Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

O pustelniku i jego opiekunie

     Był sobie raz pewien pustelnik, którego opiekun mieszkał bardzo daleko. Dzielny ten człowiek utrzymywał pustelnika, dostarczał mu pożywienia i wszystkiego, co potrzebne do życia. Z prowiantem najczęściej posyłał doń żonę i córkę; pewnego dnia jednak pustelnik usłyszał, że ma przybyć sam dobrodziej. Pomyślał więc sobie: "Chciałbym wywrzeć na nim korzystne wrażenie, wyczyszczę wszystkie naczynia w kapliczce, samą kapliczkę, a przede wszystkim zaprowadzę porządek w swojej grocie".

     Wypucował więc i poustawiał wszystkie drobne przedmioty, tak że kapliczka naprawdę wywierała dobre wrażenie, ponieważ miseczki z wodą i lampki oliwne lśniły jak lustro.

     Kiedy skończył, usiadł i zaczął podziwiać swoją pracę, i rozglądać się dookoła. Wszystko było tak piękne i czyste, że niemal nierzeczywiste; nawet kaplica wydała mu się nierealna. Nagle, ku własnemu zdumieniu, poczuł, że jest hipokrytą. Poszedł do komina, wybrał garść popiołu i rozsypał go wszędzie. Następnie wszystko porozkładał nieporządnie, jak przedtem, zgodnie ze swoim upodobaniem. Kiedy pojawił się protektor, z zadowoleniem obejrzał tę grotę, tak pełną życia.

     - Widać, że głęboko rozmyślasz nad sprawami nieba, skoro do tego stopnia nie dbasz o sprawy doczesne - stwierdził. "To prawda — pomyślał w duchu pustelnik - że kiedy ktoś chce się pokazać innym niż jest rzeczywiście, bardzo ryzykuje. A czasami ryzykuje wszystko".

za Ch. Trungpa


   

Wasze komentarze:
 hania: 13.02.2008, 13:37
 Panie ześlij na mnie łaskę takiej mądrości abym w całym swoim życiu Tobie przede wszystkim chciala się podobać
 jejka12: 13.02.2008, 07:54
 prawda jest najważniejsza najgorsi ludzie to tacy którzy udają kogoś KIM NIE SĄ I ZGADZAM SIE Z ewą obok PRAWDA WYGRYWA ZAWSZE
 Agnieszka: 01.02.2008, 15:35
 Jezu,pomóż...
 ASIA: 01.02.2008, 10:40
  POMOZ MI BYC SOBA OD POCZATKU DO KONCA
 Ciekawe?: 30.01.2008, 15:24
 Oj nie zawsze,prawda wygrywa tylko w sercach ludzi, nigdy ludzie nie lubili sie przyznać do porazki!Dlaczego tak piszę........ BO PRAWDA BOLI,kazdy na nia znajdzie tysiąc wytłumaczeń,żeby ja zniszczyć lub znaleść inne wytłumaczenie!
 ewa: 30.01.2008, 05:23
  Zawsze PRAWDA WYGRYWA !!!! TO ONA WYZWALA .... JEST SIłą , MOCą , WARTOśCIą ... BóG JEST PRAWDą , Kto TRWA w BOGU ... Ma w Sobie PRAWDę , KTO w NIM NIE TRWA - NIE MA W NIM PRAWDY .
 Ania: 29.01.2008, 22:56
 ...mądre słowa.które tak wiele wyrażają...Proszę Cię Boże abym zachowała w sobie tę ufność w dobro drugiego człowieka,jego prawość i szlachetność,nawet jeżeli spotyka się złych ludzi,ze złymi intencjami,którzy źle życzą...wiem,że prawda zawsze zwycięża i miłość ku drugiemu człowiekowi...Proszę, prowadź mnie dalej...
 magda1595: 29.01.2008, 21:55
 Boże kochany pomóż mi aby być cierpliwym , aby być wytrwałym a przede wszystkim chroń mnie od złych ludzi i żebym była tak silna aby pomagać dobrym lecz słabszym oni też zasługuja na ten kawałek nieba na ziemi.....
(1)


Autor

Tresć
Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej