Testy Psychotesty Zagadki Rebusy Cienie Pomoc Duchowa Zabawy Złudzenia Psychologia Quizy Triki

Dziwy z wodą

Sztukmistrz stawia na krześle miskę lub duży, głęboki talerz i kładzie na jego dnie mały przedmiot, na przykład niewielki plastykowy modelik samochodu. Wokół rozstawia krzesła i sadza na nich widzów. Pyta, czy dostrzegają - oni stojący na dnie modelik. Jeśli odpowiedzą "tak", ustawia miskę nieco, wyżej na krześle (podkładając pod nią na przykład grubą książkę) tak, aby brzeg miski zasłaniał widzom stojący na jej dnie modelik. Sam dla pewności sprawdza z każdego miejsca, czy rzeczywiście modelik jest niewidoczny, po czym na chwilę wyjmuje go i wrzuca do szklanki z wodą pokazując, że nie pływa, lecz opada na dno. Następnie wstawia go na powrót do miski.

Sztukmistrz bierze teraz dzban pełen wody i zaczyna zakreślać nad nim tajemnicze znaki magicz ną pałeczką, mówiąc przy tym, że zaczarowuje w ten sposób wodę. Zaczarowana woda ma spowodować, iż niewidoczny modelik ukaże się oczom widzów nalewa wodę do miski. Istot nie, w miarę napełniania miski wszyscy widzą, że modelik unosi się z dna. Potem sztukmistrz obnosi wokół miskę, aby widzowie mogli się przekonać, że modelik nadal jednak leży na dnie.

Wyjaśnienie:

Za kilka lat będziecie się uczyć na lekcjach fizyki o różnych ciekawych zjawiskach związanych ze światłem Sami wówczas odgadniecie tajemnicę zaczarowanej wody.

Na razie zastanówmy się, dlaczego w ogóle widzimy otaczające nas przedmioty. Dlaczego widzimy je przy świetle, a nie widzimy w ciemności? Odpowiedź jest dość prosta: promyki światła wpadając do naszych oczu niosą ze sobą obrazy przedmiotów. A w ciemności, gdy nie ma promyków światła, nie ma kto tych obrazów zanieść do oczu.

Promyki światła, o których czytaliście już pewnie w opowiadaniu o Królu Słońcu, biegną prościutko jak strzały, ale napotkawszy przeszkodę zmieniają kierunek biegu. W opowiadaniu jest na przykład mowa o tym, że wypukłe szkiełko w łupce (takiej powiększającej, jak do oglądania znaczków pocztowych), skupia promyki świetlne w jednym punkcie. Dzieje się tak dlatego, że promyk padając na powierzchnię szkiełka, zmienia kierunek biegu, załamuje się.

Podobnie załamuje promyki świetlne powierzchnia wody. I tu już właściwie wszystko się nam wyjaśnia. Promyk, wybiegający z wody od modelika, załamuje się na jej powierzchni.

Spojrzyjmy teraz na rysunek. Modelik stojący na dnie pustej miski jest niewidoczny, gdyż jest zasłonięty przez jej brzeg. Jeśli jednak napełnimy miskę wodą, to promyk światła biegnący do góry ku powierzchni wody zmieni kierunek po załamaniu się na niej i podąży do oka widza ponad brzegiem miski. Praktycznie wy gląda to tak, jak gdyby modelik uniósł się z dna ku górze. Rysunek wyjaśnia to najlepiej.

Aby sztuka się udała, trzeba by wybrana do jej pokazu żabaweczka była mała i możliwie płaska (wysokości najwyżej dwóch centymetrów). Oczywiście należy również sprawdzić, czy zanurzona w wodzie nie wypływa na powierzchnię.

Wasz MagWasze komentarze:
 Helobrine: 05.01.2022, 18:51
 he he
 Weronika: 10.02.2015, 11:20
 Ja znam lepsze mam na yt zapraszam nazywam sie sweet kotka
 lol: 25.10.2014, 09:05
 lol
 kateczek: 02.09.2011, 19:54
 nie to do kitu
 wiktoria: 25.03.2011, 15:54
 nie dziala
 ktoś :)): 05.11.2010, 14:09
 ja zrobiłam i nie zadziałało
 karola : 20.05.2010, 08:09
 eee no ja juz sie fizyki ucze ;PP i jak Karcia powiedziała za duzo czytania XD
 juliee .: 25.12.2009, 19:35
 zwracając się do pewnego komentarza napisanego przez: ,,MATURZYSTKA,, chciałam powiedzieć, iż te tematu przerabiałam w podstawówce, a zdaje mi się, że większość osób skończyła już szóstą klasę podstawówki lub jest w jej trakcie, więc nie rozumiem, jak można sztuczki nie zrozumieć i zgadzam się z ,,ANCIA,,. A tak na marginesie, to sztuczka fajna, moja kuzynka się na nią nabrała : ) Pozdrawiam.
 mateusz: 27.08.2009, 13:09
 żal to nie dziala


 Vsel: 13.08.2009, 10:42
 to sie nazywa ŁAMANIE ŚWIATŁA
 maturzystka: 07.02.2009, 21:49
 przeciez to proste: normalnie samochodzik nie jest dla nas widoczny w misce, jezeli ustawi sie ja odpowiednio wysoko. Jednak jezeli nalejemy wody do miski, i nie zmieniajac wysokosci, z jaka poprzednio patrzylismy na nia, samochodzik stanie sie dla nas widoczny. Wszystko dzieki zalamaniom promieni swietlnych w zaleznosci od osrodka, do jakiego przechodzi:) bedziecie mieli o tym na lekcjach w gimnazjum i liceum, wiec nie martwcie sie, jezeli sztuczki nie zrozumieliscie :)
 Justyna (pondzia123): 24.01.2009, 16:40
 nie rozumiem tej sztuczki. wkłada samochodzik do szklanki- idzie na dno. wkłada do wielkiej michy i nadal zostaje na dnie. co w tym magicznego? powiedzcie mi proszę ):
 ja: 06.12.2008, 17:05
 ale proste juz to wiedzialem przed przeczytaniem
 besiu: 05.11.2008, 18:38
 ech to takie proste a połowa nie kapuje żal.pl
 Ancia: 02.11.2008, 21:17
 Przecież my to mamy od września na przyrze klasa 6 lol jaka fiza jakie gimnazjum???
 ja : 17.10.2008, 22:43
 jestem dziewczyną która mówi że co ? że co ?
 Karciaxd: 12.10.2008, 19:49
 jak dla mnie za dużo czytania !!
 robik;o;p;D: 22.09.2008, 20:07
 aha kapuje a to do mnie nie podobne;p
 ksg gornik:*: 25.07.2008, 08:46
 nieczaja :)
 gofer: 17.06.2008, 14:28
 to takie proste... xD osoby z niskim poziomem IQ tego niezrozumia...... wspułczuje wam;']
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

św. Gabriel Possenti od Matki Bożej Bolesnejśw. Gabriel Possenti od Matki Bożej Bolesnej

Modlitwa do św. Gabriela Possenti od Matki Bożej BolesnejModlitwa do św. Gabriela Possenti od Matki Bożej Bolesnej

Litania do św Gabriela od Matki Bożej BolesnejLitania do św Gabriela od Matki Bożej Bolesnej

Modlitwa w chorobie do św. Gabriela od Matki Bożej BolesnejModlitwa w chorobie do św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej

ks. Franciszek Blachnicki - Apostoł nawróceniaks. Franciszek Blachnicki - Apostoł nawrócenia

Modlitwa do ks. Franciszka BlachnickiegoModlitwa do ks. Franciszka Blachnickiego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej