Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Mistrzyni Maja

     Na moim rowerze pojawiło się logo Europejskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych - mówi Maja Włoszczowska - również po to, żebym pomogła ludziom zrozumieć, czym jest niepełnosprawność intelektualna.

     Pierwsze sukcesy zaczęła osiągać pod koniec ubiegłego wieku. Prawie 15 lat później w Kanadzie została mistrzynią świata w wyścigu elity MTB.

     Maja nie ma wątpliwości, że sukcesy zawdzięcza nie tylko ciężkiej pracy: - Wszystko, co dobre, odziedziczyłam po mamie. To właśnie pani Ewa Włoszczowska zaraziła córkę miłością do roweru. Każdy weekend oznaczał nową wyprawę. Uczestniczył w nich także brat Mai Michał. W roku 1997 rodzina wygrała Amatorskie Mistrzostwa Polski Family Cup. I tak się zaczęło.

     Mama jest dobrym duchem córki do dziś. I ma niesamowite przeczucie! - W Pekinie - mówiła - Maja będzie co najmniej druga. I skończyło się srebrnym medalem igrzysk olimpijskich. Rok temu pani Ewa miała złe przeczucia. Było to przed mistrzostwami świata w Canberze. Mama prosiła córkę, by na siebie uważała. I przeczucia jej nie zawiodły. Podczas zjazdu na trudnej trasie zdarzył się poważny wypadek. Maja uderzyła głową o skałę. Wszystko skończyło się dobrze, a już dwa tygodnie później Maja zdobyła srebrny medal na mistrzostwach Europy w rowerowym maratonie w Estonii. - Udział w tych zawodach był dla mnie bardzo ważny - wspomina nasza mistrzyni - bo gdybym szybko nie wsiadła na rower, byłoby mi bardzo trudno się przełamać i zapomnieć o wypadku.

     Przed ostatnimi mistrzostwami mama przepowiedziała córce złoto. Nikogo nie zdziwiły więc słowa Mai o mamie po powrocie do kraju: - Ta kobieta to ma przeczucie! Chyba niedługo zacznę ją pytać o notowania giełdowe - opowiadała dziennikarzom mistrzyni świata. Rower to niemal całe życie Mai Włoszczowskiej. Trenuje przez około 250 dni w roku. Przejeżdża ponad 11 tys. kilometrów w ciągu 12 miesięcy. Czy ktoś taki ma czas na studia? Maja od roku 2008 jest magistrem matematyki finansowej na Politechnice Wrocławskiej.

     Urodziła się w Warszawie. Mistrzyni świata w kolarstwie górskim nie ukrywa jednak, że jej miastem jest Jelenia Góra. Tam zaczynała swoją sportową karierę, tam mieszka i tam trenuje. Od ubiegłego roku Maja jest twarzą tego miasta. Promuje je poprzez wyścig Jelenia Góra Trophy - Maja Włoszczowska MTB Race. Chętnie angażuje się także w inne społeczne akcje.

     Teraz mistrzyni świata wspiera imprezę, która wkrótce zagości w stolicy. To Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych - druga po Euro 2012 tak duża sportowa impreza w Polsce. Do naszego kraju przybędzie ponad 1500 sportowców z 56 krajów. Warto być z nimi podczas zmagań. Tym bardziej, że zachęca nas do tego prawdziwa mistrzyni.

     Kolejny cel i marzenie Mai to złoty medal igrzysk olimpijskich. W Londynie na pewno będzie jedną z faworytek. Jeśli zdobędzie kolejne, upragnione złoto, na pewno łatwiej spełni się coś jeszcze: - Chciałabym widzieć na ścieżkach coraz więcej ludzi lubiących spędzać czas na rowerze. Razem, bez względu na stopień sprawności intelektualnej - marzy mistrzyni Maja.

     Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych odbywają się od 18 do 24 września: będzie koszykówka zunifikowana, lekkoatletyka, tenis ziemny i stołowy, pitka nożna kobiet, bowling, jazda szybka na wrotkach, trójbój sitowy i badminton. Kibiców zapraszamy na obiekty SGGW przy ul. Nowoursynowskiej, AWF, COS Torwar, Rodzinnego Centrum Rozrywki Hulakula, Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji - Hala Arena, Bemowskiego Ośrodka Pitki Nożnej i AM Tenis.
"Niczego mi nie brakuje. Oprócz Ciebie" - mówią zawodnicy i organizatorzy. Potrzeba też wolontariuszy, szczegóty: www.wolon-tariat.warsaw2010.pl) ./RM

Mariusz Jankowski


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 19 września 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Urszuli LedóchowskiejModlitwa do św. Urszuli Ledóchowskiej

Litania do św. Urszuli LedóchowskiejLitania do św. Urszuli Ledóchowskiej

Modlitwa o wstawiennictwo bł. Kardynała Stefana WyszyńskiegoModlitwa o wstawiennictwo bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Dlaczego zdrada kobiety czyni z niej rozpustne stworzenie, a zdrada mężczyzny to jedynie skok w bok?Dlaczego zdrada kobiety czyni z niej rozpustne stworzenie, a zdrada mężczyzny to jedynie skok w bok?

Dla męża samochody są wszystkim. Spędza z nimi większość swojego czasuDla męża samochody są wszystkim. Spędza z nimi większość swojego czasu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej