dzisiaj Prawą Nogą czy Lewą , bo to ponoć " Ważne ", powiedz mi czy jest zimno... co ujrzałeś gdy otworzyłeś Oczy a j a będę słuchała i powiem Ci co szepce mi Duch Pana. Musisz BYĆ MOCNĄ BARKĄ , bo tylu ludzi Musisz jeszcze przewieźć ...KTÓRZY JUŻ z Utęsknieniem na Ciebie Czekają i wypatrują kiedy przyplyniesz .... ale uważaj morze się Burzy i Skały Wyłaniają i mielizna też ... .
 ewa: 05.01.2008, 17:24
  " P A Ń S KA Jest ZIEMIA i co Jest na Ziemi , Jej Długi Okrąg z mieszkańcami swemi . On Ją na Morzach Utrzymuje Stale i miękkie Wody chciał Dać za GRÓD SKALE . O T W Ó RZ C I E BRAMY..... co Nietknięte Stały ... BRAMY W I E C Z Y S T E , bo IDZIE KRÓL CHWAŁY ... Pan Mocny w B O J U i PAN NASZ POTĘŻNY . " Kim jestem ? To pytanie postawił mi kilka lat temu jeden z Kapłanów ... a moja wówczas odpowiedź brzmiała .." nie wiem " i pytałam PANA ..... Proszę ..... Powiedz mi - kim jestem - bo nie mogę tak dłużej żyć ... i wysłuchał PAN i " Przemówił" .... jestem sługą mojego Pana JEZUSA CHRYSTUSA , marnym narzędziem w Wielkich Rękach , kimś w kim wzmógł się grzech , bo moja - nasza - matka Ewa upadła raz a ja upadłam wiele razy , ale DIĘKI DRUGIEJ WIELKIEJ MATCE - MATCE MIŁOSIERDZIA ... NIEPOKALANEJ Depczącej głowę węża ; zaczęła odradzać się we mnie Łaska ... Cud Bożego Miłosierdzia i stałam się Żebraczką Miłości Miłosiernej i BÓG pozwolił mi doświadczyć życia Jego Przyjaciół za Życia : Łazarza bo przez wejście w grzech doświadczyłam śmierci duchowej i zostałam z grobu wzięta jak Łazarz , Marii , która siedząc cichutko słuchała SŁÓW Pana i Marty , która była ciągle zabiegana , podenerwowana , czasami roześmiana , cierpiąca ale i też lekko zasłuchana . A teraz Adonai pozwól i przepraszam .... ale nie mogę inaczej . Za moimi Pasterzami Kościoła , Którzy w Ważnych Chwilach Mówili Wielkie SŁOWA : POLKIE ORŁY .... Ojcze Maksymilianie wzywam CIĘ - STAŃ DO APELU ! ..... Ks. Prymasie A . Hlądzie - STAŃ DO APELU ! .... Ks. Prymasie S. WYSZYŃSKI - STAŃ DO APELU ! .... Ojcze Św.JANIE PAWLE II - STAŃ DO APELU ! .... Proszę WAS ja Sługa PANA Jezua Padnijcie NA TWARZE P R Z E D MAJESTATEM BOGA i BŁAGAJCIE ...... NIECH ZSTĄPI DUCH PANA i Odnowi OBLICZE Tej Ziemi - Polskiej Ziemi , Niech ZSTĄPI DUCH BOGA OJCA i Zniszcy w Zarodku Wszelkie ZŁO !!!!!!! , które podnosi głowę i zrobić z siebie bożka tego świata , dla którego BÓG jest b o g i e m , NIEPOKALANA zwykłą marią , kobietą jak wszystkie inne ; NIECH ZSTĄPI DUCH JEZUSA i Uczyni W I E L K Ą MIŁOŚĆ między Mężczyzną i Niewiastą tak jak było OD ZAWSZE , OD CZASU Który Nie Ma cZASU ..... i DAJ Piękny Owoc TEj MIŁOŚĆI - Dzieciątko !!!!!! i niech Rodzą się DZieci ..... wiele DZieci w Zdrowych , Szczęśliwych Rodzinach ... Abyś TY BOŻE MÓGŁ ODPOCZĄĆ W RODZINIE - Twojej Rodzinie !!! " POłóż mnie jak Pieczęć na Twoim SERCU , jak Pieczęć na Twoim Ramieniu .... Bo Jak Śmierć potężna jest MIŁOŚĆ ... ŻAR Jej to Żar OGNIA - Płomień Pański ... .
 rafał: 05.01.2008, 12:50
 Kasia masz racje ze to bardzo trudne... ale czlowiek sam z siebie jest nikim dopiero Bóg swoim milosierdziem sprawia ze stajemy sie mocni... Oddajac sie Jezusowi możemy wszystko!! "Wszystko moge w Tym, który mnie umacnia! :)
 Kasia_:)*: 04.01.2008, 20:15
 Czasem bardzo trudno jest nam przebaczyć i pokochac kogoś kto cie krzywdzi:(to bardzo trudne!!
 ewa: 04.01.2008, 19:53
  ... dopiszę jeszcze trzy kropki do tekstu ... i będą wołać " kim ty jesteś ??? co ty wygadujesz ... ogłupiałaś kobieto , za kogo ty się uważasz ... może za boga , chyba sobie zartujesz ... jesteś matką więc zajmij się dziecmi , garnkami i wybij sobie z głowy " i rzucą kAMIENIE Słów ... " jaką ty jestes matką , matki siedza w domu jak maryja a ty byłas i nie byłaś... trwałas i nie trwałaś , kochałaś i nie kochałaś ...byłaś żoną i nie byłaś ... i polecą kamienie w powietrze , aby mnie tam jeszcze dopaść ale będę już Wysoko ... I SPADNĄ Kamienie Sprawiedliwości i uderzą w tych , którzy je wyrzucili i zaboli bardzo ... i będą Cierpieli ... ale Zrozumieją ... i będą pokutowali ... i przeproszą i ROZJAŚNI PAN nad nimi Swoje OBLICZE i Opromieni Łaskami Miłosierdzia i Wrócą do NIEGo Pełni pokory .... i Wzmocni Ich DUCHA - JEGO Ducha i Bedą MU WIERNIE Służyć .
 do Barki ewa: 04.01.2008, 16:09
  Moja Droga Barko ..... a TY MASZ Pełną Barkę .... swoich Cierpień ... swojego BÓlu , który tak Ciężko Ci Unieść Samemu a więc posłuchaj ... już wystarczającą DŁUGO nawoziłeś się TEGO ... Odpłynąłeś i TERAZ Decyzją Swojej Woli Zostaw TEN Bagarz na Brzegu ABYŚ mógł przypłynąć PUSTĄ Barką .... wszak będziesz płynął pod prąd ... a do pustej Barki Duch Pana Da Ci TO czego Pragniesz TYLKO .... ZAUFAJ MU ..... ZAUFAJ Proszę CIĘ i Uwierz a według Wiary będzie Ci Dane , trzymaj się i SURSUM CORDA !
 ewa: 04.01.2008, 14:02
  Nie wiem jak mógł wkraść się taki "zły" błąd .... potrzebuję- przepraszam . " Jesteś blisko mnie , a tęsknie za Duchem Twym . Kocham Kroki Twe i wiem jak pukasz do drzwi . Przychodzisz jak Ciepły Wiatr , Otwieram się i czuję znów , że ... Twoja MIŁOŚĆ jak Ciepły Deszcz .... Twoja Miłość jak M O RZ E GWIAZD za Dnia , Twoja Miłość S P R A W I A Że Nieskończenie DOBRY DUCH Ogarnia mnie ... !
 Karolina: 03.01.2008, 22:04
 ja wiem jedno. gdy ktoś mnie krzywdził i chciałam mu odpałacić, zawsze czułam się źle. kiedy z kolei zaczęłam modlić się za osobę, która mnie slrzywdziła i uczę się jej wybaczać... czuję się lepiej i spokojniej. na zło? modlitwa. przebaczenie. MIŁOŚĆ. tego zło nie pokona...
 ewa: 03.01.2008, 21:54
  .... no i jestem... , aby postawić kropkę nad i... dla moich Orłów , aby nie myślały , że Ich kiedykolwiek " opuszczę " i zbuduję sobie gniazdko .... . Ja już " szybowałam " i ugodzono mnie , rozszarpano skrzydła , dlatego potrzebóję czasu ,aby te rany się zabliźniły , ale Już czuję POwiew Ducha , który mnie przyzywa . Mam małe orlęta , które wymagają mojej obecności i troski , bo wcale nie są bezpieczne , trochę odpocznę w Sercu mojem Miłości do której tęskniłam od dzieciństwa .... ale nadejdzie mój CZas - Czas ostatniego mojego lotu - tego Życiowego . Rozwinę moję Skrzydła i Zaszybuję nad Przepaściami i Zapłaczę ogromnymi łzami , których na szczęście nikt nie będzie widział bo zostawię moje dorastające orlęta , które niczego nieswiadome będą płakały ... " mamo...dlaczego..' , moją córkę , która Narodzi się Ducha i Która się nimi zajmie , mojego Syna , którego Bóg bedzie rodził dla Siebie , moich braci z ciała , którzy będą płakali jak małe dzieci i wołali " siotro wróć ... my przepraszamy ale wiesz jak było.... trzeba było Cię zawsze traktować jak księżniczkę ... nie wolno nam było dotknąć Cię ani słowem ani ręką a my chcieliśmy się czasami z tobą tak normalnie pobić .... tak jak szalałaś z nami grając w piłkę nożną ... ale Mama była groźna.... , pozegnam moją Mamę , która niosła Swoją boleść udając że jest wszystko dobrze od chwili moich narodzin... i czasami też To było ponad Jej Siły ... i wyrzucała mi ... i krzyczała chociaż mówiła o czymś zupełnie innym...) ale ja będę już wysoko ... i zostawię moją Miłość , Która nim Się Zrodziła już była bolesna ale w Sercu Zamieszka Na ZAwsze , mój Nazaret , z którego trzeba było Wyjść zanim tam weszłam ale na CZas Zamieszkałam .... Oddam TO CO Umiłowałam Nim się Poczęło i Porodziło ... i odszybuję do mojej Ziemi Obiecanej której Istnienie Przeczuwałam od zawsze , oddam moje Marzenia o zamieszkaniu na " ZAWSZE" w górach , bo Góry to DOM Ojca i Syna a ja tęsknie za bezkresem WÓD .... bo woda to moja Ziemia ... bo GŁĘBIA przyzywa GŁĘBIE i ZAMIESZKAM W Domu PANA PO NAJDŁUZSZE CZASY .... i doznam ukojenia i będę CZEKAŁA na Powrót ORŁÓW... wraz z Innymi Matkami Zrodzonymi PRZEZ BOGA i Zakupimy Najpiękniesze Prześcieradła w które obtulimy poranione Ciała , i przygotujemy Najcudowniesze Wonności i Maści , aby Orły Wróciły Do Siebie . To Jest Nadzieja ... . A TY " mój twardzielu " Dobry i pełen Pokoju zapytasz cichutko " a co ze mną " a ja Ci odpowiem ... 6 stycznia mija rok jak ofiarowałam Bogu moje życie za Ciebie na zawsze ... a O. PIO tym Kierował ... doskonale pamiętasz ten CZAS - EUCHARYSTIA ... i Wyczuwalismy Namacalną Obecność Boga , ale za Ciebie a Nie Tobie ... rozumiesz , tak więc "rodzę" Cię każdego Dnia i gdy wrócisz Do Domu , aby trochę Odpocząć usiądziesz w moim cieniu ... i posłuchasz mojego głosu ... , który tak lubisz ... i popatrzysz w moją twarz ... tak jak pragnie tego Moja MiŁOŚĆ ... Serce mojego Nazaretu . Pozdrawiam CiĘ Mój KOŚCIELE
 Barka: 03.01.2008, 20:34
 Wybaczyć ...łatwo powiedzieć, trudniej zrealizować, kiedy zadana rana boleśnie krwawi. Niekiedy trzeba czasu. Krzywda to jakaś strata, trzeba tą stratę opłakac. Trzeba dać upust licznym uczuciom, może i złości....Dopiero po "czasie żałoby" można mówic o przebaczeniu, co jednak nie oznacza by powiedzieć: "Nic się nie stało" Wręcz przeciwnie , własnie sie stało, dlatego przebaczam. Wybaczyć to także nie oznacza żyć tak, jak przed krzywdą, bo to troche tak, jakby żądać od człowieka po zawale, by zył jakby miał zdrowe serce. Chrystus" gdy wyrzucili Go z miasta" "przeszedł pośród" i "oddalił się". Niekiedy nieobecność jest jedyna możliwością, by nie pozwolić na kolejne zranienia...Waze jednak, by pamiętać, ze przebaczenie, chociaż jest niezaprzeczalnym darem dla winowajcy, jest także, a może przede wszystkim darem dla samego siebie. Kiedy bowiem przebaczam, przestaję pozwalac negatywnym uczuciom mnie sama niszczyć, przestaję kierować się przeżytym bólem. Będe pamietać, ale będzie to pamięć o winie-wymazanej! Tak- przebaczenie to jedyny sposób, by nie zniszcyc samego siebie. Także wówczas, kiedy czasami trzeba wybaczyc nie innym, ale samemu sobie...Wszak nie tylko jesteśmy krzywdzeni, ale sami krzywdzimy-warto o tym pamietać. Warto tez w relacjach z innymi skupiac sie nad tym, co dobre i budujące, nawet wówczas , gdy doznajemy krzywdy...
 basia.02.01.: 02.01.2008, 13:49
 doznalam w zyciu bardzo duzo zla ,i to nie od przypatkowych ludzi ,ale od czlowieka ktorego bardzo kochalam. Na poczatku takich przezyc budzi sie uczucie zemsty-oko za oko,bo bol w czlowieku jest tak ogromny a odrzucenie ze strony ukochanej osoby wrecz nie do zniesienia.Jesli czlowiek trwa sam w tym stanie upodabnia sie do swgo oprawcy-zwycieza w nim zlo! Ale ja oddalam cala gorycz Dawcy Pokoju a on zwyciezyl we mnie: uleczyl moje uczucia moje odrzucenie.Nauczyl mnie patrzec na ludzi oczami duszy.bo nikt z nas nie wi tak do konca co jest w drugim czlowieku,co zamyka go na dawanie milosci , karze nieustanie karmic wszystkich zlem.Zal mi tych ludzi bo sa bardzo samotni i nieszczesliwi,mimo iz na zewnatrz twardziele.I jeszcze jedno w naszej codziennej modlitwie prosimy Pana Boga aby nam odposcil jako i my odpuszczamy-co to znaczy? czy chce zachowac w sercu doznane zlo i nim zyc czy tez pragne przebaczyc aby i mnie Bog przebaczyl wszystko .Zycze wszystkim ktorzy to przeczytaja doskonalenia sie w przebaczaniu Moca bozej MILOCSI.
(1) [2]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej