Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kilka rad dla przystępujących do spowiedzi

Dla nowo nawróconych: Jeśli jesteś dorosły, prawdopodobnie obawiasz się swojej pierwszej spowiedzi. Możesz mieć wątpliwości, jak zdołasz ogarnąć cały długi okres swojego życia i wyznać wszystkie grzechy. Możesz martwić się, że zapomnisz teksty modlitw. Jest to dla ciebie tak bardzo nowe doświadczenie.

Oto kilka pomocnych rad:

  • Mogę zapytać kapłana, który mnie przygotowywał, o możliwość indywidualnego umówienia się, zamiast przyjścia w czasie normalnej spowiedzi parafialnej. (To oszczędzi ci nerwowego stania w długiej kolejce, a podczas spowiedzi, niepokoju, że każesz innym czekać, jeśli trwa ona trochę dłużej.) Mogę wybrać tego właśnie kapłana lub innego spowiednika. Ksiądz, który mnie przygotował, zrozumie każdą z tych decyzji i chętnie udzieli mi pomocy.
  • Powinienem pamiętać, że w rzeczywistości wyznaję swoje grzechy mojemu kochającemu Zbawicielowi, który za mnie umarł. Kapłan jest przedstawicielem Boga, człowiekiem poddanym pokusom jak my wszyscy, ale wyposażonym przez Chrystusa w moc przekazywania mi Jego pokoju, jeśli jestem dobrze usposobiony.
  • Powinienem zacząć swoją spowiedź od słów: "Proszę, aby ksiądz mi pomógł. Jestem nowo nawrócony i po raz pierwszy przystępuję do spowiedzi". Kapłan natychmiast doda mi otuchy. Prawdopodobnie zada mi kilka pytań na temat zachowywania każdego z przykazań. Będę musiał tylko odpowiadać.
Dla tych, którzy od dawna nie przystępowali do spowiedzi: Jeśli przez długi czas pozostawałem z dala od sakramentów, jest całkiem naturalne, że spowiedź budzi mój niepokój. Próba przypomnienia sobie grzechów z kilku czy kilkunastu lat jest dla większości ludzi trudnym zadaniem. Mogę obawiać się, że o wielu z nich zapomnę.

Powinienem postarać się, najlepiej jak potrafię, przypomnieć sobie swoje grzechy, a potem pójść do konfesjonału i poprosić kapłana o pomoc. Jeśli penitent autentycznie zapomniał o jakimś ciężkim grzechu na spowiedzi, grzech jest przebaczony i można przystępować do Komunii świętej. Muszę jednak wyznać ten grzech następnym razem, jeśli sobie o nim przypomnę.

Dla odprawiających spowiedź generalną: Spowiednik może mi także wiele pomóc, jeśli chcę odprawić spowiedź generalną. Jest to przegląd całego przeszłego życia lub jego części. Często w czasie rekolekcji uczestnicy odkrywają, że taki przegląd jest pomocą w życiu duchowym.

Mogę chcieć podsumować swój postęp duchowy od ostatnich rekolekcji. Spowiedź generalna pomoże mi go określić. Być może popełniam ciągle te same grzechy powszednie i chciałbym w akcie pokory powierzyć cały miniony rok. W obu tych przypadkach spowiedź generalna jest wskazana, ale nie obowiązkowa.

Być może mam poważne wątpliwości, czy wyznałem wszystkie grzechy mojego życia. Może jakiś opuściłem?

Jeśli świadomie odbyłem nieważną spowiedź (zatajając jakiś grzech ciężki albo za niego nie żałując), mam obowiązek odbycia spowiedzi ze wszystkich moich grzechów od ostatniej dobrej spowiedzi. Czasami więc spowiedź generalna jest obowiązkowa; w innych przypadkach jest pomocą. Przystępując do spowiedzi generalnej, zawsze należy najpierw wyznać grzechy popełnione od ostatniej spowiedzi, a następnie przejść do przeglądu życia. Jeśli kiedykolwiek spowiednik poradzi penitentowi nigdy nie wracać do przeszłości, penitent powinien bezwarunkowo posłuchać tej rady.

Johm P. Maguire i William B. Faherty SJWasze komentarze:
 Mateusz: 13.06.2020, 17:55
 Bardzo dziękuję. Niech Bóg wam wynagrodzi. Bardzo pomogliście mi.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Tyburcjusz, Walerian i Maksymśw. Tyburcjusz, Walerian i Maksym

Modlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i MaksymaModlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i Maksyma

Modlitwa do św. WalerianaModlitwa do św. Waleriana

Chrzest PolskiChrzest Polski

Poznać Jezusa przy łamaniu chlebaPoznać Jezusa przy łamaniu chleba

Czapeczka i bucikCzapeczka i bucik

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej