Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dlaczego gdy kapłan mówi: "Oto wielka tajemnica wiary" - w jednym kościele ludzie wstają, a w innym siedzą?

Pragnę Księdza spytać - dlaczego podczas Mszy świętej, po Podniesieniu, gdy kapłan mówi: "Oto wielka tajemnica wiary" - w jednym kościele ludzie wstają, a w innym siedzą. Ksiądz w naszej parafii powiedział, że jest to wyznanie wiary i wszyscy ludzie powinni wstać. Co mi Ksiądz odpowie? Irena

Kłopotliwe czasem bogactwo liturgii

Droga pani Ireno!

Bardzo dziękuję za list. Może nie zawsze daję temu wyraz w odpowiedni sposób i dlatego dziś chcę to podkreślić, że niezwykle cieszy mnie każdy list, każde pytanie. Sprawiają one, że czuję się potrzebny, zaakceptowany przez czytelników. To dla księdza niezwykle istotne. Jego bowiem rodziną są ludzie, dla których i z którymi pracuje. Miło wiedzieć, że pamiętają, że potrzebują księdza obecności, że chcą usłyszeć jego zdanie.

Przepraszam za tę osobistą wycieczkę. Pragnę jednak w ten sposób pozdrowić wszystkich tych, którzy do mnie napisali czy napiszą.

Wracam do tematu. Sposób odprawiania Mszy świętej określa i podaje "Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego". Jest to dokument wydany w związku z opracowaniem nowego, posoborowego Mszału dla całego Kościoła. Na wszelki wypadek pragnę wyjaśnić, że Mszał to ta księga, która zwykle znajduje się na ołtarzu. W niej są wszystkie potrzebne do odprawienia Eucharystii teksty.

"Ogólne wprowadzenie" określa interesujące nas postawy i gesty ciała w punktach 20 i 21. Nie są to jednak normy nadane z mocą prawa. Samo "Wprowadzenie" zostawia bardzo dużo swobody w interpretacji swych przepisów. Ostateczny kształt i zastosowanie w danym kraju szczegółowo już określa Konferencja Episkopatu. Do niej jakby należy ostatnie słowo.

"Ogólne wprowadzenie" nie określa dokładnie, jaką postawę ciała powinni mieć wierni podczas aklamacji "Oto wielka tajemnica wiary". Dokument mówi, że na czas konsekracji powinni uklęknąć, a następnie dalszy ciąg Modlitwy Eucharystycznej przeżywać na stojąco. Nie precyzuje jednak, kiedy należy wstać. Przed czy po aklamacji. Zarządzenie Konferencji Episkopatu w Polsce zaleca, by wtedy klęczeć. Lecz znowu nie jest to przecież dogmat wiary i bezwzględnie obowiązujące prawo.

Chodzi o to, że kształt i przebieg liturgii w dużej mierze zależy od zwyczajów miejscowych, a także od opiekującego się parafią proboszcza. Jest to wielkie i wspaniałe bogactwo Kościoła, który ukazuje tu swą różnorodność. Czcimy jednego Boga, odprawiamy taką samą Eucharystię, lecz przecież każdy z nas robi to na własny, głęboko indywidualny sposób. Kościół nie dąży do z góry narzucanej unifikacji, ale akceptuje bogactwo każdego człowieka, który wnosi je do wspólnoty.

Czasem wystarczy zmienić nieco region naszego kraju, by spotkać trochę inne pieśni, inne formy uczestnictwa we Mszy, inne sposoby jej odprawiania. Dużo podróżowałem po Polsce, zwłaszcza rowerem i byłem urzeczony takim niezwykłym bogactwem Kościoła. A szczególnie tym, że w tej całej różnorodności i wielości dostrzec można wyraźnie niezwykłą jedność naszej wiary, która łączy i gromadzi we wspólnocie tak rozmaite zwyczaje i rozmaitych ludzi.

W kilku parafiach spotkałem się z podobnym do opisanego przez Panią zwyczaju, wstawania na aklamację po Przeistoczeniu. W innych parafiach ludzie klęczeli, w jeszcze innych siadali. Oczywiście, dla przyjezdnych jest to nieco mylące. Myślę, że należy się wtedy dostosować do miejscowego zwyczaju i nie akcentować własnej inności.

Na pewno uzasadnienie podane przez Księdza Proboszcza z pani parafii ma swoje teologiczne wytłumaczenie. Jest to wyznanie wiary i może być wykonane na stojąco. W kwestii formalnej jednak miło by było, gdyby ksiądz spokojnie poczekał na powstanie wszystkich. Nie spieszył się ze swoim wezwaniem, by ta deklaracja wiary zabrzmiała dostojnie i nie została zagłuszona przez szum spowodowany wstawaniem z klęczek.

Ks. JANWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Najbardziej popularne

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej