Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Aniela Należyta

     Cała klasa dostała zaproszenia. Niektórzy przyszli z dziećmi. Sokolnicki przysięgał, że wtedy to nie on podłożył tę niesamowitą kredę. A dlaczego była taka jaka była - dotąd nie wiadomo. Ale oczywiście wszystko trzeba opowiedzieć po kolei.

Anielka umiała pięknie rysować, malować, rzeźbić w glinie. Krótko mówiąc - miała talent plastyczny. Natomiast nie potrafiła prawie wcale liczyć. Nauczyciel matematyki był zaś wredny i szczególnie jej nie lubił.

     Razu pewnego klasa czekała na niego, siedząc w ławkach. Każdy robił, co chciał. Anielka rysowała na tablicy jakieś fantastyczne stwory - groźne, lecz sympatyczne.

     - Dobrze, że już jesteś przy tablicy, zaraz rozwiążesz równanie - usłyszała za sobą głos nieżyczliwego pedagoga. - Ale najpierw zmaż te bazgroły.

     Uczennica wzięła szmatkę i zaczęła czyścić tablicę. Jednakże rysunku usunąć nie mogła, owszem, stał się jakby wyraźniejszy.

     - Weź gąbkę. Jest wilgotna - poradził nauczyciel.

     Za pomocą gąbki też się nie udało niczego zmazać.

     - Nic nie umiesz! - zniecierpliwił się. Potem sam spróbował zetrzeć rysunek Anielki i przekonał się, że to zupełnie niemożliwe.

     - Czym to narysowałaś?

     - Kredą - dziewczynka podała mu tę, którą się posłużyła.

     - Jakaś dziwna - stwierdził obejrzawszy ją. - Sokolnicki, czy to nie ty ją podrzuciłeś? - zapytał ucznia, który lubił płatać najrozmaitsze figle.

     - Nie, to nie ja, proszę pana - odpowiedział przestraszony.

     - A więc to ty! - wymierzył palec w stronę Anielki. - Ponieważ nie wykonałaś zadania, otrzymujesz ocenę niedostateczną. A że zniszczyłaś tablicę, twoi rodzice kupią nową.

     Nazajutrz oboje przywieźli do szkoły nową tablicę. Starą zaś kazano im zabrać ze sobą.

     I ta właśnie tablica, z nienaruszonym rysunkiem, po trzydziestu trzech lat zawisła na wystawie dzieł Anieli Należytej, słynnej dziś na całym świecie malarki.

     Cała klasa ustawiła się na jej tle, a czterdziestu czterech dziennikarzy robiło im zdjęcia.

Grzegorz Pełczyński


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej