Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Słowik i Róża
(czyli o tym jak dużo kosztuje Miłość...)

     - Powiedziała, że będzie ze mną tańczyć, jeśli jej przyniosę czerwoną różę - mówił chłopak - a tu w całym ogrodzie nie ma ani jednej czerwonej róży.

     Z gniazdka swojego na dębie słowik usłyszał te słowa i wyjrzał spoza liści zdumiony.

     - Ani jednej czerwonej róży w całym ogrodzie! - biadał chłopak, a piękne jego oczy zaszły łzami.

     - Ach, od jakichże małych rzeczy zależne jest szczęście ludzkie! Czytałem wszystko, cokolwiek uczeni napisali, przyswoiłem sobie wszystkie tajemnice filozofii, a oto całe moje życie będzie złamane przez brak czerwonej róży.

     - Oto nareszcie prawdziwy kochanek - odezwał się słowik.

     - Noc po nocy śpiewałem o nim, jakkolwiek go nie znalem; noc po nocy mówiłem o nim gwiazdom, a oto go widzę. Włos ma ciemny jak kwiecie hiacyntu, a usta czerwone jak róża, której pragnie, ale namiętność okryła jego lica bladością kości słoniowej, a troska przyłożyła pieczęć swą na jego czole.

     - Książe wydaje bal jutro wieczorem - szeptał chłopak - a moja ukochana też tam będzie. Jeśli jej przyniosę czerwoną różę, będzie ze mną tańczyć aż do świtu. Jeśli jej przyniosę czerwoną różę, będę ją trzymał w swych objęciach, ona oprze główkę na mym ramieniu, a dłoń jej spocznie w mej dłoni. Ale w całym tym ogrodzie nie ma czerwonej róży, wiec będę siedział sam, i ona nie zwróci na mnie uwagi. Przejdzie obok mnie obojętna, i serce mi pęknie z żalu.

     - Oto istotnie prawdziwy kochanek - rzekł do siebie słowik. - On przeżywa boleśnie to, o czym ja śpiewam. Co dla mnie jest radością, jemu sprawia ból. Zaiste, miłość jest dziwna, przedziwna. Cenniejsza jest od szmaragdów i droższa od cudnych opali. Nie można jej nabyć za perły i granaty ani tez sprzedać na targu. Nie kupują jej kupcy, i niepodobna jej też wymienić za złoto.

     Muzykanci będą siedzieć na swym podwyższeniu - mówił dalej chłopak - i będą grać na świeżo nastrojonych instrumentach, a moja ukochana będzie tańczyć przy dźwięku harf i skrzypiec. Będzie tańczyć tak lekko, że stopy jej zaledwie dotkną ziemi, a dworzanie w świetnych ubiorach będą się cisnąć do niej. Ale ze mną tańczyć nie będzie, ponieważ nie mogę jej dać czerwonej róży. - Rzucił się na trawę i ukrywszy twarz w dłoniach gorzko zapłakał.

     - Czemu on płacze? - spytała jaszczurka przebiegając koło niego.

     - Tak, dlaczego? - powtórzył motyl, uganiający się za promieniem słońca.

     - No, czemu? - szepnęła stokrotka do swej sąsiadki ciągnąć, łagodnym głosem.

     - Płacze z powodu czerwonej róży - objaśnił słowik.

     -Z powodu czerwonej róży? - krzyknęli. - Jakież to śmieszne!

     Słowik jednak zrozumiał powód troski chłopaka i siedząc w swym gniazdku na dębie, w milczeniu rozważał tajemnice miłości. Nagle rozpiął do lotu ciemne skrzydełka i wzbił się w powietrze i poszybował w stronę ogrodu. W pośrodku zielonego gazonu rósł piękny krzew różany, a gdy słowik go ujrzał, przyfrunął ku niemu i usiadł na jednej z gałązek.

     - Daj mi czerwona różę - prosił - a zaśpiewam ci najpiękniejsza moja pieśń.

     Ale krzew przecząco potrząsnął głową - Moje róże są białe - odparł.

     - Idź jednak do mego brata, co rośnie koło starego słonecznego zegara, a może on ci da, czego potrzebujesz.

     Wiec słowik frunął w stronę różanego krzewu, który rósł w pobliżu starego zegara słonecznego.

     - Daj mi czerwona różę - prosił - a zaśpiewam ci najsłodsza moja pieśń.

     Krzew jednak potrząsnął głową. - Moje róże są żółte - odparł. Idź jednak do mego brata, rosnącego pod oknem chłopaka, a może on ci da, czego potrzebujesz.

     I słowik frunął w stronę krzewu, co rósł pod oknem studenta. - Daj mi czerwona różę - prosił - a zaśpiewam ci najsłodsza moja pieśń. Krzew jednak potrząsnął głową. - Moje róże są czerwone - odparł - tak czerwone. Ale zima zmroziła mi żyły, mróz zwarzył pączki, a burza połamała gałązki moje, i nie będę mieć róż tego roku.

     - Jednej tylko róży czerwonej potrzebuje - prosił słowik - tylko jednej czerwonej róży! Czy w żaden sposób nie mógłbym jej dostać?

     - Jest jeden sposób - odparł krzew - ale sposób tak straszny, że nie śmiem ci powiedzieć.

     - Powiedz - prosił słowik - ja się nie przerażę.

     - Jeśli potrzebujesz czerwonej róży - rzekł krzew - musisz ją wyczarować pieśnią przy świetle księżyca i zabarwić własną krwią serdeczną. Musisz mi śpiewać z piersią wbitą na cierń. Całą noc musisz mi śpiewać, cierń musi się wdzierać w twą pierś, a krew twoja musi wpłynąć w me żyły i stać się moją.

     - Życie za jedną czerwoną różę, cena to ogromnie wysoka - zawołał słowik - bo wszyscy bardzo kochają życie. Przyjemnie jest siedzieć wśród zieleni i spoglądać na słońce w rydwanie ze złota i księżyc w rydwanie z pereł. Słodka jest woń głogu i słodki zapach dzwonków, ukrytych w dolinie, i wrzosu, co kwitnie na wzgórzu. Ale miłość lepsza jest od życia, a czymże jest serce ptaka w porównaniu z sercem człowieka?

     Słowik rozpostarł do lotu swe ciemne skrzydełka i wzbił się w powietrze. Jak cień przemknął ponad ogrodem i jak cień przeleciał ponad gajem.

     Chłopak tymczasem ciągle jeszcze leżał na trawie, jak go był pozostawił, a łzy nie zaschły wcale w jego pięknych oczach.

     - Bądź dobrej myśli - zawołał słowik - bądź dobrej myśli, gdyż będziesz miał czerwona różę. Wyczaruje ją pieśnią przy świetle księżyca i zabarwię własną krwią. A w zamian żądam od ciebie tylko tego, abyś był prawdziwym kochankiem, albowiem miłość mędrsza jest od filozofii, pomimo że ta jest tak mądra, i silniejsza od potęgi, mimo że ta jest tak silna.

     Chłopak przestał wpatrywać się w trawę i słuchał nie rozumiejąc, co mu słowik mówi, gdyż rozumiał tylko to, co napisane w księgach. Dąb jednak zrozumiał i zasmucił się, będąc szczerze przywiązany do słowika, który usłał gniazdko w jego gałęziach.

     - Zaśpiewaj mi ostatnią pieśń - szepnął. - Będzie mi bardzo samotnie po twym odlocie.

     Więc słowik począł śpiewać dla dębu, a głos jego był tak piękny jak nigdy dotąd, może dlatego że śpiewał po raz ostatni swemu staremu przyjacielowi.

     Gdy skończył swą pieśń, student dźwignął się z trawy i wyjął z kieszeni notes i ołówek.

     - Formę opanował - mówił do siebie odchodząc z gaju - tego mu odmówić niepodobna, ale czy ma również uczucie? Obawiam się, że tego mu brak. Nie umiałby się poświęcić dla innych. Myśli tylko o śpiewie, a każdemu wiadomo, że sztuka jest egoistyczna.

     Gdy księżyc zaświecił na niebie, słowik przyfrunął do różanego krzewu i pierś przycisnął do cierna. Przez cała noc śpiewał z piersią opartą o cierń, a zimny kryształowy księżyc spłynął na skraj horyzontu i słuchał. Przez cała noc słowik śpiewał, a cierń coraz głębiej wbijał się w jego pierś, z której wraz z krwią uchodziło też życie.

     Śpiewał najpierw o narodzinach miłości w sercu młodzieńca i dziewczyny. A na najwyższej gałązeczce różanego krzewu rozkwitała cudowna róża, listek za listeczkiem, w miarę jak pieśń nowa następowała po pieśni przebrzmiałej. Róża była początkowo blada jak mgły wiszące nad rzeka - i srebrna jak skrzydła zmierzchu. Niby cień róży w srebrnym zwierciadle.

     Ale krzew nalegał na słowika, aby mocniej przytulił się do ciernia.

     - Mocniej się przytul, słowiczku, inaczej dzień nastanie, zanim róża się rozwinie.

     Więc słowik mocniej przytulił się do ciernia, a śpiew jego potężniał z każdą chwilą, gdyż śpiewał o narodzinach miłości w duszy mężczyzny i kobiety.

     Delikatny cień purpury zabarwił płatki róży. Ale cierń nie dotarł jeszcze do serca, więc i serce róży pozostało białe, bo tylko krew słowika zdolna jest zabarwić purpurą serce róży.

     A krzew nalegał na słowika, by się mocniej przytulił do ciernia.

     - Mocniej się przytul, słowiczku jeszcze mocniej.

     Więc słowik mocniej przytulił się do ciernia, aż cierń dotarł do serca, przeszywając je ostrym bólem. Gorzki, gorzki był ból słowika i coraz mocniejszy jego śpiew, śpiewał bowiem o miłości ukoronowanej śmiercią, o miłości sięgającej poza grób.

     I cudowna róża stała się szkarłatna, jak purpura wschodzącego słońca. Szkarłatny był wianek płatków i szkarłatny rubin serca.

     Ale głos słowika słabł z każdą chwilą i skrzydełka poczęły trzepotać, a mgła przesłoniła mu oczy. Coraz słabiej brzmiał jego śpiew, a śpiewak coraz wyraźniej czuł, że go coś dusi w krtani.

     Wtedy wydobył z siebie melodię najgłębszą. Biały księżyc ją usłyszał i, zapominając o świecie, przystanął na niebie zasłuchany. Czerwona róża usłyszała i cała zadrżała dreszczem ekstazy rozchylając czerwone listeczki na chłód poranka. Echo poniosło pieśń ku swym purpurowym jaskiniom w górach, budząc śpiących pastuchów. Popłynęło ponad trzciny nadbrzeżne, a te poniosły jej zew ku morzu.

     - Patrz, patrz - krzyknął krzew - oto róża skończona. Słowik jednak nic już nie odpowiedział, bo leżał martwy w bujnej trawie, z przebitym sercem.

     A w południe chłopak otworzył okno i wyjrzał na ogród. - Cóż to! - krzyknął. - Jakiż szczęśliwy traf! Czerwona róża.

     Nigdy w życiu nie widziałem podobnej. Jest tak przecudna, Że najpewniej musi mieć długa łacińską nazwę. - I, wychyliwszy się z okna, zerwał kwiat.

     Następnie chwycił kapelusz i pobiegł do domu profesora trzymając w ręku czerwoną różę.

     Córka profesora siedziała przed domem, zwijając na szpulkę błękitny jedwab, a u nóg jej leżał mały piesek.

     - Przyniosłem ci czerwona róże - zawołał chłopak. - Oto róża tak czerwona jak żadna inna na całym świecie. Dziś wieczór będziesz ją nosić przy sercu. Ona ci powie, jak bardzo cię kocham. Czy zatańczysz ze mną?

     Ale dziewczyna zmarszczyła brew. - Zdaje mi się, że kolor ten nie będzie się zgadzał z moja toaleta - odparła - zresztą siostrzeniec szambelana przysłał mi prawdziwe klejnoty, a każdy przecież wie, że klejnoty są znacznie droższe od kwiatów.

     - Więc to tak! Zaprawdę, jesteś pani bardzo niewdzięczna! - wybuchnął oburzony chłopak. -I rzucił różę na ulice, aż potoczyła się do rynsztoku, gdzie ją zmiażdżyło koło przejeżdżającego właśnie wozu.

     - Niewdzięczną! - zawołała dziewczyna.

     - Co za brutalność! Zresztą, czym pan jesteś właściwie. Zwykłym studentem. Ba, wątpię nawet, czy masz srebrne sprzączki przy trzewikach jak siostrzeniec szambelana. - Rzekłszy to, zerwała się z krzesła i weszła do mieszkania.

     - Cóż za idiotyzm ta miłość - mówił do siebie chłopak wracając do domu.

Oskar Wilde

Opowiadanie nadesłała
Emilia - Dziękuje :)   

Wasze komentarze:
 ktos: 15.07.2009, 12:55
 to krótkie opowiadanie jest najpieknijszym opowiadaniem jakie czytałam.najardziej szkoda mi słowika...tyle sie poświecił;(
 Aga : 13.05.2009, 21:36
 Ten słowik poświęcił się dla miłości tych dwojga a Ona go tak poprostu olała to jest bardzo smutne ale niestety często prawdziwe:(((
 Fan-girl: 03.05.2009, 13:14
 Smutne to opowiadanie :( Smutne ale prawdziwe... Czytali to u mnie w szkole na lekcji, ale mnie wtedy nie bylo i dobrze by bym sie chyba pobeczala... ''I rzucił różę na ulice, aż potoczyła się do rynsztoku, gdzie ją zmiażdżyło koło przejeżdżającego właśnie wozu'' ten moment to jeden z najsmutniejszych :((
 kamila: 01.04.2009, 11:02
 uświadomilo mi że za mało doceniam Milosc pewnego chłopaka
 Sylwia: 20.01.2009, 15:06
 Ta opowiesc jest okropna dlaczego????????????????tak sie dzieje...............
 Ola: 10.01.2009, 21:52
 ;(( cidowne;(
 Piotr: 10.11.2008, 14:57
 Moje świadectwo: Czytaliśmy "Słowika i różę" w gimnazjum. Byłem wówczas zakochany w córce wykładowcy filozofii i sam też chciałem studiować filozofię i chyba nawet skupić się na metafizyce(+tomizm). Moja miłość była do niej, uważam - czysta, ofiarna (sprzyjało temu to, iż widziałem ją raz do roku, gdyż mieszkała w odległym mieście). Kiedy czytaliśmy na lekcji to opowiadanie, nauczycielka, nieznająca mnie dokładnie(wiedziała przynajmniej, że chcę studiować filozofię) powiedziała: uważaj, to odnosi się do Ciebie. Nie uważacie, jakie dziwne zbiegi okoliczności? Obecnie mam 17 lat.
 kathy: 14.08.2008, 14:04
 Nie biedny slowik... slowik byl szczesliwy ze poswieca sie dla milosci. Biedna to jest ta dziewczyna - nie potrafila zobaczyc jak bardzo kochal ja ten chlopak. To jest dopiero nieszczescie...
 wiatr: 18.06.2008, 22:19
  To opowiadanie w szczególny sposób rodzi wzruszenie . Kiedyś z młodzieżą " wystawialiśmy " je na scenie ... z odpowiednią muzyką ... była wielka cisza i łzy .
 ania: 09.06.2008, 00:20
 miłość jest piękna.. idiotyczny to jest strach:( przez niego skrzywdziłam chłopaka, którego kocham. jest na prawdę wspaniałym człowiekiem, a ja ze strachu, że spotka mnie to samo co kiedyś, ból, upokorzenie, zdrada, powiedziałam mu, że z nami koniec...dlaczego nie poprosiłam go o pomoc...? w miłości nie ma miejsca na strach. trzeba ufać, wierzyć, iść ciągle do przodu... mam nadzieję, że będzie chciał jeszcze ze mną porozmawiać....:(
 Dysia11: 26.04.2008, 12:35
 piękna opowieść rozpłakałam sie...
 kinia: 05.02.2008, 11:53
 Śliczne i bardzo wzruszajace jest to opowiadanie...biedny slowik...tle sie wycierpial dla milosci czlowieka...chcial pomoc temu chlopcu..a dziewczyna w ogole go nie kochala...ale taka jest prawda..czasem jest tak z miloscia-kitos sie stara a druga osoba tego w ogole nie czuje i olewa to czasem bierze pod uwage bardzij dobra materialne niz prawdziwe uczucia...
 Izunia: 12.12.2007, 19:49
 Biedny słowik :""""(
 Ja :-): 26.11.2007, 20:38
 "... i nic nie powiedzieć więcej..." opowiadanie wystarczająco porusza, komentować nie trzeba... pokusze się tylko o stwierdzenie... w mordkę... jakie ono jest PRAWDZIWE... ;(
 Scarlett: 21.11.2007, 20:31
 O jejku jakie piekne...najbardziej zal mi slowika... to takie kochane stworzenie... juz placze ;(;(
 Dominiczka: 02.11.2007, 09:03
 Płaczę... ;(
 :): 16.10.2007, 13:03
 Bardzo ładne opowiadanie, mój wniosek z niego jest jeden, czasami trzeba się zastanowić zanim ulokuje się swoje uczucia, czasami serce człowieka kończy jak słowik z tego opowiadania...
 PauLiNka ;((: 16.09.2007, 16:17
 o boShe.. ;(( Zaraz Sie RozPłaCze.. ;((
 ELA 16.08 2007: 16.08.2007, 22:27
  Piękne opowiadanie i takie prawdziwe
 Dariusz: 16.08.2007, 18:13
 Piękna historia. I niestety bardzo odzwierciedla naszą szarą rzeczywistość. pozdrowienia dla Bajeczki.
[1] (2) [3]


Autor

Tresć
Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej