Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Rodzina zastepcza to nie instytucja, jak dom dziecka, ale normalna rodzina

- To nie instytucja, jak dom dziecka, ale normalna rodzina - mówi Marek Oziemkowski z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

W Poznaniu jest prawie 600 rodzin zastępczych. Ich liczba zmienia się z miesiąca na miesiąc. - Jedne umowy są podpisywane, a drugie rozwiązywane, gdy podopieczni osiągają pełnoletność - tłumaczy Marek Oziemkowski z poznańskiego MOPR-u.

Rodzinę zastępczą ustanawia sąd w sytuacji, gdy naturalni rodzice dziecka nie żyją, bądź zostali pozbawieni swoich praw.

Najczęściej tworzą ją najbliżsi krewni, głównie dziadkowie.

Rzadziej po dziecko z ograniczonymi prawami rodzicielskimi zgłaszają się chętni spoza rodziny. Oni wolą adoptować upragnionego malucha, niż tworzyć mu zastępczy dom.

Nigdy jej nie oddamy

W Swarzędzu pod Poznaniem Aneta i Jurek są jedyną rodziną zastępczą nie spokrewnioną ze swoimi podopiecznymi. - Ktoś nam kiedyś powiedział: "mieliście dużo szczęścia, że wam się udało". Nie sądzę, aby to była kwestia szczęścia, raczej chęci, miłości i ogromnej pracy - Aneta i Jurek Kotowie zastępują trójce swoich dzieci biologicznych rodziców od ponad pięciu lat.

Pierwsza była Violetta. Jurek poznał ją w jednym z poznańskich domów dziecka, gdzie pracował po studiach. Jak mówi, dziewczynka dosłownie się pałętała wśród starszych dzieci.

Mimo swoich trzech lat była już po trzech nieudanych próbach adopcji: - Pani dyrektor za wszelką cenę starała się jej pozbyć - wyjaśnia Jurek - A nieprzygotowani do swej roli rodzice oddawali Violettę z zupełnie niezrozumiałych powodów: dziewczynka miała więc cementować walące się małżeństwo, zastępować zmarłą córkę, a także służyć finansowym wsparciem.

Gdy trafiła do Anety i Jurka była kompletnie wytrącona z równowagi: - Nie zapomnę, gdy weszła do kuchni i pokazując na kuchenkę, lodówkę pytała co to jest. Wtedy przyrzekliśmy sobie, że nigdy jej nie oddamy.

Chciała mieć rodzeństwo

Wzięcie Violetty przemyśleli na tyle dobrze, że gdy sześcioletnia wtedy dziewczynka zaczęła marzyć o rodzeństwie, postanowili go poszukać.

Patryka i Darię poznali przez działające w Poznaniu Chrześcijańskie Centrum "Pro Familia".

- Patryk trafił do nas z umiarkowanym upośledzeniem umysłowym - dodaje Jurek - Jako siedmioletni chłopiec liczył tylko do czterech. Mylił kolory i litery. Znał może z 50 słów. Po prostu dzikus.

Opowiadają, że matka dzieci i jej znajomi-alkoholicy wyżywali się na Patryku: Zamykali go na całą noc w komórce, podczas gdy w domu trwały libacje, a któryś z "tatusiów" rozbił mu butelkę na głowie.

Umieją się bronić

Teraz Violetta, Patryk i Daria są jak rodzeństwo. Przestali bać się ludzi. Na mój widok zgodnym chórem krzyczą "dobry wieczór". Ze śmiechem pokazują swoje biurka i łóżka w pokoju, który dzielą wspólnie.

Potrafią się obronić przed agresją ze strony ludzi. Violetta kiedyś na zaczepki kolegów żachnęła się: - "Mam lepiej niż ty, bo ja mogłam wybrać sobie rodziców, a ty nie".

W ciągu dwóch lat Patryk dogonił rówieśników w nauce. - Jest bardzo ambitny, jak każde z naszych dzieci - z dumą podkreśla Jurek.

Violetta zmieniła klasę. Uspokoiła się, zapisała do harcerstwa, spotkała nauczycielkę, która ją rozumie. Jednak nadal by się skupić nad lekcjami potrzebuje dużo spokoju i wyrozumiałości.

- Jesteśmy po prostu normalną rodziną - stwierdza Aneta i dodaje, że oboje z mężem zaczynają myśleć o następnych dzieciach. Muszą tylko spłacić kredyt, kupić dom i poczekać na zgodę Darii, której rola najmłodszej córki na razie bardzo odpowiada.

Oprócz MOPR-u poznańskim rodzinom zastępczym pomaga Miejski Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy i pozarządowe Chrześcijańskie Centrum "Pro Familia".

Rozmowa z Wiesławą Kotlarską, dyrektorką poznańskiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego

- Czy rodziny zastępcze są potrzebne?

- Instytucja rodziny zastępczej została stworzona po to, by przez pewien czas zastępowała dziecku biologicznych rodziców.

Zdarzają się rozmaite sytuacje losowe, gdy rodzice nie mogą lub nie chcą zajmować się swoją pociechą.

- Kto może zostać taką rodziną?

- Rodzinę zastępczą wyznacza sąd spośród najbliższych krewnych dziecka, przede wszystkim dziadków. Dopiero potem rozpatruje wnioski osób z nim nie spokrewnionych. Dobrze jest, gdy kandydaci na takich rodziców mają własne dzieci i jeszcze chcieli pomóc komuś innemu. Muszą być sprawni psychicznie i fizycznie. Wiek właściwie nie gra roli, bo bywają i tacy rodzice, którzy mają po pięćdziesiąt lat, a przyjmują dwunastoletnie dziecko. Powinni być niezależni finansowo.

- Jak sama nazwa wskazuje, opieka takich rodziców kiedyś się kończy.

- Zdarza się, że rodzina zastępcza przekształca się w adopcyjną. Jednak częściej biologiczni rodzice pozbawieni są swoich praw tylko na określony czas. Gdy wracają, tym drugim ciężko jest pogodzić się z faktem, że będą musieli odejść. To jest bardzo trudny problem, zwłaszcza dla dzieci i ich przyszywanego rodzeństwa. Na naszych szkoleniach staramy się przygotować przyszłych opiekunów do takiej sytuacji, ale wiadomo że szkoleniem się wszystkiego nie załatwi.

- Ilu chętnych zgłasza się do ośrodka?

Rocznie mamy około 10, 15 rodzin. W ubiegłym roku w całym starym województwie poznańskim mieliśmy 1560 rodzin, z czego 70 proc. to krewni dzieci.

Stronę opracowała ANNA GRZELCZAKWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 6Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 6

św. Kingaśw. Kinga

Modlitwa do św. KingiModlitwa do św. Kingi

Litania do św. KingiLitania do św. Kingi

Pobożność maryjna świętej KingiPobożność maryjna świętej Kingi

Modlitwa do bł. Męczenników z DurhamModlitwa do bł. Męczenników z Durham

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej