Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy spowiednik w konfesjonale pytający o wiek penitenta czyni nietakt?

Wiele razy na tym cmentarzu żegnałem zmarłych i odprowadzałem na miejsce doczesnego spoczynku. Kiedyś ktoś zwrócił mi uwagę na niezwykły nagrobek. Widniała na nim tylko data śmierci. Kobieta, w testamencie zastrzegła, aby nie umieszczać na jej płycie nagrobnej ile miała lat. Rodzina uszanowała wolę nieboszczki.

Kwestia czasu

Moja znajoma dziennikarka Malina specjalizuje się w wywiadach. Czytam je. Zastanawia mnie to, że wielu swoim rozmówcom zadaje pytania dotyczące czasu, przemijania, starzenia się. Sama liczy trzydzieści kilka lat, więc nie powinna przeżywać tego czym jest starość. A może dla Maliny, jako kobiety przemijanie czasu jest dotkliwym faktem?

Niekiedy swoich penitentów pytam o wiek. Związane to jest z popełnianymi przez nich grzechami. Grzech grzechowi nierówny. Np. opuszczenie niedzielnej Mszy św. przez dziecko, a uczynienie tego samego przez dorosłą osobę stanowi dwa różne grzechy. Zdarza się, że pytanie o wiek rodzi zakłopotanie w konfesjonale.

Przed nami nowy rok. Rok Święty i Jubileuszowy. W Rzymie i w bliskich świątyniach naszego zamieszkania, będziemy mogli uzyskać szczególne łaski związane z tym wydarzeniem. Zachęcam do skorzystania z tego.

Pragnę jednak poruszyć inny problem. Każdy z nas ma swoje lata. Jedni więcej, drudzy mniej. Jedni swoim wiekiem przejmują się, przeżywają, inni traktują jako normalne zjawisko. Problem zaś leży w tym, iż nasza śmierć, zbawienie, wejście w wieczność to kwestia czasu. Owszem, każdy zapewne mimo upływu lat chce zachowywać swoją młodość jak najdłużej. Nikt nie chce być stary i zniedołężniały. Udawanie jednak młodości przez ludzi w podeszłym wieku jest żałosne i śmieszne. Mam swoje lata i stosownie do tego zachowuję się i postępuję - taka jest moja dewiza. Co więcej, wiek zobowiązuje. Im więcej lat mamy, tym powinniśmy być mądrzejsi.

Być może mój noworoczny felieton nie spodoba się paniom. Ponoć nie wypada je pytać o wiek. Owszem, grzecznościowo trzeba to szanować. Jednak zbawienie nasze, to coś bardzo poważnego, ostatecznego. Przecież śmierć i następująca po niej wieczność, to coś najważniejszego. I jeśli naprawdę mamy wiarę, to cokolwiek dzieje się z naszym ciałem, zróbmy wszystko, by duszę zachować dziecięcą, czyli czystą, świętą i wierzącą.

Czyż nie jest godnym największego współczucia testament kobiety, która zaznaczyła, aby z jej grobowca nikt nie dowiedział się ile miała lat, gdy schodziła z tego świata? Nasze życie nieuchronnie przemija. Czy spowiednik w konfesjonale pytający o wiek penitenta, czyni nietakt?

Moim Czytelnikom życzę szczęśliwego nowego roku. Przeżyjmy go w całości w łasce uświęcającej, a będziemy zawsze młodzi. Szczęść Boże!

Ks. WojciechWasze komentarze:
 marzena aneta: 03.12.2023, 11:37
 czy spowiednik pytający w konfesjonale penitenta o wiek czyni nietakt? dziękuję nie czyni nietaktu spowiednik musi wiedzieć z kim ma do czynienia z jaką osobą w jakim wieku żeby mógł ją lepiej wyspowiadać zrozumieć dziękuję spowiedź święta tak jest tajna dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża w moim wieku mam czterdzieści pięć lat niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej