Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

W Polsce jest dużo dobrej młodzieży

W jasnogórskim sanktuarium są tygodnie, kiedy to pewne grupy pielgrzymkowe swoją liczebnością zdecydowanie przeważają nad innymi. Przed egzaminami dojrzałości niemal każdego dnia sanktuarium wypełniały grupy młodzieży maturalnej. Ich liczba rośnie z każdym rokiem.

W programie wszystkich pielgrzymek jest wspólna Liturgia, nabożeństwo maryjne, Droga Krzyżowa, podczas której rozważania stacyjne prowadzi młodzież, i są spotkania z ludźmi nauki i kultury. Przewodnikiem świętej Ofiary jest biskup - pasterz diecezji. On też głosi słowo Boże, podkreślając, że na Jasnej Górze spotyka się Chrystusa, aby stać się nowym człowiekiem, aby nie być niewolnikiem pieniądza; że Chrystus winien być Drogą, Prawdą i Życiem; że trzeba na nowo odkrywać Chrystusa, aby ożywiać swoją wiarę i być świadkiem prawdy, sprawiedliwości i świętości; że trzeba widzieć Jezusa, który jest tam, gdzie człowiek potrzebuje pomocy, gdzie jest krzywdzony; że trzeba widzieć Jezusa w Eucharystii i nią żyć, trzeba pamiętać, że wszelkie dobro zaczyna się w nas i że bez Boga jesteśmy niczym. Biskupi kaznodzieje życzyli młodzieży, żeby widząc potrzebę opieki Maryi, nigdy nie zapomniała i nie straciła z oczu Chrystusa, który żyje i jest obecny w Eucharystii; żeby jako przyszłość i nadzieja Kościoła i narodu zdawała również po maturze egzamin dojrzałości życia, pamiętając o potrzebie patriotyzmu i kontynuowania naszej polskiej kultury; żeby przychodząc do Maryi, była również Jej chwalą. Dzisiaj, w czasach gdy panuje mit człowieka skutecznego, warto przypomnieć słowa Sokratesa: "winien piekła jest ten, kto oddziela skuteczność od dobra". W bezduszny świat trzeba tchnąć ducha ewangelicznej skuteczności, ducha nowej ewangelizacji, która polega na odczytaniu na nowo całej Ewangelii. Jasnogórskie pielgrzymki maturzystów są nade wszystko świadectwem, że w Polsce jest dużo dobrej młodzieży. Z całą pewnością pobyt młodych na Jasnej Górze i związane z nim religijne przeżycia nie pozostaną bez echa w dalszym ich życiu.

Trzecia ogólnopolska pielgrzymka Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego zbiegła się z 60. rocznicą najliczniejszej przed wojną pielgrzymki ziemiaństwa, w której brała udział i przemawiała matka Urszula Ledóchowska, obecnie błogosławiona. W czasie tegorocznej pielgrzymki odczytano pismo Prymasa Polski kard. Józefa Glempa ustanawiające błogosławioną Urszulę patronką Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.

Inny charakter miała pielgrzymka i XV sympozjum Cywilizacji Miłości. Spotkanie odbywało się pod hasłem Eucharystia i Cywilizacja Miłości. W Ten sposób chciano przygotować się do 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu, ogarnąć modlitwą przyjazd Ojca Świętego do Polski i urzeczywistnić w życiu codziennym wskazane przez Jana Pawła II prymaty cywilizacji miłości: osoby przed rzeczą, "więcej być" przed "więcej mieć", etyki przed techniką, miłosierdzia przed sprawiedliwością oraz prymat zasady: "zlo dobrem zwyciężaj".

I Krajowy Kongres Kultury Wsi zgromadził ponad 500 osób. Wystąpiło trzynaście kapel ludowych i zespołów śpiewaczych, a także zespół "Śląsk". 48 osób z rąk ministra kultury i sztuki otrzymało odznaczenie "Zasłużony działacz kultury".

W 57. rocznicę zbrodni katyńskiej przybyło w XI pielgrzymce kilkaset osób z Rodzin Katyńskich, aby modlić się o godne cmentarze na Wschodzie. W czasie Liturgii odczytano Akt Pamięci, Przebaczenia i Zawierzenia Rodzin Katyńskich, w którym m.in. czytamy: " Tylko Ty, Boże, wiesz, ile wycierpieliśmy, tylko Ty możesz dotknąć nie zabliźnionych ran naszych serc, które pamiętają. I tak nam trudno zapomnieć: tę okrutną nienawiść, tę dramatyczną śmierć naszych najbliższych, a potem kłamliwe milczenie, okrutną perswazję prawdy, tchórzostwo wielkich mocarstw, które ugięły się w lęku przed bolszewickim opętaniem i zamilkły, chociaż znały prawdę; i te wszystkie prześladowania we własnym kraju, które dotykały każdego, kto ośmielił się mówić prawdę i bronić wolności. To wszystko pamiętamy i przynosimy Ci dzisiaj, Boże, ten wielki ciężar. Składamy go tutaj, na Jasnej Górze Zwycięstwa, u stóp Matki Twojego Syna, Pani naszej Jasnogórskiej... Pamiętając wszystkie cieipienia i doświadczenia - w Imię Jezusa Chrystusa Miłosiernego - przebaczamy".

O. Jerzy Tomziński,
Rzecznik prasowy Jasnej Góry

Miejsca Święte 7/97Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

sw. Szymon z Lipnicysw. Szymon z Lipnicy

Modlitwa do św. Szymona z LipnicyModlitwy do św. Szymona z Lipnicy

Litania do św. Szymona z LipnicyLitania do św. Szymona z Lipnicy

sw. Fryderyk z Utrechtusw. Fryderyk z Utrechtu

Modlitwa do św. Fryderyka z UtrechtuModlitwa do św. Fryderyka z Utrechtu

ks. Alojzy Arendtks. Alojzy Arendt

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej