Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ks. Franciszek Szwaba

Urodził się 2 kwietnia 1923 r. w Nowej Hucie (pow. Kartuzy) w rodzinie Bernarda, rolnika i Apolonii z Baranowskich. Ochrzczony został 6 kwietnia 1923 r. w kościele parafialnym w Strzepczu, sakrament bierzmowania przyjął 10 listopada 1946 r. w Kartuzach. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Nowej Hucie, a po jej ukończeniu w 1937 r. pracował wraz z rodzicami na gospodarstwie, również w czasie okupacji niemieckiej. Po wojnie uczył się w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach, gdzie 15 czerwca 1949 r. złożył egzamin dojrzałości.

Do Seminarium Duchownego w Pelplinie zgłosił się 4 lipca 1949 r. Ksiądz prefekt Konrad Lubiński w opinii wystawionej dla potrzeb seminarium napisał, że "Franciszek Szwaba był prefektem Sodalicji Mariańskiej w Kartuzach, przystępował regularnie do sakramentów św. oraz przyświecał kolegom swoim pilnością".

W okresie studiów seminaryjnych otrzymał dwukrotnie urlop zdrowotny (1949-1950, 1953- 1954). Tonsurę otrzymał 3 marca 1952 r., ostiariat i lektorat 2 maja 1953 r., egzorcystat i akolitat 6 marca 1955 r., subdiakonat 24 czerwca 1956 r. a diakonat 29 czerwca 1956 r.

Święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1957 r. w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa chełmińskiego Kazimierza Józefa Kowalskiego.

Ksiądz prałat Józef Grochocki, rektor seminarium duchownego, zanotował, iż "ks. Franciszek Szwaba miał dwa razy roczny urlop zdrowotny. Na stanie zdrowia odbiły się u niego ujemnie przeżycia wojenne. Charakter jego jest spokojny, zrównoważony".

W duszpasterstwie pracował jako wikariusz w Żukowie (1 lipca 1957 - 31 lipca 1960), w Cekcynie (1 sierpnia 1960 - 30 czerwca 1963), w Chojnicach (1 lipca 1963-30 czerwca 1964).

Egzamin pro beneficio złożył 20 września 1962 r. W opinii wymaganej do egzaminu ks. dziekan dr Kazimierz Janiszewski z Tucholi napisał: "zawsze gorliwy i obowiązkowy, dał się poznać jako rzetelny i sumienny kapłan, chętny do pomocy, rzeczowy i sprawiedliwy w ocenie konkretnych faktów".

Był długoletnim proboszczem parafii Leśno (w dekanacie chojnickim, następnie bruskim). Parafię objął 1 lipca 1964 r. Zadbał o drewniany kościół z XVII wieku pw. Świętego Krzyża. Dokonał jego gruntownej odnowy i konserwacji łącznie z całym wyposażeniem. W dowód uznania biskup chełmiński Kazimierz Józef Kowalski mianował go 21 września 1969 r. radcą duchownym ad honores. W dekrecie nominacyjnym Ksiądz Biskup napisał: "...mieliśmy szczęście zobaczyć zabytkową drewnianą świątynię w tak pięknej odnowionej szacie. Dzieło to stanowi niemałą zasługę Księdza Proboszcza, który nie tylko potrafił parafian zachęcić do czynnego i ofiarnego w nim udziału, ale własnymi rękoma wyrzeźbił żyrandole. Nadto uczestnictwo czynne, pobożne i świadome parafian w służbie Bożej świadczy o tym, że i pod tym względem duszpasterskim Ksiądz Proboszcz wiernie i gorliwie wykonuje polecenia liturgiczne II Soboru Watykańskiego". W dalszych latach kontynuował prace remontowo-budowlane, m.in. adaptowano ołtarz do wymogów odnowionej liturgii, odnowiono i wzbogacono organy o dwa głosy, wymieniono pokrycie plebanii, ogrodzono cmentarz parafialny.

14 stycznia 1976 r. został mianowany referentem do spraw sztuki kościelnej w dekanacie chojnickim.

Ksiądz Franciszek Szwaba przez cały okres pracy kapłańskiej chorował i wielokrotnie przebywał w szpitalu w Chojnicach na oddziale chorób płucnych. W związku z pogarszającym się stanem zdrowia prosił Księdza Biskupa Ordynariusza o wikariusza, który pracował w parafii od 1981 r.

31 marca 1993 r. został zwolniony z obowiązków proboszcza w Leśnie i zamieszkał jako rezydent w Sianowie.

Zmarł 17 sierpnia 1999 r. w szpitalu w Kartuzach.

Uroczystości żałobne odbyły się 20 sierpnia 1999 r. w Sianowie pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi przy udziale 50 kapłanów. Homilię pogrzebową wygłosił ks. prałat Bogusław Żurawski, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Wejherowie, kolega kursowy Zmarłego. Ksiądz Biskup w słowie pożegnalnym wyraził uznanie dla śp. ks. Franciszka za jego służbę w diecezji. Zmarłego pożegnał również ks. prałat Zdzisław Wirwicki, dziekan dekanatu bruskiego oraz parafianie z Leśna.

Niech odpoczywa w pokoju.

Ks. HENRYK MROSS
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 22/99


   

Wasze komentarze:
 Mk: 24.03.2020, 23:05
 Proboszcz którego pamiętam z mojego dzieciństwa... Proboszcz który pięknym przemiłym śpiewającym głosem potrafił pocieszyć i pochwalić... Prawdziwy ojciec parafii Leśno... Sługa parafii .., mam nadzieję że jest w radości swego Pana... Wstawiaj się za nami..
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej