Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Poznać dekalog

     Młoda osoba, licząca około dwadzieścia siedem lat, długo mi tłumaczyła, że w żaden sposób nie może się zgodzić z wymaganiami dekalogu. Nie rozumie, dlaczego nie może cudzołożyć, jeśli ludzie przeżywają miłość poza małżeństwem, ani dlaczego nie wolno zabijać dziecka przed jego urodzeniem. Zdaje sobie przy tym doskonale sprawę z tego, że jej pretensje skierowane są do Boga, prowadzą prostą drogą do niewiary. Ostatecznie rozmowę kończy stwierdzeniem: "W Boga, który stawia nieludzkie wymagania, nie wierzę".

     Zrozumiałem, że dyskusja z nią na temat cudzołóstwa czy przerywania ciąży nie ma sensu. Z drzewem, które uschło od korzenia nie ma co dyskutować na temat jego owoców. Moja rozmówczyni w ogóle nie dostrzegała ani piękna, ani wartości dekalogu. Stąd też moje słowa były krótkie: Mam do pani prośbę. Proszę przez najbliższe dwanaście miesięcy zachowywać dokładnie wymagania dekalogu. Jeden rok w życiu to niewiele. Nic pani nie straci, realizując te przykazania. A po roku przyjdzie pani i pomówimy na temat wartości dekalogu. Dziś taka rozmowa nie ma sensu.

      Trzeba wysłuchać możliwie dobrze wykonanego "Mesjasza" Haendla, by móc na temat tego arcydzieła rozmawiać. Trzeba spokojnie oglądnąć i to kilkakrotnie malowidła w Kaplicy Sykstyńskiej, by na ich temat dyskutować. Trzeba zjeść kawałek chleba upieczonego na wiejski sposób, by wiedzieć jak on smakuje. Podobnie jest i z dekalogiem. Przykazania nie smakują tym ludziom, którzy nimi nie żyją. Ktokolwiek nimi żyje, zna ich piękno i wartość.

Ks. E. Staniek


   

Wasze komentarze:
 Alina: 16.11.2010, 13:51
 Jaka radość gdy je zachowuje ...........ale jaki ból gdy je łamie.
 smutna matka: 18.08.2008, 22:44
 MIREX85 NIE TY JEDEN TAK ROBISZ.Ja dopiero po zrobieniu prania w niedziele zdałam sobie sprawę że łamię przykazanie 3
 MIREX85: 27.05.2008, 21:34
 CHYBA ZA SLABY JESTEM BO CIAGLE LAMIE JAKIES PRZYKAZANIE
 arol: 05.04.2008, 13:36
 naprawdę mądre i ładne
 MIRKA: 12.02.2008, 22:22
 JAKZE MADRE ,CUDOWNE OPOWIADANIE ..DZIEKUJE
(1)


Autor

TreśćPoprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej