Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy to świętokradztwo?

Zięć, po wieloletniej zdradzie, opuścił żonę i synka, uzyskał separację, mieszka z konkubiną i mają dzieci. Przybył na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej swego syna i sam również przystąpił do Komunii. Wiem, nie wolno sądzić. Pan Bóg da sobie z tym radę. Ja natomiast mogę, a nawet muszę przebaczyć i pomodlić się za zięcia. Interesuje mnie, co mówi na ten temat prawo kościelne: czy można w takim przypadku przystępować do Komunii Świętej? Przyjmę z pokorą każdą odpowiedź.

Dziękuję Panu najpierw za sposób podejścia do tematu. W tonie Pańskiej wypowiedzi dostrzegam piękną i pokorną zasadę otwartości. Polega ona na pytaniu siebie: co by było, gdybym to ja nie miał racji. Zasadę tę zobowiązani jesteśmy stosować my jako księża, gdy ktoś podchodzi do nas do Komunii. Odmawiamy jej udzielenia jedynie w dwóch przypadkach: gdy ewidentnie widać, że małe dziecko nie było jeszcze u Pierwszej Komunii Świętej albo gdy ktoś jest w oczywistym stanie niepoczytalności psychicznej i przypuszczamy, że sprofanuje Ciało eucharystyczne. Nie mamy zaś prawa odmawiać komukolwiek Komunii, kiedy zgłasza się po Nią osoba dorosła i poczytalna. Chyba że wiemy na 100 proc, iż jest to czyn świętokradzki. Zwykle nie mamy takiej pewności. Może ten publiczny grzesznik był gdzieś u spowiedzi i otrzymał rozgrzeszenie? Może - choć tego nie widać - jest śmiertelnie chory i otrzymał sakramenty w sytuacji zagrożenia życia?

Zięć - jak rozumiem z Pańskiego listu - trwając w związku niesakramentalnym, najprawdopodobniej nie mogąc postanowić poprawy, nie może otrzymać rozgrzeszenia. Jak każdy człowiek trwający w grzechu ciężkim ma zachować prawdę i czynić pokutę do czasu, kiedy będzie mógł wrócić do pełnej jedności z Bogiem. W tym czasie powinien odsunąć się od Stołu Pańskiego. Przyjmujący Komunię w grzechu ciężkim popełniają świętokradztwo. Tłumaczą, że kierowało nimi gwałtowne duchowe pragnienie, miłość do dziecka, strach przed odrzuceniem przez rodzinę. Są to okoliczności subiektywnie łagodzące, ale niezmie-niające obiektywnej powagi grzechu świętokradztwa. "Kto bowiem spożywa niegodnie, potępienie sobie spożywa i pije" (1 Kor 11, 29).

Czy pański zięć popełnił świętokradztwo? Jest to "prawdopodobne", ale nie wiem, czy np. nie nawrócił się głęboko, nie zrezygnował z pożycia, które jest faktyczną zdradą Pana córki, nie próbował naprawić krzywd, które wyrządził swojej rodzinie. Byłyby to główne warunki, które umożliwiłyby mu dostęp do uczciwego spożywania Ciała Pana Jezusa.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 30 października 2011


   

Wasze komentarze:
 Nela: 17.11.2017, 23:42
 A czy swietokradztwem nie jest sytuacja gdy ksiądz który prowadzi się nie moralnie i publicznie przyjmuje Pana Jezusa podczas Eucharystii
 Marek: 01.06.2015, 11:53
 Panie Piotrze, wszystko jest w Ewangelii, trzeba uważnie czytać. Jezus ustanowił Eucharystię już po wyjściu Judasza, właśnie dlatego, żeby pokazać, że nie jest ona dla tych, którzy się nie chcą nawrócić. Wcześniej, kiedy Jezus umywał nogi uczniom, Piotr chciał, żeby ich całych umył. Ale Jezus mu odpowiedział, że oni są czyści i tego nie potrzebują, dlatego, ze mają udział w Jego swietości.
 Marek: 01.06.2015, 11:50
 Panie Piotrze, wszystko jest w Ewangelii, trzeba uważnie czytać. Jezus ustanowił Eucharystię już po wyjściu Judasza, właśnie dlatego, żeby pokazać, że nie jest ona dla tych, którzy się nie chcą nawrócić. Wcześniej, kiedy Jezus umywał nogi uczniom, Piotr chciał, żeby ich całych umył. Ale Jezus mu odpowiedział, że oni są czyści i tego nie potrzebują, dlatego, ze mają udział w Jego swietości.
 Ela: 03.01.2015, 07:03
 Nasza wiara pada. Dzieci i młodziezjuo nie są na mszy a reszta tylko z obowiązku.a paniepokazac noweubranko.to przykre ale prawdziwe
 piotr: 28.12.2013, 10:39
 mam wątpliwość. Jezus podczas ustanowienia Eucharystii podał pierwszą komunię św 12 apostołom. Bez żadnych warunków. Czy oni wtedy byli święci? Bez grzechu? w łasce uświęcającej bez spowiedzi? A Co z Judaszem? Już zgrzeszył planami i myślą? Nie znajduję w Ewangelii odpowiedzi na te pytania. Myślę, że Eucharystia jest dla wszystkich wierzących w Nią w Jej cudowne istnienie. Przecież Jezus nie przyszedł do zdrowych tylko do chorych.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Cel życiaWierzyć nie rozumiejąc Tyś przy poczęciu ogniem miłości pałała...Tyś przy poczęciu ogniem miłości pałała...

Historia i tradycja modlitwy Pod Twoją obronęHistoria i tradycja modlitwy "Pod Twoją obronę"

Początki kościoła katolickiego na BiałorusiPoczątki kościoła katolickiego na Białorusi

Streszczenie encykliki Fides et ratio (Wiara i rozum)Streszczenie encykliki Fides et ratio (Wiara i rozum)

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej