Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

"Jedynie serce matki..."

Do dziś popularna jest piosenka Mieczysława Fogga, który od lat śpiewa:

"Jedynie serce Matki uczuciem zawsze tchnie.
Jedynie serce Matki o wszystkim dobrze wie.
Dać trochę ciepła umie i każdy ból zrozumie
A gdy przestanie dla nas bić,
Tak ciężko, ciężko zyć".

Nigdy nie starzeją się te słowa jak nie gaśnie nigdy miłość matczynego serca, które miłością darzy swe dzieci, miłością jakiej trudno gdzie indziej szukać.

W języku każdego narodu są wyrazy brzemienne w swej treści, wyrazy nad wszystko wzniosłe i wielkie, na dźwięk których każdy człowiek staje w milczeniu oddając im z czcią szacunek... Jednym z takich połączeń wyrazowych i uczuciowych jest "serce matki".

Zdawałoby się w dzisiejszych czasach, że słowa te wyblakły, wytarły się o dzień powszedni, o wypukłości życia, które niesie wiele rozczarowań i łez.


A jednak serce matki - to jeden z największych skarbów ludzkości, to symbol najwyższych 2ałet człowieka, to siedziba najszlachetniejszych instynktów natury ludzkiej, to wartość i potęga świętości, najbardziej zbliżona do niepojętego i nieogarnionego ogromu walorów Serca Chrystusowego. Matka!

Są zawsze razem Matka i dziecko, ona pełna niepokoju i lęku, pełna ciepła i serdecznych gestów, oddana bez reszty swemu skarbowi. Musi jednak każda matka pamiętać, że jej dziecko jest własnością Boga, otrzymała je tylko w dzierżawę i musi strzec go jako własności Bożej.

Nie powinna żadna matka uważać swego dziecka za ciężar, za niepożądanego natręta albo nawet za karę Boską dla siebie. Jeżeli tak myśli juz sama siebie osądziła, a Bóg będzie dla niej tylko wykonawcą kary.

Musi pamiętać każda matka, że jest strażniczką na ziemi Boskiej własności, jej obowiązki muszą być godne jej powołania, musi swe dziecko przeprowadzić przez próg życia i dać mu wskazówki i pokazać cel drogi przez życie. Każda matka musi pamiętać, by prowadzić swe dziecko do Boga najprostszą drogą, musi umieć mówić do niego prostym językiem. Jej tylko dziecko ufa i wierzy niezachwianie i jej postawa jest dla dziecka przykładem życia.

Matka zastępuje dziecku na ziemi Boga w myśl starego ludowego powiedzenia które mówi: "Pan Bóg nie mógł być wszędzie - dlatego stworzył matki".

Serce matki!... Ile w tych słowach mieści się bezgranicznej miłości, poświęcenia bez reszty, życzliwości, opieki, pomocy, ile lat trudu i wyrzeczeń, ile dni wiernej służby, męki i szarzyzny codziennych chwil i bohaterskiej wałki, ile cierpień i modłów błagalnych przed tron Wszechmogącego zwłaszcza w chorobie dziecka. Dla serca matki istnieje tylko jeden skarb - dziecko, jemu służy przez całe życie bez reszty, duszą i ciałem a nieraz i życiem ofiarowywanym. Skarbem matki jest dziecko - dar Boży. kwiat narodu i ludzkości, najwyższe ziemskie szczęście każdej matki. Dla bezgranicznej miłości serca matczynego nie ma znaczenia, czy dziecko jest jeszcze w pieluszkach, czy tez skroń pokrywa mu już siwizna, czy jest ono porządnym człowiekiem, czy też nicponiem, niecnotą, człowiekiem bez serca.

Każda z matek bierze wzór dla swego życia z serca Matki Bożej, której nieobce były troski i smutki, będące udziałem każdej ziemskiej matki.

Ile było troski i boleści w Jej sercu w czasie ucieczki do Egiptu, kiedy wraz z Józefem poszukiwała 12-łet- niego Jezusa w Jerozolimie, gdy zegnała swego Syna. który szedł na swą wielką misję apostolską po palestyńskiej ziemi, kiedy przyszło Jej patrzeć na śmierć Jezusa na Golgocie. Siedem było tych mieczy boleści, które rozdarły Jej serce pełne miłości dla swego Syna.

Ileż było w ciągu historii świata przykładów heroicznych poświęceń matek, ile opowiadań, legend, przypowieści dających nam obraz jak nieogarnione miłością i uczuciem jest serce matki. Serce gotowe dać dla dziecka wszystko, poświęcić się mu bez reszty, poprowadzić prostą drogą pr2ez życie. Ile matek dało swe młode życie za życie swych nowonarodzonych niemowląt, kiedy trzeba było wybierać między życiem swoim a dziecka.

W maju, kiedy przyroda ściele się dywanem kwiatów pod stopy matek i kiedy przypada Dzień Matki szczególnie pomyślmy o matkach wiernych strażniczkach domowego ogniska. Życzmy im wszystkim, tym młodym i starszym, by miały w sobie dość siły i obfitość serca dla swych dzieci, by siłę tę czerpały z serca Maryi i do Niej się uciekały, gdy burza zacznie zagrażać domowemu ognisku.

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej