Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ogórki kiszone


     Mimo że jest środek lata, właśnie teraz najlepiej jest pomyśleć o zimowych przysmakach. Bo próżno szukać takich w sklepie, a teraz składniki przetworów są najtańsze i na wyciągnięcie ręki. Smaki lata najbezpieczniej zamknąć w słoiku, a kompozycji jest mnóstwo: ogórki kiszone, kompoty, soki, dżemy, sałatki warzywne, gruszki w syropie, jabłka duszone, przeciery i wiele innych. - Co roku mam nowe pomysły na przetwory i co roku żałuję, że będę mogła je zrealizować dopiero po zasadzeniu warzyw i owoców na wiosnę, bo staram się jeść tylko to, co pochodzi z mojego ogrodu. Na przykład już wiem, że w przyszłym roku zasadzę, a następnie zamarynuję kabaczka - mówi ogrodniczka Barbara Smykalska. - Konfitury to najlepszy sposób, aby cieszyć się zdrowymi owocami i warzywami aż do następnych zbiorów. Naturalnie pasteryzowane, bez konserwantów, bo tu konserwować może jedynie sól i cukier.

     Pani Barbara opracowała własne sposoby, nawet bez używania żelfixu. - Kiedyś przypadkowo przeczytałam składniki na opakowaniu i obiecałam sobie, że tego moim dzieciom nie będę serwować. Koleżanki nie mogły uwierzyć, że się da, ale spróbowały i były zachwycone. Zdarzało się, że na jedną zimę robiłam ponad 120 słoików kompotu truskawkowego, około 100 ogórków kiszonych, a do tego dżemy, marynowane owoce i wszystko się udało - opowiada ogrodniczka. - Zawsze z niecierpliwością czekam więc, aż owoce w moim sadzie dojrzeją na kolejne przetwory.

     Składniki na litrowy słoik:
     8-9 małych ogórków 2 ząbki czosnku gałązka kopru mały kawałek korzenia chrzanu kilka ziarenek ziela angielskiego i pieprzu liście wiśni, porzeczki i dębu sól kamienna.

     Sposób przyrządzenia:
     Ogórki dokładnie umyć. Ściśle układać pionowo w wyparzonym wcześniej stoiku. Na pierwszej warstwie umieścić przekrojone na pół ząbki czosnku, umyty koper, obrany chrzan i po 2-3 liście wiśni, porzeczki i dębu. Następnie dodać ziele angielskie i pieprz. Zalać gorącą wodą (ok. 2 szklanki) wymieszaną z potową łyżeczki soli kamiennej. Mocno zakręcić i odwrócić stoik do góry dnem. Następnie pasteryzować przez ok. 15 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 90 stopni.


Marta Troszczyńska


Tekst pochodzi z Tygodnika

7 sierpnia 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej