Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ile razy można?

Co ksiądz myśli o posoborowym przestawieniu ołtarzy i odwróceniu celebransa twarzą do ludu? Czy nie było to zerwanie pewnej ciągłości historycznej? Przecież ksiądz i wierni nie mają się modlić do siebie, lecz do Boga. Ostatnio papież Benedykt XVI przypomniał, że można odprawiać Mszę Trydencką. Czy w zabytkowych świątyniach na Starówce nie powinno się odprawiać Mszy przy starym ołtarzu? Byłoby to zgodne z architekturą i wystrojem artystycznym tych kościołów.

Ile razy w ciągu dnia można przyjmować Komunię świętą? Słyszałem, że drugi raz można przystąpić, jeśli jest się na całej Mszy świętej od początku do końca. Tymczasem niektórzy z mojej wspólnoty potrafią przystąpić do Komunii trzy razy w ciągu tego samego dnia. Zdarza się, że ktoś wejdzie do Kościoła i widzi, że księża udzielają Komunii świętej, to w biegu do niej leci. Jak to powinno być?

Generalnie Kościół zaleca przyjmowanie Komunii św. podczas Mszy św. Zachęca nawet, abyśmy żywili się Ciałem Pana pochodzącym z tej Najświętszej Ofiary, w której właśnie uczestniczymy. Jest to trudne technicznie do przeprowadzenia przy dużej liczbie osób. Ale już coraz częściej w wielu parafiach udaje się zadbać, aby wierni możliwie najczęściej karmili się hostiami konsekrowanymi podczas tej konkretnej Mszy św.

Może się jednak zdarzyć - zwłaszcza poza niedzielą - że ktoś ze względu na pracę czy zdrowie nie jest w stanie być na całej Eucharystii. Może wtedy poprosić o udzielenie Komunii świętej poza Mszą świętą. Jako księdzu podoba mi się, gdy ktoś w powszednie dni "trafiając" na obrzędy Komunii świętej w jakimś kościele, świadomy, że jest w stanie laski uświęcającej, przystępuje do Niej nawet jakby z marszu. Ważne, aby potem zrobił solidne dziękczynienie po Komunii.

Po raz drugi tego samego można przyjąć Komunię św. jedynie podczas Mszy św., w której się uczestniczy. Chodzi faktycznie o całą Mszę świętą, a nie jej kawałek. Bywa tak, że przystąpimy najpierw do Komunii, bo nie liczymy, że będziemy tego samego dnia na Eucharystii. No i potem okazuje się w ciągu dnia, że jest Msza święta za kogoś bliskiego albo nasza wspólnota ma spotkanie eucharystyczne. Dobrze jest wtedy przystąpić w do Komunii św. po raz drugi.

Warto jednak tę drugą Komunię świętą przyjąć w określonej intencji. Kodeks Prawa Kanonicznego nie mówi o Komunii świętej po raz trzeci. Wyjątkiem są kapłani, którzy w niedziele z ważnych powodów mogą tńnować. Zapewne nie będzie jakimś grzechem, że ktoś przyjmie Komunię świętą po raz trzeci tego samego dnia. Ale nie jest to wskazane. Jeśli ktoś siedzi w kościele przez kolejne trzy Msze święte i za każdym razem przystępuje do Stołu Pańskiego, traci wrażliwość ducha. Konsekwencją przyjęcia Eucharystii ma być nie tyle pozostanie na następnej i następnej Mszy Świętej, co pragnienie apostolatu i czynienia dzieł miłosierdzia. Słowa kapłana na koniec Eucharystii brzmią: "Idźcie w pokoju Chrystusa", a nie "Zostańcie w kościele". Mamy zrobić dziękczynienie po Mszy, a potem z Miłością 1 Pokojem Chrystusa iść do naszych braci i sióstr.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 7 marca 2010


   

Wasze komentarze:
 Anna: 07.06.2019, 19:25
 NIe wiedziałam, że można przyjąć Komunię Św. nie będąc na całej Mszy. Wiele mnie ominęło jak widzę :)
 up: 07.01.2017, 17:59
 nwm
 Aga: 12.03.2016, 00:47
 Prosze o pomoc, moja mama przyjela kom. sw. na jednej mszy dwa razy. Ja zauwazylam potem. Jest osobom starsza, i czesto zapomina, czy to grzech. Co mam w takiej sytuacji zrobic?
 K.: 27.11.2014, 15:44
 Ostatnio także dwa razy przyjęłam Eucharystię-podczas Mszy w czasie rekolekcji,a później w mojej parafii w intencji przyjaciółki,która nie mogła jej przyjąć.Nie wiedziałam,że intencja jest zalecana,zrobiłam to z potrzeby serca.Codziennie uczestnictwo we Mszy Świętej to piękny dar ;)
 K.: 27.11.2014, 15:43
 Ostatnio także dwa razy przyjęłam Eucharystię-podczas Mszy w czasie rekolekcji,a później w mojej parafii w intencji przyjaciółki,która nie mogła jej przyjąć.Nie wiedziałam,że intencja jest zalecana,zrobiłam to z potrzeby serca.Codziennie uczestnictwo we Mszy Świętej to piękny dar ;)
 Piotr: 10.09.2014, 08:52
 Niezupełnie rozumiem sens tego tekstu. To, że w pewnych sytuacjach można przystąpić do Komunii Św. dwa razy nie oznacza, że tak należy czynić przy każdej okazji. Skoro przepis ma charakter pewnego wyjątku, to znaczy, że przynajmniej nie należy go nadużywać. A jak powinno być - warto oprzeć się na tradycji. Więc chyba tylko jeden raz, poza szczególnymi sytuacjami, których nie należy na siłę szukać.
 ADIK: 27.10.2013, 19:38
 Zdarzył mi się dzień kiedy to dwa razy przyjąłem Pana Jezusa,raz rano będąc na porannej Mszy Świętej Niedzielnej kiedy to byłem odwiedzić moich rodziców,a drugi raz kiedy po powrocie do domu wybrałem się z moim synkiem do Kościoła aby i on mógł uczestniczyć w Niedzielnej Eucharystii.W ten sposób przystąpiłem do Komunii Świętej dwa razy w ciągu dnia.
 radosny poranek: 06.04.2013, 05:30
 Pozdrawiam Was bracia z przeszłości w roku 2013
 a: 18.03.2013, 12:58
 Najlepiej z Wyborem swoiej drogi pozostać sam na sam z Chrystusem. Nie informować wszystkich do okoła o rozterkach wewnętrznych, jakie przeżywamy. Wtedy będziemy mieć pewność że nasza decyzja jest słuszna, a nie zapadła pod naciskiem osób trzecich.


 odp: 24.11.2010, 16:45
 Pytanie go było grzechem a co nie uzyskasz wyłącznie w konfesjonale. Prosze nie przeceniaj internetu
 justi222: 24.11.2010, 16:02
 Nie bylam jeden raz w kosciele na mszy swietej bo mialam dziecko chore a u spowiedzi bylam 2 tyg wczesniej .poszlam do kosciola i przyjelam komunie sw tydzien pozniej czy mam grzech .PROSZE O POMOC BO NIEWIEM CZY DOBRZE ZROBILAM Z TA KOMUNIA.
 ssss: 26.03.2010, 18:52
 Módlcie się i proście Boga o właściwe powołanie
 Łukasz :P kleryk: 02.09.2007, 11:58
 brat Pamiętaj , że Ty sam masz odpowiedzieć na to WOŁANIE BOGA! Nie Rodzice, nie znajomi nie przyjaciele ale włąśnie Ty! Proś Pana aby dał CI swoją łaskę odczytania Twego WŁASNEGO powołania i nie kieruj się opiniami innych tylko swym sercem! Polecam tę modlitwę: Boże, przenikasz mnie i znasz, stowrzyłeś mnie dla szczęścia - pomóż mi je odnaleźć. Ukaż mi moją drogę życia. Spraw, abym wybrał to, coś dla mnie zamierzył i do czegoś mnie przygotował jeszcze w łonie matki. Chcę Ci być posłuszny we wszystkim. Pójdę, gdzie mnie poślesz. Ufam Tobie, bo wiem, że mnie kochasz i chcesz mojego dobra. Prowadź mnie po Twoich ścieżkach. AMEN.
 brat: 29.08.2007, 23:08
 Ja też proszę podobnie jak "m" o modlitwę, ponieważ czuje ze mam isc w ta strone ale juz nawet wszyst=cy mi to mowia a bo ty mi udzielisz slubu ato to a to tamto i ja sie juz w tej chwili boje, ze pojde do Seminarium ze wzgledu na rodzine , z najomych. Pozdrawiam
 Kasia: 12.08.2007, 21:32
 Oczywiście:-) lecz sam tez się oto módl by Bóg pokazał Ci drogę:-)
 m: 15.07.2007, 09:42
 Prosze o modlitwe w trakcie odnajdywania swojego powołania! Slysze, ze mam isc w tę strone, lecz sam sobą jakby zaprzeczam i sam nie wiem co robic! Prosze o pomoc w modlitwei!
(1)


Autor

Treść

Nowości

Homilia Jana Pawła II w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi PannyHomilia Jana Pawła II w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Ósmy grudniaÓsmy grudnia

Czego dotyczy dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP?Czego dotyczy dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP?

Niepokalne Poczęcie - pocieszająca tajemnicaNiepokalne Poczęcie - pocieszająca tajemnica

Dogmat o Niepokalanym PoczęciuDogmat o Niepokalanym Poczęciu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej