Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Cudem ocalony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z Podola

Na Podolu, w malej kolonii Miłów, osiedliły się 22 rodziny. 16 z nich przybyło tam w roku 1922, po zakończeniu pierwszej wojny światowej, z wioski Lubatowej z powiatu krośnieńskiego, zakupując większe lub mniejsze gospodarstwa z rozparcelowane-go obszaru ziem z posiadłości hrabiego Siemińskiego. Ponieważ nasz kościół parafialny znajdował się w miasteczku Chorostków, odległym o cztery kilometry, dlatego majowe i czerwcowe nabożeństwa prowadzone były przez ludzi świeckich. Nabożeństwa te odbywały się w Domu Ludowym przed pięknymi obrazami: Serca Jezusowego i Matki Boskiej Częstochowskiej, sprezentowanymi przez jednego z gospodarzy - Piotra Jakiełę.

Kiedy 17 września 1939 r. Rosjanie wkroczyli na wschodnie tereny Polski, rozpoczęło się grasowanie band ukraińskich, które rabowały nasze posiadłości, napełniając nas lękiem o nasze życie. W jednej z takich napaści, w listopadzie 1939 r., wtargnęli również do Domu Ludowego, a nie znajdując tam nic wartościowego, wyciągnęli święte obrazy z ram i porwali je na kawałki. Obraz Matki Boskiej był bardzo zniszczony, a ramki - oświadczyli - przydadzą się na portret Stalina.

Po ich odejściu, Piotr Jakieła wraz z synami, którzy byli świadkami tego zbeszczesz- czenia, gdyż mieszkali najbliżej, pozbierali kawałki obrazów i przechowali u siebie w domu. Niedługo po tym zdarzeniu, bo 10 lutego 1940 r. wszyscy mieszkańcy Miłowa zostali wywiezieni na Syberię. Obraz w kawałkach znajdował się pod opieką Piotra Jakieły i rodziny. W 1942 r. po uformowaniu się wojska polskiego w Kazachstanie, amnestia umożliwiła osobom cywilnym wyjazd do Persji, obecnego Iranu. Następnie w latach 1943-44, cywilna ludność z Persji została przewieziona do obozów dla uchodźców w Indiach i Afryce.

Piotr z rodziną znalazł się w Afryce, w Polish Camp, Bwana, M'Kubwa Ndola, N. Rhodesia, Afrika. Tutaj właśnie po pewnym czasie, Piotr znalazł kompetentnego malarza, który skleił i odrestaurował ten wielce zniszczony obraz, uzupełniając odmalowaniem brakujących części. Wtedy obraz ten został poświęcony i w procesji wprowadzony do kościoła św. Antoniego i umieszczony na ołtarzu. Piotr w procesji sam niósł obraz, roniąc łzy z radosnego wzruszenia - tak opowiadała nam jego córka Michalina Walewska. Ksiądz wtedy obiecał mu, że gdy będzie z tego obozu wyjeżdżał, to będzie mógł ten obraz zabrać ze sobą.

Niestety po takiej tułaczce i przeżyciach, Piotr Jakieła zmarł.

Obraz był czczony przez tamtejszą ludność i dzieci szkolne, które dbały aby był stale ustrojony kwiatami. Rodzinie Piotra trudno zabrać było im ten obraz, więc pozostał on na miejscu. Po upływie 50 lat pani Michalina Walewska z domu Jakieła, zapragnęła dowiedzieć się, jakie są obecne losy obrazu. Okazało się, że nie było to wcale trudne zadanie. Otrzymała nawet zdjęcie obrazu. Pozostali przy życiu mieszkańcy kolonii Miłów, z młodszego już pokolenia, chociaż rozrzuceni po świecie (Kanada, Ameryka, Anglia, Tasmania, Polska, a nawet Rosja i Syberia), utrzymują ze sobą kontakt. Natychmiast więc otrzymaliśmy fotografie tego cudem ocalonego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Z wielkim wzruszeniem przyjęliśmy ten jakoby spadek po naszych rodzicach, jako relikwie święte.

Z dorobku naszych kochanych rodziców nic nam nie pozostało, ale obraz ten jest dla nas nad wszystko droższy. Mówię to z przekonaniem, bo już wiele radosnych łez wylałam po otrzymaniu tego spadku, z radości że Bóg i Matka Najświętsza nigdy nas nie opuścili, bo przecież o tym świadczymy własnym życiem.

Modlitwa do MB Częstochowskiej

Wszechmogący i miłosierny Boże, któryś w Najświętszej Maryi Pannie nieustanną pomoc dla obrony narodu polskiego raczył ustanowić oraz Jej święty obraz Jasnogórski szczególnie wsławił nadzwyczajną czcią wiernych, spraw łaskawie, abyśmy taką pomocą wsparci, za życia walcząc, w chwili śmierci mogli od-nieść zwycięstwo nad podstępnym nieprzyjacielem. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z Podola

Była mieszkanka z kolonii Miłów
Stefania Podsiadły z domu Karaś
Anglia, Brighton East Sussex

Prosimy Portal Fronda o nie kopiowanie tekstówWasze komentarze:
 marzena aneta: 04.03.2023, 13:06
 cudem ocalony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z Podola dziękuję Matko Boska Częstochowska kocham Cię dziękuje Matko Boska Częstochowska módl się za nami dziękuję Matko Boska Częstochowska kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym świecie dziękuję Matko Boska Częstochowska kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3

św. Tomasz Moro (Morus)św. Tomasz Moro (Morus)

Modlitwa do św. Tomasza MorusaModlitwa do św. Tomasza Morusa

Modlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody duchaModlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody ducha

św. Jan Fisherśw. Jan Fisher

Modlitwa do św. Jana FisheraModlitwa do św. Jana Fishera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej