Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Miłość kosztuje

     Ważne tropy prowadzące do poznania istoty sakramentu małżeństwa zawiera fragment Ewangelii św. Marka. Jezus mówi tam: "dopóki pana młodego mają u siebie"(Mk 2,19). Przenośnia mówiąca o "przyjaciołach oblubieńca" nawiązuje do weselnych zwyczajów żydowskich. Oblubieńcem jest tutaj sam Chrystus, a zaproszonymi na gody - ludzie słuchający Jego nauki. Czas Jego przebywania na ziemi to okres godów weselnych.

     Pismo Święte często mówi o miłości Boga do wspólnoty Izraela. Jezus nazywa siebie Panem Młodym - Oblubieńcem Kościoła, który jest Jego Oblubienicą. Dominikanin o. Jacek Salij zauważa, że autorzy biblijni częSto posługują się symboliką kobiecą. Wspólnota Kościoła widzi siebie jako duchową Małżonkę Chrystusa, a zarazem jako Matkę rodzącą Mu przez chrzest nowe dzieci. W ogóle cały Kościół jest w symbolice biblijnej Kobietą. Dlatego św. Paweł pisze: "Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie!" (Ef 5, 25). Apostoł mówi o małżeństwie w kontekście miłości Jezusa do Wspólnoty.

     Wydaje się, że dziś głos Jezusa - Oblubieńca Kościoła zamarł w etycznej pustce. Przyszli oblubieńcy i oblubienice nie bardzo chcą pościć ani czekać aż Pan Młody będzie z nimi. Tymczasem miłość, o jakiej marzą, jest możliwa. Ale kosztuje. Tak jak miłość do Kościoła kosztowała Jezusa krzyż. Trzeba się nieźle napracować, aby być sobie wzajemnie poddanymi i aby miłować żonę tak, jak własne ciało, tak, jak Chrystus umiłował Kościół.

     Miłość Chrystusa do Kościoła jest wzorem dla małżeństwa chrześcijańskiego. Dlatego w liturgii sakramentu małżeństwa padają znamienne słowa: "aby mąż otaczał żonę szacunkiem i tak kochał, jak Chrystus umiłował swój Kościół". Małżeństwo 'ma być wizualizacją związku Chrystusa z Kościołem! Tak wielką godność Jezus przyznaje małżeńskiej miłości! Sakrament ten nadaje najwyższą rangę miłości na ziemi. Przenosi w wymiar nadprzyrodzony wzajemną fascynację zakochanych. A nowożeńcy, czując, że poprzeczka wymagań jest, wysoko proszą: "Tak mi dopomóż, Panie Boże wszechmogący, w Trójcy Jedyny, i wszyscy święci!".

     To Bóg wymyślił małżeństwo. Nie jest ono wynikiem przypadku, skutkiem ewolucji ślepych sil przyrody ani konstrukcją prawników. Ustanowił je Stwórca, aby zachwycić ludzi swoim projektem miłości. Smutne, że wielu ślubom bliżej do legalizacji związku, niż do radości sakramentu. To tak, jakby w supermarkecie zjeść wafelek, a potem dopiero przyjść do kasy, żeby zapłacić za coś, po czym zostało opakowanie. Sakrament nie jest rozgrzeszoną konsumpcją. Cel małżeństwa - to świętość.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

18 lipca 2010


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej