Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pamiętnik ułożony w wózku

Tym, co przeżywają radość i troskę rodzicielstwa - w podzięce; tym, co będą je przeżywać - na zachętę przedstawiamy niniejsze opowiadanie.

Nie mogę się w pełni przedstawić. Jeszcze nie wiem, jak się nazywam. Mamusia i Tatuś na pewno wybierają dla mnie imię. Może im podpowiedzieć. To, które mi dadzą, będzie najpiękniejsze. Jeszcze nie było moich urodzin. Jeszcze nie mogę oglądać słońca, bloków, huśtawki, samochodów. Robi to za mnie Mama. Mamusia, gdy je, gdy oddycha, robi to i za mnie, i dla mnie. Chodzi ze mną do sklepu, a gdy spotka dobrych ludzi, to pozwolą Jej kupić bez kolejki.

Czuję, jak serce Mamy bije. Jest blisko. Mamusia i Tatuś nie wiedzą, czy jestem dziewczynką czy chłopczykiem, a ja już wiem. Nie powiem im, bo to ma być niespodzianka.

Dziś przychodzę na świat. Już wiedzą. Jestem dziewczynką. Dużo twarzy i rąk dookoła. Już oddycham. Sama. Jak wygląda moja Mamusia? Już wiem. Uśmiecha się. To Ona. Chce mi się jeść. To Ona da mi jeść, jak zawsze. Chcę spać. Jest mi dobrze.

Jestem już w domu. Tatusia łatwo rozpoznać. Ma dobre oczy. Zobaczyłam wiele innych twarzy. Są dobre. Dużo jest dobrych twarzy, które patrzą na mnie. Cieszą się. Na pewno cieszą się.

Gdy rozmawiają ze mną, wołają: "Gosiu". To jest chyba moje imię. Spróbuję się uśmiechnąć, gdy do mnie tak się zwrócą. Podoba mi się takie imię.

Jest mi niedobrze, ale jak to powiedzieć. Mamusia dzisiaj też się uśmiecha do mnie, chociaż widzę, że jakieś krople przykleiły się do Jej twarzy. Oczy ma mokre. Tatuś jest smutny. Chodzą powoli po mieszkaniu. Wiedzą, że jest mi niedobrze.

Przyszedł biały pan. Patrzył na mnie. Badał.

Mamusia ubrała mnie cieplej, bo jest mi zimno. Z Tatusiem zawiozła mnie do szpitala. Słyszę słowa: "zapalenie płuc", "gronkowiec".

Mamusia i Tatuś przyprowadzili pana, który powiedział do mnie: "Małgorzato, ja ciebie chrzczę..." - i na moją główkę polał trochę wody. Więc nazywam się Małgorzata.

Dziś są moje urodziny. Jest mi niedobrze. Czuję to i często widzę, że Mama albo Tatuś są przy mnie. Próbują się uśmiechać swoimi smutnymi oczyma. Widzę, jak poruszają ustami. Może mówią coś do mnie. Może rozmawiają z kimś. Często białe panie i biali panowie przychodzą do mnie, patrzą na mnie, dotykają, badają.

Dziś są moje urodziny. Jest mi niedobrze. Jestem w innym szpitalu. W pokoju jest wiele dzieci. Też jest im niedobrze. Biała pani mówi, że będzie operacja...

Już po operacji. Jest mi lepiej, chociaż boli...

Dziś są moje urodziny. Mam trzy miesiące. Jest mi dobrze. Wracam do domu. Tatuś, gdy zobaczył mój bok, mówi, że wyglądam, jakbym z wojny wróciła, jakby jakiś ułan szablą mój bok przekroił.

Co to jest wojna?

Mama naprawdę uśmiecha się, śpiewa, chodzi szybko po mieszkaniu. Tatuś też.

Jest mi dobrze w domu.

Bardzo lubię być w wózku, jeździć windą, zwłaszcza do góry.

Dziś z Mamą byłam w sklepie. Dużo ludzi. Same mamusie.

Bardzo lubię spacery. Zobaczyłam słońce. Zajrzało do mego wózka, pogłaskało mnie, ogrzało. Gdy spacerujemy z Mamą, to czasami widzę słońce, czasami bloki, czasami huśtawki. Gdy patrzę na słońce, to muszę mrużyć oczy. Mama zawsze patrzy na mnie, gdy spacerujemy. Jest jak słońce. Jest lepsza od słońca, bo zawsze Ją widzę i nie muszę mrużyć oczu. Może moja Mama ma na imię Słońce.

Jest mi tak dobrze.

Gdy będę mogła mówić, powiem Jej tak:

Jest takie słońce, co świeci
na bloki, huśtawki, dzieci.
Ale jest także
takie słońce - wiem to sama -
które ma na imię Mama.

Potem, potem, kiedyś powiem
blokom, huśtawkom i ludziom.
Powiem wszędzie, me w ukryciu,
o dwóch słońcach w moim życiu.

M. Oszkiel


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

NowościLitania do Najświętszego Serca Pana JezusaKult Serca Bożego

Historia kultu Najświętszego Serca JezusaHistoria kultu Najświętszego Serca Jezusa

Historia kultu Najświętszego Serca Jezusabł. Karol Leisner

Religia to światopogląd czy część kultury? Czym jest religiaReligia to światopogląd czy część kultury? Czym jest religia

Nawrócenie Włodzimierza i chrzest RusiNawrócenie Włodzimierza i chrzest Rusi

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej