Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Mistrzyni Maja

     Na moim rowerze pojawiło się logo Europejskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych - mówi Maja Włoszczowska - również po to, żebym pomogła ludziom zrozumieć, czym jest niepełnosprawność intelektualna.

     Pierwsze sukcesy zaczęła osiągać pod koniec ubiegłego wieku. Prawie 15 lat później w Kanadzie została mistrzynią świata w wyścigu elity MTB.

     Maja nie ma wątpliwości, że sukcesy zawdzięcza nie tylko ciężkiej pracy: - Wszystko, co dobre, odziedziczyłam po mamie. To właśnie pani Ewa Włoszczowska zaraziła córkę miłością do roweru. Każdy weekend oznaczał nową wyprawę. Uczestniczył w nich także brat Mai Michał. W roku 1997 rodzina wygrała Amatorskie Mistrzostwa Polski Family Cup. I tak się zaczęło.

     Mama jest dobrym duchem córki do dziś. I ma niesamowite przeczucie! - W Pekinie - mówiła - Maja będzie co najmniej druga. I skończyło się srebrnym medalem igrzysk olimpijskich. Rok temu pani Ewa miała złe przeczucia. Było to przed mistrzostwami świata w Canberze. Mama prosiła córkę, by na siebie uważała. I przeczucia jej nie zawiodły. Podczas zjazdu na trudnej trasie zdarzył się poważny wypadek. Maja uderzyła głową o skałę. Wszystko skończyło się dobrze, a już dwa tygodnie później Maja zdobyła srebrny medal na mistrzostwach Europy w rowerowym maratonie w Estonii. - Udział w tych zawodach był dla mnie bardzo ważny - wspomina nasza mistrzyni - bo gdybym szybko nie wsiadła na rower, byłoby mi bardzo trudno się przełamać i zapomnieć o wypadku.

     Przed ostatnimi mistrzostwami mama przepowiedziała córce złoto. Nikogo nie zdziwiły więc słowa Mai o mamie po powrocie do kraju: - Ta kobieta to ma przeczucie! Chyba niedługo zacznę ją pytać o notowania giełdowe - opowiadała dziennikarzom mistrzyni świata. Rower to niemal całe życie Mai Włoszczowskiej. Trenuje przez około 250 dni w roku. Przejeżdża ponad 11 tys. kilometrów w ciągu 12 miesięcy. Czy ktoś taki ma czas na studia? Maja od roku 2008 jest magistrem matematyki finansowej na Politechnice Wrocławskiej.

     Urodziła się w Warszawie. Mistrzyni świata w kolarstwie górskim nie ukrywa jednak, że jej miastem jest Jelenia Góra. Tam zaczynała swoją sportową karierę, tam mieszka i tam trenuje. Od ubiegłego roku Maja jest twarzą tego miasta. Promuje je poprzez wyścig Jelenia Góra Trophy - Maja Włoszczowska MTB Race. Chętnie angażuje się także w inne społeczne akcje.

     Teraz mistrzyni świata wspiera imprezę, która wkrótce zagości w stolicy. To Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych - druga po Euro 2012 tak duża sportowa impreza w Polsce. Do naszego kraju przybędzie ponad 1500 sportowców z 56 krajów. Warto być z nimi podczas zmagań. Tym bardziej, że zachęca nas do tego prawdziwa mistrzyni.

     Kolejny cel i marzenie Mai to złoty medal igrzysk olimpijskich. W Londynie na pewno będzie jedną z faworytek. Jeśli zdobędzie kolejne, upragnione złoto, na pewno łatwiej spełni się coś jeszcze: - Chciałabym widzieć na ścieżkach coraz więcej ludzi lubiących spędzać czas na rowerze. Razem, bez względu na stopień sprawności intelektualnej - marzy mistrzyni Maja.

     Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych odbywają się od 18 do 24 września: będzie koszykówka zunifikowana, lekkoatletyka, tenis ziemny i stołowy, pitka nożna kobiet, bowling, jazda szybka na wrotkach, trójbój sitowy i badminton. Kibiców zapraszamy na obiekty SGGW przy ul. Nowoursynowskiej, AWF, COS Torwar, Rodzinnego Centrum Rozrywki Hulakula, Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji - Hala Arena, Bemowskiego Ośrodka Pitki Nożnej i AM Tenis.
"Niczego mi nie brakuje. Oprócz Ciebie" - mówią zawodnicy i organizatorzy. Potrzeba też wolontariuszy, szczegóty: www.wolon-tariat.warsaw2010.pl) ./RM

Mariusz Jankowski


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 19 września 2010Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Rachunek sumienia dla dzieciRachunek sumienia dla dzieci

bł. Rafał Chylińskibł. Rafał Chyliński

Modlitwa do bł. Rafała ChylińskiegoModlitwa do bł. Rafała Chylińskiego

Litania do bł. Rafała ChylińskiegoLitania do bł. Rafała Chylińskiego

Życie węwnętrzne bł. Rafała ChylińskiegoŻycie węwnętrzne bł. Rafała Chylińskiego

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej