Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Sakrament pojednania obdarza pokojem serca

Niekiedy słyszymy lub mówimy "Daj mi święty spokój". Jest to stwierdzenie wyrażające niecierpliwość. Prawdziwy święty spokój jest darem Bożym i owocem czystego sumienia.

W potocznym rozumieniu zwrot "święty spokój" nie odnosi się do rzeczywistości wiary i sumienia. Praktycznie nie ma nic wspólnego z tym, co Pan Jezus wyraził w słowach: "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję" (J 14,27). Taki pokój integralnie związany jest z sakramentem pojednania.

Niezapomniany taniec

Jestem księdzem, więc z reguły nie tańczę. Niekiedy jednak czynię wyjątek. Zazwyczaj w maju. Tak było i tym razem. Najstarsze dziewczęta Domu Dziecka, w którym pracuję, z okazji swoich osiemnastych urodzin poprosiły mnie o odprawienie Mszy św. oraz udział w imprezie.

Chętnie wyraziłem zgodę. Wszystko zaczęło się od spowiedzi św. Kto chciał mógł pojednać się z Bogiem. Następnie odprawiłem Mszę św. Później zasiedliśmy - dziewczęta i goście - do uroczystej kolacji. Były jeszcze prezenty, no i na dopełnienie wszystkiego dyskoteka do północy. Zatańczyłem i ja. Gdy tańczyłem z jedną z dziewcząt patrząc w jej twarz, zauważyłem, że coś do mnie mówi. Muzyka była tak głośna, że niemożliwa była normalna rozmowa. W pierwszej chwili nie zwracałem na to uwagi. Jednak, po minucie czy dwóch - cały czas tańcząc - doszedłem do wniosku, że Ewa bardzo chce mi coś przekazać. To jedno zdanie powtarzała kilka razy. "Czy ksiądz może mnie wyspowiadać?" W pierwszej chwili pomyślałem, że się przesłyszałem. Jednak nie... Umówiliśmy się, że będę czekał w konfesjonale, w pobliskiej kaplicy sióstr o godzinie 21. Spowiedź odbyła się. Mam jeszcze przed oczyma Ewę, która z radością i pełna szczęścia, biegnąc wracała na dyskotekę. Dlaczego w tańcu poprosiła mnie o spowiedź? Przecież powinna być spokojna i szczęśliwa. Była otoczona gośćmi, których sama sobie zaprosiła, dostała ładne prezenty, spożyła bardzo smaczną i elegancko podaną kolację, następnego dnia była niedziela - dzień wypoczynku. A jednak... Ewa, jedyna z dziewcząt obchodzących osiemnaste urodziny, przed Mszą św. nie skorzystała ze spowiedzi św.

Wolność od niepokoju

Każda ważna spowiedź św. gładzi grzechy i oczyszcza sumienie. To zaś powinno prowadzić do pokoju, o którym mówił Pan Jezus. Czy zawsze więc odchodząc od konfesjonału cieszymy się świętym spokojem, którego świat dać nie może? Niestety nie... Jedną z przyczyn może być osłabienie naszego systemu nerwowego. Czysto naturalne strapienia naszej psychiki.

Do każdej spowiedzi trzeba się solidnie przygotować. Nie zawsze to ma miejsce u penitentów. Niedbałe, pobieżne przygotowanie nie rodzi wszystkich owoców sakramentu pojednania. Bywa, że nie możemy zapomnieć starych grzechów, choć zostały one dawno temu szczerze wyznane. Dlaczego? Często tak jest np. z grzechem aborcji, rozbicia małżeństwa, młodości przeżytej bez Boga... Dzieje się tak, ponieważ nie została dopełniona pokuta. Kapłani z reguły na spowiedzi dają pokutę małą, wręcz symboliczną. By zaś cieszyć się świętym spokojem duszy, trzeba na ziemi podjąć konkretne czyny pokuty i zadośćuczynienia. Nie da się pogodzić życia całym sobą sprawami tego świata z doświadczaniem pokoju Chrystusa. Mówił o tym Pan Jezus w modlitwie do Ojca: "Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. Oni nie są ze świata, jak i ja nie jestem ze świata" (J 17,15). Oczywiście nie można pominąć modlitwy. To na kolanach Pan napełnia nas swoim pokojem. Właściwie tylko życie rozmodlone nastraja duszę do świętego spokoju. I jeszcze jedna rzecz, jeden warunek. Pokój, którego świat dać nie może, związany jest integralnie z wiarą człowieka. A wiara jest właściwie związana z całokształtem naszego życia. Co pewien czas Pan Bóg domaga się od nas, byśmy Jemu zaufali. Gdy jesteśmy chorzy, gdy doświadczamy samotności, gdy zostaliśmy zwolnieni z pracy... To właśnie zaufanie Opatrzności Bożej sprawia, że jesteśmy spokojni. "Twoja wiara cię ocaliła. Idż w pokoju" (Łk 8,48).

Książę pokoju

Chcesz pokoju, przygotowuj się do wojny - mówi stare rzymskie przysłowie. Jeżeli pragniemy cieszyć się świętym pokojem Chrystusa, musimy wypowiedzieć wojnę naszym złym przyzwyczajeniom, pokusom, słabościom, których korzenie ciągle w nas tkwią. Bywa, że mimo szczerej spowiedzi nie wyciągamy ręki do zgody, nie wyrzucamy narzędzi grzechu np. gazety pornograficznej. Stary Hiob mawiał: "Czyż nie do bojowania podobny jest byt człowieka?" (Hi 7,1). Święty spokój jest także darem Bożym. Na ten dar trzeba się otworzyć, uczynić co potrzeba... Chodzi tu o coś więcej niż tylko o szczerą spowiedź.

Szalom lak - pokój tobie, tak brzmi żydowskie pozdrowienie. Wyraża ono pragnienie wszelkiego dobra, którego dawcą jest Bóg. Jezus Chrystus, Książę pokoju, zawsze nam dobrze życzy. Zawsze pragnie dla nas swojego pokoju. Szatan - Jego i nasz przeciwnik - sieje zamęt, okłamuje nas, kusi do zła, ukazując je jako dobro. Na tyle szatan jest daleko od nas, na ile my blisko Boga. I choć życie ludzkie właściwie jest z natury narażone na pokusy, udręki, szatański niepokój, to jednak Książę pokoju ma moc to wszystko w nas pokonać i jako skutek zwycięstwa dać nam święty spokój. W pewnym sensie dopóki żyjemy nie doświadczamy pełni Bożego pokoju. Ta pełnia pokoju jest w niebie. Stąd Słowo Boże wzywa nas, byśmy czuwali, czyli strzegli dobra, które w nas jest; pokoju, który stał się udziałem naszego serca. "Bądźcie trzeźwi, czuwajcie. Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu" (1 P 5,8-9).

Idźcie w pokoju Chrystusa

Można wiele posiadać. Młodość, prezenty, bliskich wokół siebie, wolny czas, smaczne jedzenie, radość, którą daje taniec... A jednak nie mieć w sobie radości. Tak się dzieje, gdy brak czystego sumienia. To Chrystus przebacza grzechy, leczy rany serca, daje Ducha Świętego i obdarza swoim, czyli prawdziwym pokojem. Zbliżmy się więc do tronu łaski. Pokój Pański niech zawsze będzie z nami.

Ks. MACIEJ KUBIAKWasze komentarze:
 marzena aneta: 03.12.2023, 12:08
 sakrament pojednania obdarza pokojem serca dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą to jest najważniejsze żebym mogła żyć z czystym sumieniem być bezgrzeszna wszyscy mamy być bezgrzeszni dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 04.04.2023, 07:28
 Sakrament pojednania obdarza pokojem serca dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej