Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Na Dzień Matki - tej, która służy życiu w miłości

Matka, mama, mamusia ... we wszystkich przypadkach wymieniamy to słowo, najdroższe ze słów. Czynimy to tyle razy w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca, roku. całego życia.

Ciało niewiasty przez sam fakt, że przez tyle miesięcy nosi i kształtuje w swoim łonie drugie życie, że wydaje na świat owoc miłości dwojga - staje się święte.

Być matką to pełnia szczęścia kobiecego.

Widok matki trzymającej w swoich ramionach niemowlę zawsze wzrusza i wyzwala najpiękniejsze cechy człowieka. Znany katolicki pediatra Zbigniew Petii twierdzi, że żadna instytucja wychowawcza, choć by była najstaranniej i najnowocześniej prowadzona, nie zdoła zastąpić dziecku matki, nawet nie pozbawionej wad matki. Ola tych licznych przecież sierot społecznych błogosławieństwem są tzw. rodziny zastępcze. Mamy tysiące małżeństw bezdzietnych (z najróżniejszych powodów), które latami czekają na możliwość adoptowania dziecka. Jest to też świadectwo, ze kobieta z tego bezdzietnego małżeństwa gotowa jest oddać znaczne dobra materialne za radość i trud bycia matką, choćby przybraną, dla adoptowanego dziecka. Ze swej pracy kuratorskiej przypominam sobie taką scenę; miałam pod kuratelą dwie dziewczynki - uczennice szkoły podstawowej, ojciec ich był inwalidą - szewcem, matka zaś alkoholiczką. W tej melinie pijackiej nie było nawet elektryczności, moje podopieczne odrabiały lekcje przy świeczce. Pewnego razu zdenerwowana dramatycznym losem dziewcząt powiedziałam zdecydowanie; "wyślę panią na przymusowe leczenie odwykowe do Gorzowa"! Wyszłam szybkim krokiem. Dogoniły mnie córki tej matki-alkoholiczki: jedna płakała, druga przez łzy prosiła: ..Pani kurator, niech pani nam zostawi mamusię. My ją kochamy i postaramy się, zeby juz więcej nie piła i dopilnowała naszej rodziny". Wzruszyła mnie ta wypowiedź i mimo wszystko miłość do matki, którą wszyscy potępili, z wyjątkiem jej 13-letnich córek.

Matki... jakie one są? Na pewno zapracowane, w większości przed południem - zawodowo, po południu - zakupy, gotowanie, pranie, sprzątanie, pomaganie w odrabianiu lekcji. Są SERCEM każdego domu, każdej rodziny. Wiedzą o wszystkim i kierując się, miłością potrafią wszystko przebaczyć, zrozumieć, pomóc, nawet, gdy dziecko przebywa daleko.

Pewna moja znajoma systematycznie raz w miesiącu udaje się w daleką podróż pociągiem trwającą kilkanaście godzin w jedną stronę. Tak juz jeździ od dwóch łat. - Dokąd pani jedzie? - pytam niemłodą juz niewiastę, która miała zawsze kłopoty ze swoim synem-jedynakiem. - Jadę do więzienia, do Jurka, mojego syna - pada odpowiedź. - Cóz to byłaby ze mnie za matka, gdybym zapomniała o swoim dziecku w nieszczęściu.

Czy dzieci tak serdecznie troszczą się o swoje starzejące się matki? Czy umieją choć w niewielkim ułamku spłacić dług wdzięczności wobec najdrozszej osoby życia?

Wystarczy pojechać do domów rencistów i domów pomocy społecznej dła przewlekłe chorych, aby przekonać się, jak kończą życie niektóre matki. Większość pensjonariuszy tychże domów ma rodziny, ma własne córki i synów, nieraz bardzo dobrze sytuowanych, posiadających domki własnościowe, samochody i inne luksusowe dobra. Zmaterializowane córki i synowie, a także wnukowie niestety zapomnieli o Czwartym Przykazaniu Bożym: Czcij ojca swego i matkę swoją! Z realizacji tego Przykazania będziemy się zaś rozliczać przed Bogiem, naszym Stworzycielem. Współczesny człowiek odczuwa GŁÓD MIŁOŚCI. Tej miłości od nas, gdziekolwiek znajdujemy się, pragnie nasza MATKA jako wotum wdzięczności za dar życia i ciężar wychowywania.

Młoda matka, kobieta z wyzszym wykształceniem politechnicznym, mająca 13-letnią córkę umysłowo i fizycznie upośledzoną, myśli o przyszłości swojego dziecka: - Chcę ten swój dom wraz z całym wyposażeniem przekazać dla sióstr zakonnych, aby po mojej śmierci, zajęły się Anią. Siostry mają wspaniałe rozbudowane uczucie macierzyństwa duchowego.

Ta troska młodej matki dowodzi, jak bardzo kocha ona swoje dziecko. - Brzydkie kaczątko, kocha się najbardziej - dodaje z uśmiechem matka, tak boleśnie doświadczona swoim życiem rodzinnym.

Kiedy matka jest daleko od swojego dziecka, kiedy juz siły nie pozwalają jej mu pomóc fizycznie, pozostaje jej modlitwa, szczera, głęboka. Takich matek, zapomnianych są tysiące w dużych blokach, a także w chatach wiejskich.

Trafiłam kiedyś do takiego wiejskiego domu latem w niedzielny ranek, gdy transmitowano Mszę świętą z warszawskiego kościoła Św. Krzyża. Chora matka usiadła na swym łożu boleści, które stało się dla niej... ołtarzem. Modliła się wraz z kapłanem nie o swoje zdrowie, lecz o powodzenie dla syna i jego rodziny który od lat nie daje znaku życia. Czyz może być piękniejsze uczucie matki wobec dorosłego syna, któremu "zapomniało się o rodzicielce"? Młodzi, a także starsi zastanawiają się, co to jest miłość. Odpowiedź usiłują znaleźć na przykład w coraz wulgarniejszych filmach, obrażających przede wszystkim posłannictwo kobiety - macierzyństwo. Tymczasem definicja jest taka prosta, miłość to bezinteresowna ofiara dła dobra kochanego człowieka. Przykłady takiej miłości.

Ewangelicznej Miłości dają nam codziennie, bez przerwy MATKI.

A gdy zabraknie ziemskiej matki, pozostaje nam Matka Boża. Św. Jan w swej Ewangelii pisze: "A obok krzyża Jezusowego stały: matka Jego t siostra matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał matkę i ucznia obok niej stojącego, tego, którego umiłował rzecze do matki: "Niewiasto, oto syn twój". Następnie rzekł do ucznia: "0to matka twoja". I od tej godziny uczeń wziął ją do swego domu". (J 19,25-27).

Póki żyjemy, dzięki miłości naszych rodziców, a przede wszystkim trudowi naszych matek, nie zapominajmy o nich, kochajmy je miłością taką, jakiej wymaga od nas sam Zbawiciel w swoim Przykazaniu Miłości i swoim osobistym przykładem. Słowa Chrystusa OTO MATKA TWOJA wszystkim nam przypominają o naszych matkach, gdziekolwiek są.

BARBARA MICHALCZUKWasze komentarze:
 marzena aneta: 26.05.2023, 13:09
 Na dzień matki-tej,która służy życiu w miłości dziękuję proszę o dobre matki dziękuję proszę żebym ja była dobrą matką dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę o niebo dla mojej matki Anny pamięci świętej dziękuję proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy mam dziękuję pieniądze żebym miała zawsze dziękuję odzyskała skradzione w świecku żeby nigdy nikt nie kradł więcej dziękuję proszę o dobrą spowiedź świętą w maju 2023 roku dziękuję proszę o dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Matka : 26.05.2022, 09:09
 Panie wszechmogący proszę o cud uzdrowienia mich dzieci to beędzie njpiękniejszy prezent w moim życiu na dzień matki. Jezu ufam Tobie Ty się Tym zajmnij.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej