Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Po co taca?

Zbieranie tacy podczas Eucharystii rozprasza mnie, przeszkadza w modlitwie. Czy konieczne jest to zbieranie pieniędzy podczas konsekracji? Czy nie lepiej byłoby płacić podatki, jak to się robi w Niemczech, albo żeby każdy się opodatkował?

Tradycyjnie trzy razy w życiu składamy większą ofiarę na potrzeby Kościoła. Przy chrzcie (czynią to za nas rodzice), przy ślubie, przy pogrzebie (czynią to za nas spadkobiercy). Poza tym składamy co niedzielę małe sumy na tacę. Raz w roku - zwykle przy okazji wizyty duszpasterskiej - rodzina daje większy datek na kościół. Gdyby to zsumować, dodać intencje mszalne, wypominki, wychodzi dobrowolny podatek, który - jako ksiądz - doceniam, szanuję i za który naszym parafianom mocno dziękuję.

Głównym środkiem utrzymania parafii są tace. Trudno więc z nich zrezygnować. Poza funkcją praktyczną mają też sens duchowy. Każdy z nas ma składać siebie razem z Chrystusem na ofiarę Bogu Ojcu. Wyrażamy to w modlitwie, ale także w postaci daru materialnego, czegoś, co mnie namacalnie kosztuje. Łatwiej to widać, kiedy podczas Eucharystii jest uroczysta procesja z darami. Niesie się wtedy do ołtarza zebrane pieniądze, niekiedy kwiaty, a na końcu wino i chleb do konsekracji. Komentator przypomina wówczas, że dary te wyrażają ofiarę serca.

Zgadzam się, że trwająca prawie do Komunii Świętej zbiórka utrudnia uczestnictwo w Eucharystii i zaciera symbol. Żeby tego uniknąć, trzeba by było zatrzymywać akcję liturgiczną i zebrać tacę przed Modlitwą Eucharystyczną. Byłoby więcej czasu na wspólny śpiew. Wada tego rozwiązania: trzeba by było wydłużyć Mszę Świętą o dobrych kilka, a nawet kilkanaście minut. A tego niektórzy wierni nie lubią i dają temu wyraz.

Tradycyjnie zebraną ofiarę dzieli się na trzy części: jedna idzie na potrzeby sprawowania Eucharystii (chleb, wino, kwiaty, szaty i naczynia liturgiczne, świece itp.), jedna na utrzymanie i funkcjonowanie parafii (budynki, ubezpieczenia, pensje pracowników, media), trzecia część jest przeznaczona dla ubogich danej wspólnoty.

Czy nie lepiej byłoby płacić podatki jak w Niemczech? Przyczyniło się to niegdyś do bogactwa tego Kościoła. Niemcy łożyli dzięki temu największe fundusze na misje, na kościoły na Wschodzie. Niestety takie rozwiązanie okazało się też niszczące. Wielu letnich katolików wyszło z założenia: płacę, to należę do Kościoła, nie muszę biegać na Msze Święte. Inni natomiast, żeby oszczędzić w portfelu, wystąpili z Kościoła i przez akt odstępstwa narobili sobie kłopotów duchowych.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 4 grudnia 2011


   

Wasze komentarze:
 Mariusz : 10.03.2021, 20:48
 Moją i wasza ofiare Moja czyli samego Jezusa poprzez krew i ciało Wino i i chleb A waszą czyli nasze życie sprawy to z czym do niego przychodzimy Aby się zjednoczyć. Od dziecka jednak prześladuje mnie traumatyczna myśl że ta moja ofiara to jeno ta złotówka która muszę rzucić do koszyczka To jest dramat kościoła Ale i mój osobisty
 Sebafr: 13.05.2018, 22:34
 Ta jasne a Jezus to przypadkiem nie promował ubóstwa?? Ta trzecia część chyba raczej idzie wyżej a nie na biednych. kasa kasa kasa a gdzie w tym wszystkim Bóg?? pytam sie gdzie??
 Karolina: 13.05.2018, 20:49
 Bogu oddaję swoim sercem swoją cześć a nie pieniędzmi. uważam że Kościół nie powinien posiadać żadnych pomników które maja przypominać Jezusa Maryję. ktoby widział żeby modlic się do postaci z mosiądzu
 Prawda: 19.01.2017, 13:34
 Uważam że to kościół powinien być dla ludzi i nigdzie nie jest napisane że Bóg nakazuje płacić. To kościół musi pomagać potrzebującym i jak już zbiera te pieniążki to należało by dać tym którzy naprawdę ich nie mają.
 Karolina: 01.01.2017, 17:52
 Uważam że księża dostaja pieniądze powinni utrzymywać sami Kościół. Nie daję na tacę z jakiej racji? Ofiaruję serce Bogu a nie pieniądze Kto to widział zeby instytucja żebrała na utrzymanie. Ponoc lud jest światynią Boga a nie jakis budynek.
 Grzegorz: 01.09.2016, 16:57
 Dla czego w kościołach zbiera się na tacę na pogrzebach i ślubach, które są opłacone? Żal....
 ania: 30.07.2016, 23:59
 Problem z brzdękającymi monetami można łatwo rozwiązać... rzucajcie papierowe :)
 Obywatel: 12.07.2016, 14:44
 A ja daję na tacę.
 riwers: 08.07.2016, 13:08
 Czy jest jakiś przepis kto i kiedy może zbierać tacę , i czy zamiast dać na tacę potrzebujący może sobie wziąć parę groszy.


 Organizer: 12.01.2016, 08:38
 Nigdzie w Piśmie Chrystus nie wymagał, aby inni składali siebie w ofierze. To tylko On został posłany przez Ojca i On swoja ofiarą zmazał grzech. jedyny wymóg który Chrystus postawił to łamanie chlebem na pamiątkę Jego ofiary i obowiązek nauczania i chrzczenia..
 Maciej: 30.11.2015, 18:18
 Jestem katolikiem, ale dziwi mnie jedno Jezus sam rzucał stołami, a nam się każe dawać na tace potem przed kościołem zbierają jeszcze. No kurde felek a jak ktoś odbierze sobie życie, to jest potępiony pfff głupota chrześcijaństwa.
 baszka: 09.11.2015, 05:06
 A ja uważam, że nie powinna być zbierana taca przez księdza odprawiającego Mszę Świętą.Ksiądz powinien być cały czas przy ołtarzu ofiarnym. Nie powinien odchodzić od ołtarza i i zbierać na tacę! Byłam na Mszy Św. sprawowanej przez 4 księży i dwóch odeszło od ołtarza, żeby zebrać tacę.Nie powinien też ksiądz odchodzić od ołtarza i spowiadać ludzi! Ołtarz ofiarny to Świętość!!
 ktosik: 04.03.2015, 20:19
 od tego trzeba zaczć, że po co wogóle taca?. rano odprawiają maszę o 7 na 8 mogą iść gdzieś do pracy , popracować do 15 czy 16 o 17 stej moze masza. co oni robią przez cały dzień? zbijaja bąki? niech sie wezmą za robotę to i pieniądze bedą mieć
 marek: 01.12.2014, 20:40
 mnie taca nie rozprasza iskładam ofiare a kto nie chce niech nie daje nie ma przymusu tak jak ze wszystkim ,,jeśli tylko chcesz,,
 Człowiek Myślący: 17.04.2014, 18:40
 Ale Wy ludzie naiwni jesteście z tą tacą. Przecież ksiądz ma wypłatę co miesiąc normalnie, do tego dochodzą chrzty, komunie (coś trzeba kupić do kościoła), śluby i pogrzeby. TACA NIE JEST OBOWIĄZKIEM! Kościół jako nieruchomość jest własnością kraju i jest remontowany przez WOJEWÓDZKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW. Także jak słyszę, że ksiądz zbiera na jakiś dach czy coś a sam się buja czarną VW JETTA 2.0 FSI 2013 rok to sami sobie dokończcie... Pozdrawiam
 Jacek: 25.01.2014, 23:12
 Mnie BARDZO PRZESZKADZA gdy padają słowa "Niech Pan przyjmie ofiarę z rąk twoich..." a w tle brzdąkają monety. Zwróciłem Proboszczowi na to uwagę podczas gdy był z wizytą duszpasterską u mnie w domu. Powiedziałem że pieniądze można zbierać podczas ogłoszeń parafialnych. Odparł mi że taka jest tradycja, ja mu na to że tradycja nie tłumaczy bluźnierstwa. Ksiądz wstał i wyszedł!! Kolejna sprawa to ozdoby w kościele. Póki były obrazy Jezusa i Matki Boskiej, to mi nie przeszkadzało, ale ostatnio zrobili na pół ściany płaskorzeźbę przedstawiającą starca zasiadającego na chmurze, obok aniołowie pod postacią dzieci i starzec ( chyba Bóg ) wskazuje palcem na ziemię tak jak w obrazie Michała Anioła. TO JEST ZAKAZANE: "Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i służył. Bom ja jest Pan, Bóg twój, Bóg zawistny, który dochodzę nieprawości ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, czynię miłosierdzie na wiele tysięcy miłującym mię i strzegącym przykazań moich"
 Wojtek: 17.12.2011, 19:46
 Opodatkowanie Kościoła to marzenie rządzących - pieniędzmi, które raz trafiłyby do budżetu, dysponowaliby urzędnicy... Z jednej strony stałyby się pozycją w budżecie, którą można "kreatywnie" operować, z drugiej kontrolując finanse można "karać" lub "nagradzać". Takie rozwiązanie mogłoby też być demoralizujące dla księży - raz, z w.w. powodów - by nie "podpadać" ładzy, dwa - że niektórzy mogliby uznać że nie muszą liczyć się z głosem i opinią swoich wiernych (czy przyjdą do kościoła czy nie - wypłata i tak będzie). Jestem za dotychczasowym rozwiązaniem jako najlepszym dla Kościoła.
 -maj51_: 10.12.2011, 23:35
 w Bożym Słowie stoi, że NALEŻY dawać i to nie tacę a 10% ZAROBKU!-na budowę KRÓLESTWA BOŻEGO na ziemi, na milość czynną w działaniu (czyli wspieranie np biednych) a nie na zakupy kamienic od samorządów za 2% wartości. Ja uważam, że wsparcie-tak, o ile będzie na w/w cele i to przez konto bankowe. Sługa Boży (tzw duszpasterz) Z MOCĄ może wypędzać złe duchy, UZDRAWIAĆ, wspierać...Mając chorego w domu oddałbyś uzdrowicielowi WSZYSTKO! I to dobrowolnie.Pytanie jest: czy Twój ksiądz takie rzeczy praktykuje, bo jeśli nie...to nie ma mocy to co robi. A jeśli nie ma w tym mocy-to nie na też Boga. BOGA ŻYWYCH, Boga, któremu zależy na relacji ze swoim stworzeniem, z Ben Adam tzn z człowiekiem.
 miecio: 09.12.2011, 15:58
 Co macie za problem? Ja go nie widze.
 SYLWIA: 08.12.2011, 18:26
 Jestem również za opodatkowaniem wiernych. W innych kościołach to funkcjonuje. U nas też by się sprawdziło.
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

Homilia Jana Pawła II w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi PannyHomilia Jana Pawła II w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Ósmy grudniaÓsmy grudnia

Czego dotyczy dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP?Czego dotyczy dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP?

Niepokalne Poczęcie - pocieszająca tajemnicaNiepokalne Poczęcie - pocieszająca tajemnica

Dogmat o Niepokalanym PoczęciuDogmat o Niepokalanym Poczęciu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej