Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ks. Jan Ludwiczak

(1875 - 1939)

Należał do najwszechstronniejszych społeczników terenowych, wybierając pracę zwłaszcza na niwie gospodarczej i wśród młodzieży.

Urodził się 21 października 1875 r. w Bierzglinie, w powiecie wrzesińskim (syn Franciszka i Józefy z Jaskulskich). Lata młodzieńcze spędził w podpoznańskiej Głównej, gdzie jego ojciec prowadził firmę przewozową, i w Poznaniu. W1897 roku zdał maturę w poznańskim Gimnazjum św. Marii Magdaleny. Po studiach seminaryjnych w Poznaniu i Gnieźnie otrzymał święcenia kapłańskie w 1901 roku. Był kolejno wikariuszem w Opatowie, Siedleminie, Kębłowie, Jaraczewie, Lubiniu, Krzywiniu i - od 1905 roku - w Zielonejwsi pod Rawiczem. Wkrótce mianowano go na administratora tej nowej parafii. W latach 1908-1913 był proboszczem w Bonikowie, Włościejewkach (1913- 1914), Długiej Goślinie (1914-1916), Chwałkowie (1916-1925) i Domachowie (1925-1939) w dekanacie gostyńskim.

Częste przeniesienia nie przeszkadzały w pracy społecznej.

W 1902 roku założył w Jaraczewie Katolickie Towarzystwo Robotników Polskich. Patronował też takim towarzystwom w Zielonejwsi (do którego należało 110 robotników), a także w Bonikowie. W okresie zaborów był dwukrotnie karany grzywnami przez sądy pruskie - raz za udział w manifestacji publicznej i - w 1907 roku - za poparcie z ambony strajku szkolnego. Od czasów bonikowskich działał w Towarzystwie Czytelni Ludowych i w 1911 wybrany był przewodniczącym TCL na powiat kościański. Przez wiele lat dużo uwagi i czasu poświęcał działalności polskich instytucji gospodarczych. W Zielonejwsi kierował Kółkiem Rolniczym. W tym czasie został wybrany dyrektorem Spółki Banie Ludowy w Rawiczu i członkiem zarządu rawickiej Spółki "Rolnik". Tego rodzaju działalność rozpoczął już wcześniej, kiedy był jeszcze wikariuszem w Jaraczewie (wszedł do kierownictwa tamtejszej Spółki "Rolnik" i kontynuował te obowiązki w latach międzywojennych). Poza tym działał w Banku Ludowym w Golejewku. W 1911 roku podczas swej pracy w Bonikowie uczestniczył w powołaniu Banku Kupiecko - Przemysłowego w Kościanie (był w radzie nadzorczej). Podobnej radzie przewodniczył w Banku Ludowym w Chwałkowie. W podejmowanych działaniach widać określone konsekwencje w zakresie problematyki ekonomicznej (nie znamy całego zakresu tej działalności).

Pracę na rzecz młodzieży rozpoczął również w czasach zaborów w Jaraczewie (należał do Towarzystwa Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego). W 1911 roku wybrano go rewizorem Towarzystwa na powiat kościański. Z kolei w Chwałkowie założył Towarzystwo Młodzieży Polsko - Katolickiej (1916 r.), kierując nim jako patron. W wolnej Polsce rosła ilość tych stowarzyszeń, w związku z czym w 1921 roku ks. Ludwiczakowi powierzono utworzenie Okręgu Gostyńskiego Towarzystw Młodzieży Męskiej. Również w Domachowie, w 1926 roku, utworzył Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (męskiej), niebawem bardzo prężne, posiadające - w latach trzydziestych - własną orkiestrę dętą.

Równolegle rozwijały się katolickie organizacje żeńskie. Właśnie ks. Ludwiczak powołał 3 maja 1926 r. w Domachowie Stowarzyszenie Młodych Polek (w 1934 roku liczyło około 160 członkiń). Dla tych organizacji ksiądz patron urządził w Domachowie boisko sportowe. Równocześnie został wybrany do Rady Związku Młodych Polek w Poznaniu - centrali archidiecezjalnej organizacji żeńskich. Jako osobie z bogatym doświadczeniem w pracy w instytucjach ekonomicznych Rada Związku powierzyła mu prowadzenie spraw związanych z budową Domu Młodej Polki w Bninie (pod Kórnikiem). Budowę Domu, powstającego głównie ze sldadek terenowych stowarzyszeń młodzieży pomyślnie ukończono w 1934 roku. Poświęcenia Domu dokonał 5 lipca prymas August Hlond, w obecności władz świeckich i organizacyjnych (jedno z przemówień wygłosił budowniczy Domu ks. Ludwiczak). Obszerny dwukondygnacyjny budynek, położony blisko jeziora, służył jako ośrodek wielkopolskiej organizacji żeńskiej. Odbywały się w nim liczne kursy organizacyjne, rekolekcje (powstała tam kaplica) i kolonie letnie dla uboższych członkiń. Dom Młodej Polki zwieńczył długoletnią pracę kapłana społecznika. W 1934 roku mianowany został asystentem kościelnym Okręgu Gostyńskiego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej (tytuł honorowego radcy duchownego).

Jednocześnie nie zaniedbywał spraw kościelnych. Odnowił i rozbudował kościół w Domachowie, przyozdabiając go piękną polichromią, nadto zmodernizował plebanię i budyniu gospodarcze i uporządkował cmentarz. Zmarł po dłuższej chorobie 14 stycznia 1939 roku, pochowany został obok kościoła domachowsldego.

Ks. LESZEK WILCZYŃSKI



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4

bł. Jan Machabł. Jan Macha

Modlitwa do bł. ks. Jana MachyModlitwa o łaskę za wstawiennictwem bł. ks. Jana Machy

bł. Rafał Chylińskibł. Rafał Chyliński

Modlitwa do bł. Rafała ChylińskiegoModlitwa do bł. Rafała Chylińskiego

Litania do bł. Rafała ChylińskiegoLitania do bł. Rafała Chylińskiego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2024Godzina Łaski 2024

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej