Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dziecko pragnie czułości i miłości jak powietrza

Dla nas, rodziców jest sprawą oczywistą, że kochamy swoje dzieci. Patrzymy, jak rosną, jak się zmieniają, widzimy, jak dzięki nim zmienia się i nasze życie. Zależy nam, żeby były szczęśliwe, nie cierpiały. Co dzień na nowo przeżywamy miłość do nich. Tylko, czy one o tym wiedzą?

Kocham cię

Dzieci raczej nie są świadome tego, że praca ojca i krzątanina matki, to przejaw miłości. One potrzebują bardziej bezpośrednich "dowodów miłości". Dziecko pragnie czułości i miłości jak powietrza. Kiedyś uważano, a pokutuje to do dziś, że rodzice powinni być surowi i wymagający. Zaś okazywanie swym dzieciom zbyt wiele uczuć, demaskuje ich słabości. Czy takie myślenie nie jest nam znane, że ojciec nie powinien być słaby i za bardzo się rozczulać. Tylko, że potem niemal wszystkie problemy psychiczne nastolatka czy dorosłego już człowieka można wyjaśnić subiektywnym lub rzeczywistym brakiem miłości, czułości i akceptacji ze strony rodziców. Nastolatek, który szukał zapewnienia o miłości poza domem, będąc dorosłym jest przekonany, że tak naprawdę nikt go nie kocha.

I tak cię kocham

Dziecko musi być przekonane, że jest kochane bez ograniczeń; że miłość rodziców do niego nie zależy od niczego, po prostu jest. Niezależnie od tego, co robi, co dzieje się wokół, bez żadnych zastrzeżeń. Każdemu z nas zdarza się krzyczeć na dziecko, zezłościć na nie, a nawet dać klapsa. Jednak, gdy emocje znikną przytulmy dziecko i powiedz-. my: "Zdenerwowałam się ( i dlatego krzyczałam. Ale pamiętaj, że kocham cię nawet wtedy, gdy krzyczę". Dzieci często pytają: "Kochasz mnie?" - nieustannie trzeba im to mówić, nawet, jeśli są zbuntowanymi dwumetrowymi nastolatkami z piłką do koszykówki pod pachą. W zdrowej rodzinie słowo "kocham cię" powinno być najczęściej powtarzanym słowem. Dziecko potrzebuje też, byśmy przyznali się do tej miłości przed światem. Postarajmy się, by mogło czasem usłyszeć albo "podsłuchać", jak mówisz do kogoś, że je kochasz. To zawsze sprawia duże wrażenie na malcu. Wie, że jest dla nas kimś ważnym i że inni o tym wiedzą. Stwórzmy z dziećmi własny język miłości. Pieszczotliwe określenia, zdrobnienia budują jedyną w swoim rodzaju więż. Pamiętajmy tylko, że to jest nasz "wewnętrzny" szyfr, zaś nazywanie dziecka "Bąbelkiem" albo "Żółwikiem" w obecności kolegów jest złamaniem intymności.

Uścisk

Przytulanie i całowanie to pierwszy sposób okazywania miłości. Kiedy mama tuli niemowlaka ten wie, że jest kochany i bezpieczny. Ale potrzeba bezpośredniego kontaktu z najbliższymi osobami pozostaje człowiekowi na całe życie. Niektórzy twierdzą, że dziewczynki owszem, można obcałowywać, ale chłopcu to na pewno nie wyjdzie na dobre. Okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Chłopcy często przytulani i całowani przez rodziców wyrastają na silnych, męskich i pewnych siebie młodzieńców. Kontakt fizyczny, przytulanie i całowanie dzieci to szansa przekazania im przez dotyk prawdziwej miłości i poczucia wartości. Dzieci, którym rodzice nie okazują czułości, z czasem dochodzą do wniosku, że nie są tego warte. Czują się niepewnie, zmienia się ich osobowość, często reagują zachowaniami destrukcyjnymi. Pamiętajmy, żeby z kolei nie popaść w drugą skrajność i nie zagłaskać dziecka ponad miarę. Kiedy ono chce bliskości - przytulmy, ale uszanujmy jego wolę, jeśli nie ma chęci na pieszczoty lub na przykład krępuje się obecnością kolegów.

Wspólny czas

Nasze dziecko widzi, że je kochamy, gdy wspólnie spędzamy z nim czas. Dzieci chcą być z rodzicami, rozmawiać, dzielić z nimi wszystko. Nie żałujmy im tego, myśląc, że kariera i pieniądze to wszystko. Spędzajmy z nimi wiele godzin, abyśmy mogli powiedzieć kiedyś: "Widziałem, synu, jak dorastałeś". Dopiero wtedy staniemy się dla nastolatka pierwotnym źródłem miłości. Pamiętajmy, że miłość, jaką damy naszym dzieciom, zaowocuje w przyszłości dobrym porozumieniem.

NATALIA BUDZYŃSKAWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Apoloniuszśw. Apoloniusz

Modlitwa do św. ApoloniuszaModlitwa do św. Apoloniusza

Modlitwa do św. Ryszarda PampuriModlitwa do św. Ryszarda Pampuri

Kto zmartwił mamę?Kto zmartwił mamę?

Wielkanocny ślubWielkanocny ślub

Katedra w ChartresKatedra w Chartres

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej