Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Skrupulanctwo - stały niepokój wpływający na normalne życie

Często stałe pojęcie grzechu w bardzo wrażliwym człowieku powoduje ustawiczny strach przed nim. Skrupulanctwo - stały niepokój wpływający na normalne życie - Stanisław

Zbyt wrażliwe sumienie

Czy nie powinniśmy mówić o tym, co jest dobre, a co złe? Może zupełnie nie zwracać na to uwagi? Pozwolić, by każdy postępował według swego sumienia? A co będzie, jeśli Cię ktoś okradnie, bo jemu nikt nie powiedział, że to coś złego? Albo jeśli ktoś dla własnej przyjemności Cię pobije? Wiem, wiem, nie o to chodzi. Nieco przesadzam. Próbuję przedstawić sprawę w absurdalnym świetle, by w ten sposób pokazać zagrożenia wynikające z zaniedbanego sumienia. Pojęcie grzechu nie jest nam dane automatycznie. Nie rodzimy się z nim. Jest ono skutkiem wychowania. I tu, moim zdaniem, trzeba szukać przyczyn skrupulanctwa, a nie w samym pojęciu grzechu. Człowiek musi mieć jakąś hierarchię wartości, musi wiedzieć, co jest dobre, a co złe. Musi znać swoje miejsce w systemie relacji społecznych, mieć swój światopogląd. Natura nie znosi pustki, próżni. Natura ludzka też. Wyzwolenie człowieka spod linii napięć nie przynosi mu błogosławionej wolności, ale chaos i pustkę.

Jest to trudna sztuka: kształtowanie sumienia. Głównie odpowiedzialna za to jest rodzina, dalej księża, katecheci, wychowawcy i wreszcie sam człowiek, szczególnie wtedy, gdy sam zaczyna decydować o swoim życiu.

Kościół pokazuje nam dobrą drogę kształtowania własnego sumienia. Przez modlitwę, przyjmowanie sakramentów, zwłaszcza Sakramentu pokuty i Eucharystii, przez lekturę Pisma Świętego i książek religijnych. Ten, kto żyje w łączności ze wspólnotą Kościoła, na pewno dobrze ukształtuje swe sumienie. Znajdzie ten wymagany złoty środek w formowaniu siebie, taką ścieżkę przez życie, która mu pozwoli zachować pełną wrażliwość sumienia, a równocześnie uchroni przed lękiem. Wydaje mi się, że większość ludzi kanonizowanych, uznanych oficjalnie za świętych, to byli właśnie ludzie o niezwykle wrażliwym sumieniu. Ta wrażliwość pchała ich i mobilizowała do rozwoju, do uporczywego i pełnego determinacji szukania Boga.

Uważam, że sumienie nigdy nie może być zbyt wrażliwe. Wyczuwam jednak, że chodzi Ci w liście o wrażliwość wynikającą z formalnego traktowania religii. Jeżeli wiarę naszą spróbujemy ograniczyć tylko do wypełniania przepisów, cofniemy się do postawy faryzeuszy, którą tak potępiał Jezus. Pokazywał On, że najważniejsza jest miłość. Ten, kto nią się kieruje, nie zbłądzi łatwo. A jeśli nawet popełni grzech, będzie wiedział, jak wrócić do Boga.

Gdy człowiek bardzo formalnie traktuje swoją pobożność, faktycznie często doświadcza paraliżującego lęku i obawy przed jakimkolwiek działaniem. Straszliwie boi się błędu i dlatego uważa, że lepiej nie robić nic. Lecz taka postawa obca jest Ewangelii. Zachęcam Cię do ciągłego kontaktu z Jezusem na kartach Pisma Świętego. Jezus wyzwala z lęku, pokazuje drogę, napełnia serce otuchą i odwagą.

Jestem oczywiście wrogiem przesadnych skrupułów, choć właśnie one czasem bardziej pomagają niż przeszkadzają w rozwoju. Pozwolę sobie tu zacytować fragment z książki znakomitego polskiego psychologa, prof. Dąbrowskiego. "Analiza biografii ludzi wybitnych, analiza ich rozwoju poprzez ciężkie doznania, konflikty wewnętrzne, cierpienie, stany agonalne, lękowe; depresje, obsesje, stany entuzjazmu - daje większą możliwość stwierdzenia, że ciężkie przeżycia psychiczne oraz większość objawów psychonerwicowych, (...) wyraża często bogaty, wszechstronny rozwój pozytywny".

Gdy wrażliwość sumienia wynika z miłości, a nie ze strachu i chęci formalnej poprawności, nie zatrzymuje rozwoju, lecz prowadzi ku miłości Boga i ludzi. Czego życzę Tobie, sobie i wszystkim wrażliwym.

Ks. JANWasze komentarze:
 marzena aneta: 06.01.2024, 09:27
 Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę spraw żeby była miłość prawda sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiara zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze żebym miała zawsze dziękuję żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o odzyskanie syna którego wychowam na kapłana dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anzelm z Canterburyśw. Anzelm z Canterbury

Modlitwa do św. AnzelmaModlitwa do św. Anzelma

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Szukam pasterzaSzukam pasterza

Wybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy podnóżek stóp Jego, obszar świętyWybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy "podnóżek stóp Jego", obszar święty

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej