Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

W oczekiwaniu na brata lub siostrę

Zjawienie się w domu nowo narodzonego starsze dziecko może odczuć, że z dnia na dzień traci dotychczasowe miejsce. Nic więc dziwnego, że w dokonujących się zmianach może widzieć zagrożenie dla siebie. Szczególnie trudno jest dzieciom, które mają niespełna dwa lata i całkowicie uzależnione są fizycznie i psychicznie od mamy.

Będziesz miał brata lub siostrę

Tę nowinę powinni zakomunikować dziecku rodzice i to niezależnie od jego wieku. Im mniejsze, tym ważniejsze jest, by sposób, w jaki dzielimy się tą wiadomością był dostosowany do jego możliwości rozumienia świata. Najczęściej dzieci przyjmują nowinę całkiem normalnie, bo sama w sobie nie stanowi zagrożenia. Dziecko jest niewidoczne, a więc tak jakby go nie było. Inaczej rzecz się ma z nastolatkami, którym rodzi się brat lub siostra. Rodzice obawiają się, że będą się z tego powodu wstydziły i nie zaakceptują małego przybysza. A tak zazwyczaj dzieje się, gdy oni sami nie potrafią pogodzić się z faktem poczęcia dziecka.

Oczekiwanie

Czas wielkich przygotowań do porodu - szykowanie wyprawki, kącika dla maleństwa, łóżeczka i innych akcesoriów, które do tej pory były własnością starszego, to również czas intensywnych z nim negocjacji i ustaleń. Trzeba nastawić się, że niektóre wcześniej podjęte decyzje nie mają cech stałości i zmieniać się mogą z każdym wschodem słońca. Nie należy jednak rezygnować z dialogu. Te działania mają bowiem oswoić dziecko z koniecznością dzielenia się nie tylko zabawkami, ważnymi sprzętami, ale także tatą i mamą. Warto zastanowić się, kto będzie stanowił w przyszłości dla niego oparcie. Rozpoczęcie zawczasu treningu dla tworzącego się duetu jest bardzo ważnym posunięciem. Stopniowa zmiana przyzwyczajeń pozwala mniej boleśnie odczuć przez dziecko mniejszą ilość czasu, jaki mama w niedalekiej przyszłości będzie mogła bezpośrednio mu poświęcić.

My dorośli

Kiedy dziecko nie jest przekonane do nadchodzących zmian, można spróbować zmienić jego pozycję w domu udzielając mu awansu na dorosłego. Powiedzenie dziecku my dorośli, a więc tata, mama i ty, musimy zaopiekować się tym maleństwem, bo na początku nic jeszcze nie będzie potrafiło przynosi zazwyczaj efekt. Uchylenie dziecku tajemniczych drzwi w kierunku dorosłości stawia je w innej pozycji, nie tylko tego, który traci.

Powrót do brzucha

Każde dziecko z zachwytem wsłuchuje się w opowieści, których jest głównym bohaterem. Opowiadając o rozwijającym się w macicy maleństwie, można starsze przeprowadzić przez ważny etap rozwoju wewnątrz- macicznego. Opowiedzenie kilku śmiesznych historyjek z czasów, kiedy on był w środku, na przykład jak w niespodziewanym momencie fiknął koziołka, że aż mamie wyleciała gazeta z ręki, czyni oczekiwanie niezwykle barwną przygodą. W ten naturalny sposób można mu także pokazać, ile troski, czułości i zainteresowania wzbudzało w rodzicach w tym samym okresie życia co oczekiwane w tym momencie maleństwo.

Dialog dzieci

Pokazanie wystającej z brzucha piętki albo pupy czyni ukryte dziecko bardziej realną osobą. Sposób przemawiania rodziców do maleństwa, wprowadza w dialog, który toczyć się będzie niebawem. Im czulej prowadzone są te "rozmowy" tym normalniej szy wyda się dziecku sposób zwracania się do noworodka. Zachęcanie do bliskiego kontaktu wydaje się być więc dobrą metodą swoistego oswajania z mającym narodzić się dzieckiem.

JADWIGA ŁUCZAK-WAWRZYNIAKWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Piotr Damianiśw. Piotr Damiani

Modlitwa do św. Piotra DamianiegoModlitwa do św. Piotra Damianiego

Modlitwa do św. Roberta SouthwellaModlitwa do św. św. Roberta Southwella

Urzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczonyUrzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczony

Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)

Choroba nie wybieraChoroba nie wybiera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej