Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Cukierek na niedziele

     Podczas kontroli lekarskiej w przychodni Witek częstuje się cukierkami "dla gości". - Dwa dla mnie, dwa dla Jeremiego - oświadcza, chowając słodkości w błyszczących papierkach do swojej zielonej saszetki w kształcie gąsienicy. W domu bracia z namaszczeniem rozwijają i nadspodziewanie długo ssą po jednej mikroskopijnej landrynce o smaku jabłkowym.

     - Wiśniowe zjemy jutro, dobra?

     - proponuje starszy, na co młodszy, jak zwykle, natychmiast przystaje. Tu wtrąca się mama: - Ale przecież umawialiśmy się, że słodycze są tylko w sobotę i niedzielę, a nie tak codziennie. Zjedzcie wszystkie cukierki dzisiaj albo poczekajcie do soboty. Po namyśle Witek decyduje: - Zjemy je w niedzielę. Następnego dnia rano Jeremiś pyta, czy już jest niedziela. Niestety, to dopiero wtorek. Tak czy owak, cukierki zostają komisyjnie wyjęte z saszetki, obwąchane i... schowane z powrotem. Środa. Jakoś nikt nie pyta o niedzielę. Już zjedli? A może zapomnieli? Nic z tych rzeczy. - Gdzie moja gąsieniczka? - rozgląda się Witek. Dwie dziecięce głowy znów pochylają się nad saszetką i kontemplują jej drogocenną zawartość. - Do niedzieli jeszcze czwartek, piątek i sobota - mówi z mocą Wituś, ni to do siebie, ni do brata, po czym obaj chłopcy wracają do zabawy. Patrząc z boku na tę scenę, czuję, że gdybym miała czapkę, to bym ją zdjęła. I nawet nie wiem, co wzbudza większy szacunek: czy świadome, dobrowolne wyrzeczenie pięciolatka? Braterskie umacnianie się w dobrym postanowieniu? Wierność zobowiązaniu? Ufne zawierzenie przykazaniu mamy, bez dyskusji i pytań: "dlaczego?".

     Mija kolejny dzień. Cukierki wciąż tkwią w brzuchu gąsienicy. A ja wierzę, że dwóm małym chłopcom się uda. Bo tym, co ich strzeże, jest "wierność w małych rzeczach". Kto wie, może wcale nie takich małych?

Lidia Molak

Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"
Idziemy, 12.03.2006


   

Wasze komentarze:
 wiola: 22.06.2011, 20:09
 bardzo fajny pomysł :) dzieci uczą się takiej cierpliwości i wytrwałości, uczą się tego, że w życiu nie można mieć wszystkiego od razu, a czasami trzeba poczekać
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej