Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Liturgia a przekaz wiary

     W obliczu współczesnego kryzysu wiary oraz sekularyzacji coraz powszechniejsza jest świadomość, że do najpilniejszych zadań Kościoła należą ewangelizacja, a także przekaz wiary następnym pokoleniom. Jaka jest w tym rola liturgii? W jaki sposób powinna ona służyć dziełu ewangelizacji i przekazywania wiary?

     Warto w tym miejscu odwołać się do jednego z ważniejszych zdań Soboru Watykańskiego II na temat liturgii: „Liturgia (...) jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i zarazem jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc. Albowiem apostolskie prace zmierzają do tego, aby wszyscy, którzy przez wiarę i chrzest stali się dziećmi Boga, razem się gromadzili, pośród Kościoła chwalili Boga, uczestniczyli w ofierze i spożywali Wieczerzę Pańską. (...) Odnowienie zaś przymierza Boga z ludźmi w Eucharystii pociąga wiernych i zapala do gorącej miłości Chrystusa" (Konstytucja Sacrosanctum Concilium, nr 10).

     Z powyższego zdania wynika, że sama liturgia nie pełni roli ewangelizacyjnej w ścisłym sensie tego słowa, natomiast jest ona celem ewangelizacji. Wszelka apostolska działalność Kościoła polega na doprowadzeniu do pełnego wiary i owocnego udziału w Eucharystii, która jest najbliższym możliwym na ziemi sposobem spotkania z Jezusem Chrystusem. Udział w liturgii ugruntowuje w wierze zwłaszcza dlatego, że w niej następuje rzeczywiste spotkanie z Chrystusem w Jego słowie, w modlitwie Kościoła, w zgromadzeniu wiernych, a przede wszystkim w sakramencie Jego Ciała i Krwi. Owocnie przeżywana Eucharystia inspiruje z kolei do tego, aby dzielić się z innymi miłością Chrystusa.

     Praktyka jest oczywiście taka, że w naszych liturgiach parafialnych uczestniczą także osoby dalekie od wiary dojrzałej lub wręcz mające wiarę na poziomie bardzo zaczątkowym. Przy różnych okazjach pojawiają się też na liturgii osoby bardzo od Kościoła oddalone. Nie można wprawdzie liturgią w żaden sposób manipulować w celu dostosowania jej do duchowego poziomu tych osób, warto natomiast włączać treści ewangelizacyjne w homilię i tak ją głosić, aby miała szansę budzić wiarę słuchających.

     Liturgii nie można mylić z katechezą ani zamieniać jej w katechezę, a jednak ma ona także swój wymiar katechetyczny. Nie chodzi tu żadną miarą o przeciążanie liturgii pouczeniami czy wyjaśnieniami. To raczej sama liturgia przez swoje słowa i gesty ma wielką siłę formowania naszej wiary.

     Słowo Boże, słuchane w czytaniach i wyjaśniane w homilii, ma moc formować nasze życie chrześcijańskie. Modlitwy liturgiczne, wyrażające wiarę Kościoła, również przyczyniają się do ugruntowania wiary uczestników liturgii. Z kolei liturgiczne gesty, czynności, a także śpiewy oraz ado-racyjne milczenie uczą nas czynić z całego naszego życia akt kultu wobec Boga.


ks. Maciej Zachara MIC

Pismo Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich
Z Niepokalaną - jesień 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej