Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Święty Idzi w Warszawie

     Warszawską Wspólnotę Sant'Egidio tworzy kilkanaście młodych osób. Na spotkania razem ze swoimi rodzicami przychodzi też roczny Maksymilian. Niektórzy z nas przeczytali o SanfEgidio w Internecie, inni zetknęli się ze Wspólnotą na zagranicznych stypendiach, a są i tacy, którzy usłyszeli o niej niegdyś na wykładzie profesora Geremka.

     Od października spotykamy się na cotygodniowej modlitwie w domu Małych Braci Jezusa przy ulicy Brzeskiej na warszawskiej Pradze. Co drugi tydzień po modlitwie przygotowujemy kanapki i wyruszamy na Dworzec Wschodni i Centralny, by szukać bezdomnych. Mamy 30, 40, 50 bułek, herbatę, jabłka i coś słodkiego. Coś, co smakowałoby każdemu z nas. Nie mamy żadnej recepty na bezdomność, nie próbujemy zastępować pracowników socjalnych i nie dorastamy do pięt wielu innym grupom, które regularnie opiekują się bezdomnymi. Chcemy jednak robić to, co potrafimy i możemy - starać się zaprzyjaźnić z bezdomnymi, którzy zazwyczaj doświadczają jedynie pogardy. Wysłuchać ich historii, razem pożartować, dać poczucie, że ktoś o nich pamięta i chce poświęcić im odrobinę swego czasu. Większość na ulicę zaprowadził alkohol, część nie jest już w stanie przerwać ciągu. Utrata pracy, śmierć kogoś bliskiego, wykwaterowanie, choroba psychiczna, ucieczka przed prawem - są różne powody.

     Przyjaźń z ubogimi, której próbujemy się nauczyć w warszawskiej Wspólnocie św. Idziego, jest tym, co charakteryzuje każdą Wspólnotę SanfEgidio na świecie. Ma różne wymiary - obejmuje niepełnosprawnych, chorych, m.in. na AIDS, ludzi starszych i samotnych, dzieci, więźniów czy uchodźców. Jej źródłem jest więź i przyjaźń z Jezusem. Wszystko zaczęło się w 1968 r. w Rzymie, gdy grupa licealistów na czele z Andreą Riccardim - dziś profesorem historii na Terza Universita di Ro-ma - po lekcjach biegała do rzymskich slumsów, by zbierać dzieci biedaków i imigrantów i uczyć je czytać i pisać. "Była to, można powiedzieć, odpowiedź na zawarte w konstytucji ŤGaudium et spesť słowa o konieczności przeżywania przez chrześcijan radości i nadziei, smutku i trwogi wszystkich ludzi, począwszy od tych najbardziej oddalonych" - powiedział kilka lat temu Andrea Riccardi w wywiadzie dla miesięcznika "Znak". Wspólnota za swą siedzibę obrała kościół św. Idziego na rzymskim Zatybrzu, od którego przejęła nazwę. W 1986 r. została oficjalnie uznana przez Stolicę Apostolską za międzynarodowe publiczne stowarzyszenie wiernych. Dzisiaj działa w 70 krajach, skupiając około 50 tysięcy osób. W Polsce jest obecna w Stargardzie Szczecińskim, Szczecinie oraz Chojnie.

     Sercem każdej Wspólnoty, także warszawskiej, jest modlitwa - zarówno osobista, jak i wspólna, oparta na słuchaniu i rozważaniu słowa Bożego. Ważnym rysem Wspólnoty jest pamięć o świadkach wiary, którzy oddali życie za Ewangelię. Troskę o tę pamięć, a także kościół św. Bartłomieja na rzymskiej wyspie Tiberiną, przy którym istnieje kaplica męczenników XX wieku, w 2000 roku powierzył wspólnocie papież Jan Paweł II.

     Działalnością, z którą Sant'Egidio jest jednak zazwyczaj najbardziej identyfikowana, jest zaangażowanie na rzecz pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijne-go, za co bywa często określana jako "za-tybrzańskie ONZ". Członkowie Wspólnoty wielokrotnie byli proszeni o mediacje w rozmaitych konfliktach. W 1992 r. doprowadzili do podpisania pokoju kończącego szesnastoletnią wojnę domową w Mozambiku. Na prośbę papieża Jana Pawła II co roku organizują też międzyreligijne spotkania "w duchu Asyżu", będące kontynuacją modlitwy o pokój, jaka w 1986 r. zgromadziła w Asyżu przedstawicieli religii świata. W 2007 r. w Neapolu w spotkaniu wzięli m.in. udział: patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, metropolita Cyryl, dzisiejszy patriarcha Moskwy i Wszechrusi, naczelny rabin Izraela Yona Metzger, prymas Wspólnoty Anglikańskiej Rowan Williams oraz osobistości świata islamu. W 1989 r. modlitwa ta miała miejsce w Warszawie, dla upamiętnienia 50-lecia wybuchu II wojny światowej. W tym roku Polska po raz kolejny będzie gospodarzem spotkania "Ludzie i religie". Na zaproszenie kard. Stanisława Dziwi-sza i Wspólnoty SanfEgidio do Krakowa między 6 a 9 września przyjedzie kilkuset przedstawicieli i zwierzchników różnych wspólnot religijnych, przywódcy polityczni i działacze społeczni, by - każdy w swojej tradycji - modlić się o pokój. Niespełna rok temu, właśnie po spotkaniu kilkudziesięciu młodych przedstawicieli wspólnot z różnych krajów z kard. Dziwiszem, zdecydowaliśmy się rozpocząć przygodę z SanfEgidio także w Warszawie. Dlaczego? Bo każdy z nas intuicyjnie odnajduje w niej swoją drogę do pełniejszego życia Ewangelią.

     Kontakt: www.santegidio.org
Magda Wolnik


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 31 maja 2009


   

Wasze komentarze:
 ania b.: 12.09.2009, 02:40
 pozdrawiam serdecznie ze wspólnoty św.Idziego ze Szczecina
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej