Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

O Miłości i Szaleństwie

     Powiadają, że pewnego razu spotkały się na Ziemi wszystkie uczucia i cechy ludzkich istot. Gdy Znudzenie ostentacyjnie ziewnęło po raz trzeci, Szaleństwo, jak zwykle obłędnie dzikie, zaproponowało:

     - Pobawmy się w chowanego!

     Intryga, niezmiernie zaintrygowana, uniosła tylko lekko brwi, a Ciekawość, nie mogąc się powstrzymać, spytała z typowym dla siebie zainteresowaniem:

     - W chowanego? A co to takiego?

     - To zabawa - wyjaśniło żywo Szaleństwo - polegająca na tym, iż ja zakryję sobie oczy i powolutku zacznę liczyć do miliona. W międzyczasie wy wszyscy dobrze się schowacie, a gdy skończę liczyć, moim zadaniem będzie was odnaleźć. Pierwsze z was, na którego kryjówkę trafię, zajmie moje miejsce w następnej kolejce. Podekscytowany Entuzjazm zaczął tańczyć w towarzystwie Euforii, Radość podskakiwała tak wesolutko, iż udało się jej przekonać do gry Wątpliwość, a nawet Apatię, której nigdy niczym nie dało się zainteresować. Jednakże nie wszyscy chcieli się przyłączyć. Prawda wolała się nie chować, w końcu i tak zawsze ją odkrywano. Duma stwierdziła, że zabawa jest głupia, ale tak naprawdę w głębi duszy gryzło ją, iż pomysł wyszedł od kogo innego. Tchórzostwo z kolei nie chciało ryzykować.

     - Raz, dwa, trzy - zaczęło liczyć Szaleństwo.

     Najszybciej schowało się Lenistwo, osuwając się za pierwszy lepszy napotkany kamień. Wiara pofrunęła do nieba, a Zazdrość ukryła się w cieniu Triumfu, który z kolei wspiął się o własnych siłach hen, na sam szczyt najwyższego drzewa. Wspaniałomyślność długo nie mogła znaleźć dla siebie odpowiedniego miejsca, gdyż wszystkie kryjówki wydawały się jej idealne dla przyjaciół:

     - Krystalicznie czyste jezioro było wymarzonym miejscem dla Piękności, dziupla - w sam raz dla Nieśmiałości, motyle skrzydła stworzono dla Zmysłowości, powiew wiatru okazał się natomiast najlepszy dla Wolności. W końcu Wspaniałomyślność schowała się za promyczkiem słońca. Z kolei Egoizm znalazł sobie, jak sądził, wspaniałe miejsce: wygodne i przewiewne, a co najważniejsze - przeznaczone tylko, tylko dla niego. Kłamstwo schowało się na dnie oceanów, a może skłamało i tak naprawdę ukryło się za tęczą? Pasja i Pożądanie w porywie gorących uczuć wskoczyli w sam środek wulkanu. Niestety wyleciało mi z pamięci, gdzie skryło się Zapomnienie, lecz to przecież mało ważne. Gdy Szaleństwo liczyło dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć Miłość jeszcze nie zdołała znaleźć sobie odpowiedniego miejsca.

     W ostatniej chwili odkryła jednak zagajnik dzikich róż i schowała się wśród ich krzaczków.

     - Milion - krzyknęło na końcu Szaleństwo i dziarsko zabrało się do szukania.

     Od razu, rzecz jasna, odnalazło schowane parę kroków dalej Lenistwo. Chwilę potem usłyszało Wiarę rozmawiającą w niebie z Panem Bogiem. W ryku wulkanów wyczuło natomiast obecność Pasji i Pożądania. Następnie, przez przypadek, odnalazło Zazdrość, co szybko doprowadziło je do kryjówki Triumfu. Egoizmu nie trzeba było wcale szukać, gdyż jak z procy wyleciał ze swej kryjówki, kiedy okazało się, iż wpakował się w sam środek gniazda dzikich os. Trochę zmęczone szukaniem Szaleństwo przysiadło na chwilę nad stawkiem w ten sposób znalazło Piękność. Jeszcze łatwiejsze okazało się odnalezienie Wątpliwości, która, niestety, nie potrafiła się zdecydować, z której strony płotu najlepiej się ukryć. W ten sposób wszyscy zostali znalezieni: talent wśród świeżych ziół, Smutek - w przepastnej jaskini, a Zapomnienie... cóż, już dawno zapomniało, iż bawi się w chowanego. Do znalezienia pozostała tylko Miłość. Szaleństwo zaglądało za każde drzewko, sprawdzało w każdym strumyczku, a nawet na szczytach gór i już, już miało się poddać, gdy odkryło niewielki różany zagajnik. Patykiem zaczęło odgarniać gałązki... Wtem wszyscy usłyszeli przeraźliwy okrzyk bólu. Stało się prawdziwe nieszczęście! Różane kolce zraniły Miłość w oczy. Szaleństwu zrobiło się niezmiernie przykro, zaczęło prosić, błagać o przebaczenie, aż w końcu poprzysięgło zostać przewodnikiem ślepej z jego winy przyjaciółki.

     I to właśnie od tamtej pory, od czasu, gdy po raz pierwszy bawiono się na Ziemi w chowanego, Miłość jest ślepa i zawsze towarzyszy jej Szaleństwo.

Karolina Wójtowicz

Opowiadanie nadesłał
Krzyś - Dziękuje :)


   

Wasze komentarze:
 nie udało się: 23.01.2019, 21:23
  próbowałam ><> <><
 Ja: 07.06.2018, 01:48
 Idź, idź, gdzie twe serce uwierzy Twoje wspomnienia czekają, a marzenia wychodzą im na przeciw Idź, idź do swojego przeznaczenia Wiesz, że będę z tobą na każdym kroku, idź
 ❤: 25.05.2018, 19:32
 Będzie wiedziała ... że ją kochałeś [...] bo ona to wie od Boga .
 ❤❤: 15.03.2018, 20:39
 Jeśli jutro nigdy nie nadejdzie Czy będzie wiedziała jak bardzo ją kochałem. Czy robiłem wszystko co tylko można by pokazać jej każdego dnia Że jest dla mnie jedyną [...] Więc powiedz temu kogo kochasz Co do niego czujesz Jeśli jutro nigdy nie nadejdzie.
 Kama: 31.10.2017, 04:25
 Wzruszające.
 tak: 07.03.2016, 19:07
 To prawda gdy nie ma nikogo kto kocha Cie ze wzajemnością...to nie masz nic :(((
 Uważasz: 02.03.2016, 22:18
 ... że wszystko masz, aby być szczęśliwym? Gdy nie masz miłości, to nie masz niczego...
 O Boże: 12.02.2016, 14:46
  wydobądź mnie bo,wpadam w coraz większe szaleństwo
 kasia: 18.11.2015, 20:37
 Ladne opowiadanie
 Czy ..: 11.10.2015, 13:10
 możesz mi to obiecać ,że będę zawsze w Twoim sercu? Dlaczego myślisz ,że nie zdążysz <>< czego się obawiasz?
 Tak (: 07.10.2015, 06:34
  Ja i tak będę czekać do ostatnich dni.. Bo miłość czuje w sercu choć zdaję sobie sprawę że mogę nie zdążyć
 To..: 04.10.2015, 22:39
 przykre ,nie ma już na co czekać ..Ile jeszcze sny będą karmić mnie ? :(
 za późno: 02.10.2015, 23:22
  patrzą tylko w snach na Ciebie... i romantycznie marzą o... lecz czar prysł skończyło się
 Ale,: 15.09.2015, 14:18
 teraz już nie patrzą na mnie? Chciałabym...jeszcze kiedyś spojrzeć w nie.
 Tak: 14.09.2015, 22:39
  Usta mówią wszystko...Oczy mówią prawdę...
 A ja: 06.09.2015, 20:11
  uwierzyłam tym oczom....
 faktycznie wyrył: 04.09.2015, 00:20
  oczom nie wierzę .
 .: 04.09.2015, 00:08
  Nie bój się, nie wstydź się, mówić, że kochasz. Nie milcz bo, miłość znów, Cię ominie. Nie bój się, nie wstydź się mówić, że kochasz. Będziesz wołał, nie usłyszy, zniknie w tłumie...
 to: 03.09.2015, 22:15
 Kiedy u mnie nastapi ten moment...bo czuje ze nigdy
 Tak: 02.09.2015, 12:39
 ślepa...ale tylko do pewnego momentu.
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7]


Autor

TreśćPoprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej