Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Rodzina na pierwszym miejscu

KIEDY ZEWSZĄD SŁYCHAĆ UTYSKIWANIA NA KONDYCJĘ POLSKIEJ RODZINY I WYCHOWANIE MŁODZIEŻY, RODZINA TAKA JAK MATCZAKÓW RZUCA ŚWIATŁO NA TO STEREOTYPOWE MYŚLENIE.

Rodzina Matczaków to małżeństwo z 16-letnim stażem - enata i Tomasz oraz troje dzieci: 15-letni Patryk i 12-letnie bliźnięta Klaudia i Damian. Pani Renata jest lichenianką, mąż pochodzi z sąsiedniej parafii. Teraz oboje są związani z Licheniem, ona na dodatek zawodowo.

- Pochodzimy z kochających się rodzin, w których wiara zawsze zajmowała ważne miejsce. Myślę, że wynieśliśmy z domów dobre wzorce - opowiada pani Renata. Dlatego rodzina w jej życiu i zajmuje bardzo ważne miejsce. - Na pewno nie poświęciłabym moich bliskich dla pracy. Wiele osób robi karierę, zarabia pieniądze, ale to wszystko odbywa się kosztem rodziny. Ja nie wyobrażam sobie, żeby nie mieć czasu dla męża czy dzieci - mówi.

Rodzina ważniejsza

Kiedyś pani Renata pracowała w urzędzie, praca ta była dla niej zbyt absorbująca. Dwa lata temu ofertę złożył jej proboszcz licheńskiej parafii. Teraz panią Renatę spotkać można w kancelarii dla parafian, gdzie prowadzi dokumentację, przyjmuje zamówienia na śluby, chrzty, pogrzeby, Msze św. indywidualne. - Śluby i chrzty to piękno, jakie dotyka człowieka, to sfera bardzo osobista. Jestęm szczęśliwa, Że mogę w tych radościach w jakimś stopniu uczestniczyć - wyjaśnia. Taka praca daje czas i siły na to, by realizować się w rodzinie. A Matczakowie wolny czas spędzają całą rodziną: chętnie wyruszają na jednodniowe wypady w teren, w wakacje jadą nad morze.

Nad rodzing trzeba pracować

Pani Renata ceni sobie wspólną modlitwę, wieczorami klękają do niej wszyscy. Zaczęli, kiedy najstarszy syn miał rok i tak to trwa do dziś. - Jestem dumna Z tego, ze mimo wieku dzieci z własnej woli odmawiają z nami pacierz. To zbliża rodzinę - cieszy się. Ale, jak zaznacza, rodzinna sielanka nie trwa cały czas, trzeba się napracować, żeby utrzymać dobrą atmosferę. - Bywają też burze w naszym domu. Wtedy próbujemy się pomodlić, przedyskutować problem, bo rozmowa jest najlepszym sposobem rozwiązania konfliktu. Trzeba chwilę ochłonąć i dopiero z dystansem przejść do tematu, żeby nikt z nas nie powiedział niepotrzebnych słów - uzupełnia.

Stąd udział w rekolekcjach dla małżeństw, a potem wstąpienie do ruchu duchowości małżeńskiej Eąuipes Notre-Dame, który od niedawna istnieje także w licheńskiej parafii.

- Od zawsze staraliśmy się być dobrym małżeństwem, ale nasza wiara nie była zbyt głęboka. Traktowaliśmy wszystko bardziej pobieżnie. Wierzyliśmy, że nasz los w dużej mierze zależy od nas. Chcieliśmy stworzyć dom ze stabilizacją materialną i bezpieczeństwem, a Bóg? Był, ale w praktykach wyuczonych od lat, które wykonywaliśmy ze zbyt małą wiarą - mówi. Dzięki spotkaniom w Eąuipes Notre-Dame regularnie czytają Pismo Święte. "Droga wiary", jaką proponuje ruch sprawiła, że Renata i Tomasz zbliżyli się do siebie jako małżonkowie, poprawiły się ich relacje z dziećmi. - Oczywiście bardzo daleko nam do doskonałości! Ale Chrystus jest obecny w naszym życiu a my pracujemy nad sobą. Słowa "kocham, przepraszam, wybaczam" używamy w życiu codziennym - dodaje z uśmiechem.

Oglądając się wstecz pani Renata dostrzega, że przełom w ich życiu związany jest ze spotkaniami w ruchu. - Przepraszamy dzieci, kiedy niepotrzebnie podniesiemy głos. Chcemy im pokazać, że nie można krzywdzić słabszych, a do błędu powinni przyznać się również starsi - dodaje.

Co byłoby jej największą życiową porażką? - Nieważne kim moje dzieci będą w życiu, ale najgorsze byłoby dła mnie, gdyby nie wyciągnęły ręki do kogoś w potrzebie, przeszły obok obojętnie. To uważałabym za swoją największą porażkę - kończy Pani Renata.

Magdalena Kosmowska

Tekst pochodzi z Informatora Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
Pielgrzym Licheński - Informator nr 9, wiosna 2009Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Wojciechśw. Wojciech

Modlitwa do św. WojciechaModlitwa do św. Wojciecha

Litania do św. WojciechaLitania do św. Wojciecha

Żywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiejŻywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiej

Jak Wojtek zaczął szanować zieleńJak Wojtek zaczął szanować zieleń

Zamki BretaniiZamki Bretanii

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej